Kosmiczne Ważenie: Ile ważyłbyś na planetach Układu Słonecznego?

Wagi Wielkopolska, Ohaus i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – co nas łączy? Jak co roku nasza firma wspomaga WOŚP, wypożyczając kilkadziesiąt wag liczących Ohaus do zliczania pieniędzy zebranych przez wolontariuszy. Tym razem przygotowaliśmy dodatkową atrakcję: Sprawdź swoją siłę i wagę na Ziemi i innych planetach.

Zapraszamy na Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poznaniu odbędzie się 28 stycznia 2024 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich czekamy w Iglicy w Strefie Sportu i Krwiodawstwo

wagi liczące

Sprawdź swoją siłę i wagę na Ziemi i innych planetach

Aby uatrakcyjnić Wielki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w niedzielę, 28 stycznia 2024 roku w Iglicy na terenie MTP w Poznaniu, zainstalowaliśmy nasze interaktywne edukacyjne tablice. Sześć tablic ze specjalnymi wagami Ohaus pokazywały szacunkową wagę, a właściwie ciężar człowieka na różnych planetach.

tablice interaktywne

Szacunkowa waga, a właściwie ciężar  osób na planetach została wyliczona na podstawie pomiaru siły, przyspieszenia grawitacyjnego występującego na planetach i przyjęciu, że 1 N to około 102 g. Dla przykładu, przyspieszenie grawitacyjne w Laboratorium Wzorcującym Wagi Wielkopolska w Puszczykowie wynosi 9,8124492 m/s². Jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie przyspieszenie ziemskie zostało zmierzone najdokładniej jak to możliwe na świecie za pomocą specjalistycznego sprzętu: Grawimetru absolutnego A10 Micro-g Solutions Inc. (USA).

Co to jest grawitacja?

Grawitacja to zjawisko, które powoduje, że wszystkie obiekty posiadające masę lub energię przyciągają się wzajemnie. To właśnie dzięki grawitacji stoimy na ziemi, a rzeczy rzucone w górę najczęściej spadają. Nasza planeta Ziemia obiega Słońce właśnie dzięki temu oddziaływaniu, a grawitacja spaja gwiazdy tworzące naszą Galaktykę. To niezwykle ważne zjawisko, ale jednocześnie stanowi jedną z największych zagadek fizyki. Dodatkowo przyspieszenie grawitacyjne jest różne w każdym miejscu na ziemi i zależy od wysokości i szerokości geograficznej. Na różnych planetach jego wartość jest bardzo różna. Na przykład, przyspieszenie grawitacyjne na Słońcu, Marsie i Księżycu ma zupełnie inne wartości.

Grawimetru absolutnego A10 Micro-g Solutions Inc. (USA).

Przyspieszenie grawitacyjne w Laboratorium Wzorcującym Wagi Wielkopolska w Puszczykowie wynosi 9,8124492 m/s² - pomiar za pomocą grawimetru absolutnego A10 Micro-g Solutions Inc. (USA).

Sprawdź swoją wagę na Słońcu 

Gdybyśmy mogli stanąć na powierzchni Słońca, to nasza waga wynosiłaby tysiące kilogramów. Jest to związane z przyspieszeniem grawitacyjnym, które jest prawie 28 razy większe niż na Ziemi. Na przykład człowiek ważący 80 kg na Ziemi na Słońcu ważyłby 2232 kg. Jednak ze względu na ogromną temperaturę i intensywne promieniowanie, nie jest to miejsce, w którym ludzie mogliby przebywać. Słońce jest gorącym i niegościnnym miejscem, ale jego grawitacja jest imponująca!

grawitacja słonce

Sprawdź swoją wagę na Marsie

Ile waży człowiek na Marsie? Na przykład człowiek ważący 80 kg na Ziemi na Marsie ważyłby około 30 kg. Akurat ta planeta najbardziej przypadła  do gustu szefowej sztabu Wojtusiaki.pl  Ewie Kończal-Kurowskieja oto fragment jej wypowiedzi: "Dlatego dziękuję (...)  Firmie Wagi Wielkopolska za wytchnienie od kompleksów na tle nadwagi (tu dołączam osobiste ukłony dziękując za to urządzenie wyjaśniające, że nie mam nadwagi, po prostu mieszkam na złej planecie)."

