Każdy użytkownik od wagi laboratoryjnej oczekuje, że będzie dokładna i szybka. Są to parametry jakościowe, dlatego tak trudno umieścić je w tabelce z parametrami technicznymi. Bez problemu możemy opisać wagę atrybutami takimi jak: maksymalne obciążenie, działka odczytowa d=, legalizacja czy stopień ochrony IP (poziom zabezpieczenia wagi przed wilgocią lub pyłem). Takie parametry umieszczone w tabelce, dla wybranych modeli wag, łatwo porównać.

Co zrobić w przypadku kiedy porównywane modele wag mają podane dokładnie takie same wartości a jedyne widoczne różnice to cena zakupu? Czy najtańsza waga spełni nasze wymagania? Czy wyniki pomiaru będą szybkie i dokładne? 

szyba i dokładna waga laboratoryjna

Tania waga laboratoryjna o czym warto wiedzieć:

Na szybkość pomiaru będą miały wpływ:

  1. czas stabilizacji pomiaru (podawany często parametr w tabelkach, wyznaczany jednak w idealnych warunkach laboratoryjnych)
  2. szybkość „przeskakiwania” cyfr na wyświetlaczu – szybkość reakcji wyświetlacza na zmiany masy np. przy nalewaniu cieczy – czy wskazania nie są z opóźnieniem
  3. kontrast wyświetlacza czy w miejscu ustawienia wagi operator będzie dokładne widział wyniki pomiaru 

Warto pamiętać, że tylko stabilne wskazań (*) są poprawne.

Na dokładność wagi mają wpływ:

  1. rozdzielczość wagi oraz działka elementarna d= rozumiana jako najmniejsza wartość masy jaką może wskazać waga,
  2. powtarzalność wskazań, czy przy wielokrotnym nakładaniu tej samej próbki waga wskaże ten sam wynik pomiaru,
  3. geometria – na wagach laboratoryjnych należy nakładać próbkę na szalkę wagi w sposób centralny, pomiar próbki umieszczonej przy krawędzi szalki może być obarczony dużym błędem,
  4. warunki środowiskowe

Wybierając wagę z zasilaniem bateryjnym warto sprawdzić jakie baterie należy użyć oraz jaki jest czas pracy ciągłej na jednym komplecie baterii.

Jaką wagę laboratoryjną kupić?


Najlepszym rozwiązaniem jest możliwość przetestowania wagi w warunkach jakich będzie pracowała na co dzień. Tylko w ten sposób możemy zweryfikować tabelkowe parametry. Innym sposobem jest korzystanie z porady oferowanej przez profesjonalnych sprzedawców wag. Producent KERN wprowadził specjalny parametr QUALITY, który ma ułatwić wybór wagi najlepiej dopasowanej do potrzeb użytkownika.

Parametr QUALITY składa się z dwóch cech jakości: 

parametr Quality Kern

Stabilność – jak szybkie i dokładnie są wyniki ważenia z uwzględnieniem jakość układu pomiarowego i rodzaju obudowy wagi (tworzywo dla wag mobilnych, odlew metalowy dla wag stacjonarnych). Kategoryzacja: A, B, C gdzie najlepsza wartość to C.

Szybkość dozowania - cecha ta uwzględnia czas reakcji, czas stabilizacji i zachowanie podczas długotrwałego ważenia. Parametr ten informuje jak wybrany model sprawdza się podczas dokładnego dozowania z uwzględnieniem zakłóceń środowiskowych np.: wibracje
Kategoryzacja: A, B, C gdzie najlepsza wartość to C.

Dodatkowo producent wag KERN przedstawił w sposób graficznych podział wag precyzyjnych pod względem jakości ważenia i ergonomii pracy:

Zobacz wszystkie ciekawostki na temat wag laboratoryjnych: