Pomiar momentu obrotowego

Pomiar momentu obrotowego jest tak samo ważny w technice, jak pomiar masy czy siły. Dokładny pomiar momentu obrotowego i przestrzeganie zalecanych jego wartości gwarantuje bezpieczeństwo i poprawność wykonywanych operacji. Dlatego warto kontrolować, jaka jest siła zakręcania, siła odkręcania przy pomocy dokładnych przyrządów pomiarowych.

ANDILOG Stanowisko do pomiaru momentu obrotowego Anditork FIRST torquemeter

ANDILOG Anditork FIRST - stanowisko do pomiaru momentu obrotowego torquemeter

Pomiar momentu obrotowego na stanowisku pomiaru siły odkręcania butelek i słoików Anditork First. Częstotliwość pomiaru: 1000 pomiarów na sekundę. Czytelny wyświetlacz LCD. Zasilanie akumulatorowe.
...
AXIS siła odkręcania, moment obrotowy, FSA Axis siłomierz skrętny, pomiar obrotowy

AXIS FSA siłomierz skrętny - stanowisko do pomiaru momentu obrotowego

Stanowisko do pomiaru momentu obrotowego siły odkręcania i zakręcania. Siłomierz skrętny FSA AXIS dokonuje 1000 pomiarów na sekundę. Pamieć pomiarów. Czytelny wyświetlacz graficzny. Opcjonalnie zasilanie akumulatorowe.
...
ANDILOG Stanowisko do pomiaru momentu obrotowego ANditork Andilog EASY torquemeter siłomierz skętny

ANDILOG Anditork Star - stanowisko do pomiaru momentu obrotowego torquemeter

Pomiar momentu obrotowego na stanowisku pomiaru siły odkręcania butelek i słoików Anditork STAR. Częstotliwość pomiaru: 5000 pomiarów na sekundę. Kolorowy wyświetlacz dotykowy. Pamięć 2000 pomiarów. Pomiar kontrolny. Zasilanie akumulatorowe.
...
SAUTER Stanowisko do pomiaru momentu obrotowego DA KERN torquemeter

SAUTER DA - stanowisko do pomiaru momentu obrotowego torquemeter

Stanowisko do pomiaru momentu obrotowego siły odkręcania butelek i słoików DA KERN. Częstotliwość pomiaru: 1000 pomiarów na sekundę. Pamieć pomiarów - 500. Czytelny wyświetlacz graficzny. Zasilanie akumulatorowe.
...
ANDILOG Stanowisko do pomiaru momentu obrotowego ANditork Andilog EASY torquemeter siłomierz skętny

ANDILOG Anditork Easy - stanowisko do pomiaru momentu obrotowego torquemeter

Pomiar momentu obrotowego na stanowisku pomiaru siły odkręcania butelek i słoików Anditork Easy. Częstotliwość pomiaru: 1000 pomiarów na sekundę. Czytelny wyświetlacz LCD. Pamięć 100 pomiarów. Pomiar kontrolny. Zasilanie akumulatorowe.
...
SAUTER Stanowisko do pomiaru momentu obrotowego kluczy dynamometrycznych DB Sauter

SAUTER DB - stanowisko do pomiaru kluczy dynamometrycznych i wkrętarek torquemeter

Stanowisko do pomiaru momentu obrotowego siły, sprawdzania kluczy dynamometrycznych i wkrętarek DB KERN. Częstotliwość pomiaru: 1000 pomiarów na sekundę. Pamieć pomiarów - 500. Czytelny wyświetlacz graficzny. Zasilanie akumulatorowe.
...
AXIS stanowisko do sprawdzania kluczy dynamometrycznych FSC Axis

AXIS FSC - siłomierz skrętny, stanowisko sprawdzania kluczy dynamometrycznych

Stanowisko do pomiaru kluczy dynamometrycznych. Siłomierz skrętny FSC AXIS dokonuje 1000 pomiarów na sekundę. Pamieć pomiarów na karcie microSD. Czytelny wyświetlacz graficzny. Szeroki zakres pomiarowy 2Nm do 500Nm
...
AXIS Siłomierz do sprawdzania  siły dokręcania wkrętów i nakrętek FSB AXIS siłomierz skrętny

AXIS FSB - siłomierz skrętny do sprawdzania siły dokręcania wkrętów i nakrętek, pomiar momentu obrotowego

Zestaw ręczny do sprawdzania siły odkręcania wkrętów i nakrętek. Siłomierz skrętny FSB AXIS dokonuje 1000 pomiarów na sekundę. Pamieć pomiarów na karcie microSD. Czytelny wyświetlacz graficzny. Szeroki zakres pomiarowy 2Nm do 10Nm
...
Stanowisko do pomiaru i sprawdzania narzędzi dynamometrycznych - tester STT

Stanowisko do pomiaru i sprawdzania narzędzi dynamometrycznych - tester STT

Tester momentu obrotowego / stanowisko do pomiaru i sprawdzania narzędzi dynamometrycznych. Pamieć do 6000 pomiarów. Czytelny wyświetlacz graficzny. Szeroki wybór zakresów pomiarowych od 0,05Nm do 2000Nm. Menu w języku polskim. Oprogramowanie komputerowe.
...

