Od wieków gdańscy kupcy starali się, aby ich towary mierzone były szybko i dokładnie, w sposób niebudzący obiekcji zamorskich odbiorców. W tym celu wymyślano własne jednostki miary i instrumenty pomiarowe. Co prawda niektórzy gdańszczanie w tym czasie warzyli piwo i patrzyli w gwiazdy, ale tym wątkiem nie będziemy się zajmować.

Co do wag, w latach powojennych Gdańsk został ustanowiony przez ówczesne władze ośrodkiem produkcji wag laboratoryjnych, co po latach zaowocowało powstaniem kilku polskich firm produkujących wagi na światowym poziomie. Jedna z takich firm jest z pewnością AXIS z powodzeniem produkujący wagi od 30 lat do ok. 30 krajów świata.

Logo Axis

Zasadniczą gałęzią produkcji firmy AXIS są wagi laboratoryjne. Wagi te cieszą się uznaniem ze względu na dokładność i solidność wykonania.

Bogatą gamę wag laboratoryjnych charakteryzuje zróżnicowanie cenowe w zależności od rodzaju wyświetlacza i związanego z tym komfortu użytkowania. Wyświetlacz graficzny wyświetlający wynik ważenia i opisy tekstowe ułatwia korzystanie z licznych, coraz bardziej rozbudowanych funkcji specjalnych wag (liczenie detali, przeliczanie procentowe, ważenie zwierząt, wyznaczanie wartości maksymalnej, sumowanie, porównywanie z wartościami progowymi, statystyka, wyznaczania gęstości ciał stałych i cieczy, wyznaczanie gramatury papieru lub innych materiałów, identyfikacja produktu i użytkownika, pamięć wyników DSD popularnie zwana Alibi). Wyświetlanie tekstów ułatwia także konfigurację wagi: ustawienie jednostki pomiarowej, daty i czasu, szybkości ważenia, konfiguracji wydruków.

W ostatnim czasie zwiększono zakresy pomiarowe wag serii ACA (1000 g/0,001 g i 6200 g / 0,01 g). Odnotowano także spore zainteresowanie wagami o rozmiarach kompaktowych, dobrze dostosowanych do ograniczonej powierzchni regału lub biurka w miejscu pracy wagi (ATA i ATZ).

Wagi Axis

Najmocniejszym atutem oferty AXIS jest nowa generacja wag analitycznych (ACN/G) o najwyższej dokładności. Wagi te posiadają bazę danych produktów i użytkowników oraz bazę wyników pomiarów DSD, mogą być wyposażone w bogaty zestaw interfejsów, w tym USB B (połączenie z komputerem) i USB A (połączenie z drukarką lub etykieciarką), RS232C, LAN lub Wi-Fi.

Wagi Axis z zabudową

Ciekawym rozwiązaniem są także wagi z zabudową szklaną w wariancie kompaktowym (ATN), możliwym do demontażu na czas transportu.

Waga Axis z zabudową

Na bazie wag laboratoryjnych zbudowane są wagosuszarki pracujące w zakresach temperatur do 160C (wagosuszarki ATS, BTS) i 250C (wagosuszarki AGS). Wyższy zakres temperatur potrzebny jest do niektórych materiałów budowlanych. Wagosuszarki o zwiększonej dokładności ważenia (AGS50D) przeznaczone są do pomiarów granulatów tworzyw sztucznych.

Wagosuszarki Axis

Wagi przemysłowe. Ten segment rynku ceni szczególnie trwałość, odporność na warunki produkcyjne, a także dostosowywanie produktów do branżowych potrzeb. W związku z informatyzacją przemysłu wagom stawiane są coraz to wyższe wymagania dotyczące kompatybilności z innymi urządzeniami. Aby tym wymaganiom sprostać, wszystkie wagi mogą być wyposażane w różnego rodzaju interfejsy, także te przeznaczone do pracy w sieciach komputerowych, takie jak USB, Wi-Fi, LAN itp.

AXIS produkuje wagi platformowe i pomostowe ze stali konstrukcyjnej i nierdzewnej na bazie mierników wagowych serii ME i certyfikowanych czujników tensometrycznych. Szczególnym powodzeniem cieszą się wagi nierdzewne przeznaczone dla przemysłu mięsnego.

Stosunkowo nową gałęzią produkcji AXIS są siłomierze zwane także dynamometrami. Siłomierze zbudowane na bazie bardzo dokładnego układu pomiarowego wag szybko zostały docenione przez odbiorców. Pomiar siły jest niezbędny do kontroli procesów, charakterystyki technicznej urządzeń, oceny materiałów i produktów. Za pomocą siłomierzy dokonuje się badania i pomiaru siły ściskania, rozciągania, łamania, zerwania, rozrywania, czy też siły ciągu lub nacisku. Stąd szerokie zastosowanie w przemyśle oraz w badaniach laboratoryjnych.

Siłomierze Axis

Do skomplikowanych procesów pomiarowych oferowane są specjalne statywy o programowanym ruchu głowicy w układzie poziomym lub pionowym.

Statywy Axis

Pochodnymi od siłomierzy wyrobami są siłomierze skrętne zwane inaczej momentomierzami. Siłomierze skrętne typu FSA pozwalają zmierzyć np. „siłę odkręcania” słoików lub butelek, czyli momentu obrotowego potrzebnego do odkręcenia zakrętki. Są to więc sprzęty zasłużone na polu walki z jednym z kuchennych koszmarów: zbyt mocno zakręconymi słoikami i nie tylko.

Siłomierze skrętne Axis - Momentomierze

Do kontroli i kalibracji kluczy i wkrętarek dynamometrycznych firma AXIS stworzyła siłomierze skrętne typu FSC, szczególnie pożądane w motoryzacji i budownictwie. Siłomierze typu FSB znajdują zastosowanie do pomiarów „siły wkręcania lub wykręcania” wkrętów bądź innych elementów mechanicznych.

Siłomierze skrętne typu FCS AXIS

W naszym sklepie oferujemy szeroki wybór produktów AXIS.