Refraktometry

Refraktometr to urządzenie służące do badania współczynnika załamania światła, na podstawie którego można określić zawartość cukru w cieczach. Istnieje kilka rodzajów refraktometrów: stacjonarne, ręczne, automatyczne i nieautomatyczne.

Refraktometry mają zastosowane praktycznie w każdej dziedzinie:

  • w przemyśle spożywczym,
  • w rolnictwie uprawa owoców i warzyw,
  • w przemyśle samochodowy,
  • w służbie zdrowia,
  • w przemyśle metalowym i cieplnym.
METTLER-TOLEDO Mettler Toledo Refraktometr MyBrix

Mettler Toledo Refraktometr MyBrix

Przenośny i prosty w użyciu Refraktometr MyBrix firmy Mettler Toledo do błyskawicznej analizy zawartości cukru.
...
KERN KERN refraktometr cyfrowy ORM

KERN refraktometr cyfrowy ORM

Przenośny refraktometr elektroniczny firmy Kern
...
KERN KERN refraktometr cyfrowy ORL

KERN refraktometr cyfrowy ORL

Przenośny refraktometr elektroniczny firmy Kern
...

Największe zastosowanie refraktometry mają w przemyśle spożywczym. Elektroniczne modele kieszonkowe to świetne rozwiązanie dla wykonywania szybkich pomiarów w terenie, na produkcji, a także w laboratorium. Za pomocą refraktometru zbadamy zawartość cukru w produktach spożywczych naturalnych (w sadach, ogrodach) lub przetworzonych (np. na linii produkcyjnej, w laboratorium).

Refraktometr ręczny jest niezwykle użyteczny, można zabrać go ze sobą wszędzie. Dzięki małemu rozmiarowi i lekkości można nosić w kieszeni lub po prostu w ręce. Refraktometr MyBrix firmy Mettler Toledo posiada ergonomiczną obudowę wykonaną tworzywa ABS z wysokim stopniem ochronnym IP65. Dodatkowym atutem refraktometrów ręcznych jest automatyczna kompensacja temperatury podczas wykonywania pomiarów.

Wykonywanie pomiaru refraktometrem ręcznym to bardzo prosta i szybka czynność. W celu wykonania badania należy umieścić kilka kropel badanej cieczy na celi pomiarowej, wynik odczytujemy po ok. 2-3 sekundach. Regularna kalibracja, najlepiej codziennie, gwarantuje wiarygodne i dokładne pomiary. Kalibracja zera powinna być wykonywana wodą destylowaną. Dopuszczalne jest używanie wody wodociągowej, jednak dokładność odczytów może się różnić – ma to związek z czystością użytej wody wodociągowej. Kalibracja refraktometru MyBrix: umieść na czystej celi pomiarowej kilka kropel wody, a następnie przytrzymaj przycisk ZERO ok. 4 sekund.

Refraktometry elektroniczne posiadają różne skale odczytowe. Najczęściej stosowana to skala Brix (0,0 – 95,0 ° Bx). Pozostałe to indeks refrakcji, HFCS 42/55/90, °Baume, KMW, Oechsle niemiecka/szwajcarska, °Plato, Wort. Stopień Brix, oznaczany ° Bx.

Stopień Brix to stosunek wagi rozpuszczonego cukru i wody, w której określona została objętość cukru. Im wyższy ° Bx tym próbka jest słodsza.