 

Wbrew pozorom pomiar momentu obrotowego nie jest nam taki obcy, ponieważ z działaniem momentu obrotowego spotykamy się na każdym kroku. Producenci opakowań, słoików oraz butelek cały czas kontrolują proces zakręcania nakrętek, aby zapewnić bezpieczeństwo pakowanych produktów. Zbyt mocno lub za słabo zakręcona nakrętka w przypadku środków chemicznych, lub lekarstw może być przyczyną tragedii. Obecnie na liniach produkcyjnych i działach kontroli jakości stosuje się stanowiska do pomiaru momentu obrotowego butelek i słoików.

 

Sauter DA miernik momentu obrotowego odkręcania butelek

 

Miernik momentu obrotowego do kontroli siły odkręcania i zakręcania butelek, słoików lub puszek posiada regulowany za pomocą pokrętła uchwyt. Uchwyt umożliwia mocowanie bardzo małych opakowań o średnicy kilku milimetrów oraz większych opakowań, których średnica wynosi 20 cm. Precyzyjny układ pomiarowy umożliwia rejestrację wartości szczytowej momentu siły odkręcania i jego prezentacje w dowolnych jednostkach.

 

Sauter DA regulowany uchwyt do butelek

 

Mierniki momentu obrotowego do pomiaru siły odkręcania produkowane są najczęściej w trzech zakresach pomiarowych 2 Nm, 5 Nm oraz 10 Nm. W naszej ofercie są dostępne siłomierze skrętne polskiego producenta AXIS model FSA. Niemiecki Sauter oferuje stanowisko do pomiaru momentu obrotowego typu Sauter DA, natomiast francuski ANDILOG modele Anditork.

 

AXIS FSA miernik momentu obrotowego odkręcania nakrętek

 

Wszelkiego rodzaju obudowy, elementy, które są skręcane, dokręcane wymagają użycia precyzyjnie dobranej siły, czyli pomiaru siły momentu obrotowego. W ofercie wielu producentów przyrządów pomiarowych są mierniki przeznaczone do pomiaru siły dokręcania i odkręcania śrub i wkrętów.

 

AXIS FSA miernik momentu obrotowego wkrętów

 

Siłomierz skrętny AXIS FSB stosuje się do pomiaru siły dokręcania i odkręcania nakrętek, wkrętów, śrub itp. Pomiar momentu obrotowego dokonuje się poprzez obrót siłomierza za pomocą trzymanych w rekach uchwytów. W uchwycie siłomierza jest zamontowana odpowiednio dobrana końcówka dopasowana do kształtu nakrętki czy wkrętu. Siłomierz ma specjalistyczne oprogramowanie umożliwiające pomiar wartości szczytowej odkręcania, statystyki oraz kontrolę i sygnalizację wartości progowej przy dokręcaniu.

 

Sauter DB miernik momentu obrotowego wkrętarek i kluczy

 

Kontrola momentu obrotowego kluczy i wkrętarek jest często przeprowadzana w bardzo dużych fabrykach na halach montażowych oraz małych serwisach. Właściwie dobrany moment obrotowy klucza czy wkrętarki gwarantuje prawidłowe połączenie natomiast zbyt mocne lub luźne może być przyczyną poważnych uszkodzeń.

 

Sauter DB adapter do miernika momentu obrotowego wkrętarek

 

Siłomierz Axis z serii FSC umożliwia pomiar momentu obrotowego za pomocą czujnika przymocowanego do stanowiska pomiarowego. Siłomierz skrętny FSC przeznaczany jest do sprawdzania i kalibracji kluczy dynamometrycznych. Pomiar polega na ręcznym naprężaniu klucza i obserwacji wskazań siłomierza skrętnego FSC oraz klucza.

 

Czujnik do pomiaru momentu obrotowego 200 Nm

 

Miernik momentu obrotowego Sauter posiada podobne funkcje co siłomierz skrętny Axis, ale dodatkowo wyposażony jest w adapter umożliwiający pomiar momentu siły dokręcania i odkręcania wkrętaków i wkrętarek elektrycznych.

 

Sauter DB dostarczany jest w poręcznej walizce

 

Dostępne są też na rynku zestawy do pomiaru momentu obrotowego wyposażone w jeden miernik i kilka czujników o różnych zakresach pomiarowych. Tego typu rozwiązania są bardzo wygodne i często stosowane przy dużej ilości wkrętarek i kluczy dynamometrycznych o różnych zakresach pomiarowych. Miernik momentu obrotowego produkowany jest w różnych wykonaniach przez takich producentów jak:

  • AXIS
  • SAUTER
  • IMADA
  • MARK-10
  • ANDILOG
  • MECMESIN
  • SENSY
  • HBM