Tablica interaktywna:"Sprawdź swoją wagę na Marsie?" bawiła wolontariuszy w czasie Wielkiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w jednym z największych sztabów WOŚP w Poznaniu Wojtusiaki.pl

mars

Sprawdź swoją wagę na Księżycu

Ile waży człowiek na Księżycu? Na przykład człowiek ważący 80 kg na Ziemi na Księżycu ważyłby około 13 kg. Na Księżycu, gdzie przyspieszenie grawitacyjne jest dużo słabsze niż na Ziemi, poczulibyśmy się lekkimi. Każdy krok byłby łatwiejszy, a nasze skoki byłyby wyższe, jakbyśmy próbowali unieść się w powietrze. To jakbyśmy byli w stanie lewitacji, gdzie grawitacja nie trzyma nas tak mocno na ziemi.

ksieżyc

Sprawdź swoją wagę na Wenus

Ile waży człowiek na Wenus? Na przykład człowiek ważący 80 kg na Ziemi na Wenus ważyłby około 72 kg. Gdybyś stanął na Wenus, poczułbyś się niewiele lżejszy niż na Ziemi, ale atmosfera tej planety jest gęsta i gorąca, co sprawia, że jest to miejsce nieprzyjazne dla życia.

wenus

Sprawdź swoją wagę na Uranie

Ile waży człowiek na Uranie? Na przykład człowiek ważący 80 kg na Ziemi na Uranie ważyłby około 71 kg. Uran to lodowy olbrzym na krańcu Układu Słonecznego. Jego atmosfera skrywa tajemnice, a przyspieszenie grawitacyjne jest stosunkowo niskie.

uran

Sprawdź swoją wagę na Jowiszu

Ile waży człowiek na Jowiszu? Na przykład człowiek ważący 80 kg na Ziemi na Jowiszu ważyłby około 188 kg. Jowisz to gigantyczna planeta gazowa, a jej przyspieszenie grawitacyjne jest znacznie silniejsze niż na Ziemi. Stanąwszy na Jowiszu, poczułbyś się tak, jakbyś miał ponad dwukrotnie większą wagę.

jowisz

Budowa tablicy interaktywnej

Przy budowie tablic wykorzystano podzespoły znanej i cenionej amerykańskiej firmy OHAUS. Mierniki wagowe OHAUS umożliwiające zmianę koloru wyświetlacza oraz platformy wagowe doskonałych wag do ważenia paczek OHAUS COURIER™. Urządzenia te mogą być zasilane z wewnętrznych akumulatorów lub baterii.

tablice interaktywne

Wynajem i sprzedaż interaktywnych tablic edukacyjnych

Tablice interaktywne prezentujące szacunkową wagę na planetach według naszych obserwacji uczą, bawią i zaskakują nieoczekiwaną informacją wprawiając w zdziwienie osoby z nich korzystające. Zaciekawiają i mogą być początkiem podróży w atrakcyjny świat nauki. Nasza oferta skierowana jest do:

  1. Ośrodki edukacyjne:Szkoły, uczelnie, muzea nauki i centra edukacyjne mogą wykorzystać te tablice do przeprowadzania interaktywnych lekcji o kosmosie. Dzięki nim uczniowie mogą w praktyce zrozumieć różnice w sile grawitacyjnej na różnych planetach. dynamometr
  2. Imprezy plenerowe: Organizatorzy festiwali, pikników, targów i innych wydarzeń plenerowych mogą wypożyczyć te tablice jako atrakcję dla uczestników. To świetny sposób na zainteresowanie publiczności nauką i kosmosem.tablice interaktywne
  3.  Dni nauki i techniki: Wydarzenia związane z nauką, technologią i inżynierią mogą wykorzystać te tablice do pokazania, jak różne siły grawitacyjne wpływają na naszą wagę na różnych planetach. To doskonała okazja do edukacji i zabawy.tablice edukacyjne
  4.  Wystawy o kosmosie: Muzea, planetaria i wystawy tematyczne mogą użyć tych tablic jako części swoich ekspozycji. Odwiedzający będą mogli dowiedzieć się więcej o naszym Układzie Słonecznym i zrozumieć, dlaczego waga jest inna na różnych planetach.tablice interaktywne
  5. Inne możliwości: wynajem tablic na imprezy firmowe związane ze sportem, suplementami, zdrowiem, eventy dla dzieci lub inne zamknięte spotkania. Możliwości są nieograniczone, grafika lub prezentowane wartości.ohaus

Zapraszamy do współpracy.

kontakt:    biuro@moga.pl   tel 602 307 923

wagi wielkopolska