Jak długo prawidłowo pracuje tensometr?

sensocar tensometr

Jaka jest trwałość tensometru? Jak długo prawidłowo będzie pracować tensometr ? Tensometr popularnie zwany jako belka tensometryczna lub czujnik wagowy- jak długo będzie prawidłowo działać? Jest to pytanie, które zadają nam klienci przy jego planowanym zakupie. Obecnie cena czujnika tensometrycznego jest dużo niższa, niż to było w latach 90 ubiegłego stulecia. Wymiana tensometru w czasie naprawy wagi była wtedy bardzo poważnym kosztem. Obecnie jest bardzo wielu producentów tensometrów, czujników wagowych, którzy oferują je w wielu wykonaniach oraz oczywiście z różną ceną.


Belka tensometryczna cena, dokładność i trwałość.

tensometr ohaus


Cena tensometru dobrego bardzo często nie różni się aż tak wiele, jak cena tensometru niemarkowego, bez certyfikatów, czyli złego. Czasami jest różnica kilkudziesięciu, a przy wykonaniach ze stali nierdzewnej kilkuset złotych. Pozorna oszczędność zakupu taniego tensometru kończy się tym, że układ wagowy zbudowany na tym tensometrze po czasie i weryfikacji dokładności ważenia wzorcami masy i tak trafia do kosza. Niestety zła decyzja kosztuje. Należy wspomnieć też o dodatkowych stratach finansowych użytkownika oraz kosztach wizerunkowych: zła receptura, podejrzenie o oszustwo np. niewłaściwie deklarowana masa produktu, półproduktu czy jakość składu.


Czujnik tensometryczny budowa

tensometr budowa


Najprościej opisać budowę czujnika wagowego można opisać w następujący sposób. Czujnik tensometryczny zbudowany jest ze sprężystego rdzenia wykonanego z metalu, na który zostały naklejone tensometry (rezystory foliowe) połączone w układzie mostka. Natomiast do punktów pomiarowych mostka został podłączony przewód czterożyłowy lub sześciożyłowy służący do wyprowadzenie sygnału do elektroniki pomiarowej.Napięcie wyjściowe sygnału wyjściowego belki tensometrycznej jest wprost proporcjonalne do działającej siły i napięcia zasilania mostka. Parametr ten jest określany jako czułość tensometru i wyrażany w jednostkach mV/V. Co to jest czułość tensometru- więcej.

tensometry

 


Od czego zależy trwałość tensometru?

ohaus waga waodoodporna


Jeden tensometr działa prawidłowo przez kilkadziesiąt lat, natomiast drugi po kilku miesiącach wymaga wymiany. Od czego zależy trwałość belki tensometrycznej, czujnika wagowego czy czujnika siły?. Najważniejszy jest wybór właściwego tensometru do projektowanej aplikacji. Czyli musimy wiedzieć, jaka będzie wartość maksymalnego obciążenia czujnika wagowego oraz przewidzieć ewentualne przeciążenia, oraz udary mechaniczne.Co to jest maksymalne obciążenie belki tensometrycznej?- więcej o maksymalnym obciążeniu belki tensometrycznej i temperaturze pracy tensometru. Następnie musimy poznać, w jakich warunkach belka tensometryczna będzie użytkowana: sucho czy mokro oraz sposób czyszczenia wagi: np. mycie myjką ciśnieniową. - więcej o klasie zabezpieczenia przed wilgocią IP. Kolejną ważną sprawą jest też poznanie sposobu ważenia, nakładania na szalę wagi oraz własności fizyczno-chemicznych ważonych produktów. Często produkty pozornie bezpieczne potrafią wytworzyć wokół siebie atmosferę silnie korodującą elementy czujnika tensometrycznego np. sól, warzywa kiszone itp.

waga ohaus

Innym problemem jest ważenie niby produktów idealnych, obojętnych np. suchych proszków, mąki lub elementów wykonanych z tworzyw, które mają tendencje do elektryzowania się. Brak zabezpieczeń (uziemienia) i możliwości odprowadzenia ładunków jest często przyczyną uszkodzenia izolacji naklejonych tensometrów foliowych.


Czas pracy tensometru- belki tensometrycznej

wagi ohaus


Czas pracy tensometru- belki tensometrycznej, czyli trwałość tensometru jak to wygląda w praktyce?
Z naszego doświadczenia możemy stwierdzić, że prawidłowo dobrane tensometry dobrych producentów są prawie wieczne. Znamy przypadki wag użytkowanych codziennie przez prawie 30 lat i tensometry znajdujące się w nich działają jak nowe. Podstawą długowieczności tensometrów jest ich właściwy dobór do aplikacji ważenia i przestrzeganie podstawowych zaleceń producenta, czyli:

  1. właściwy zakres pomiarowy
  2. dostosowanie warunków środowiskowych do IP
  3. właściwy montaż elektryczny.

Belka tensometryczna dokładność

tensometr sauter


Projektując, budując lub dokonując naprawy układu wagowego, zakładamy oczekiwaną jego dokładność. Często wyobrażamy sobie, że parametry z karty katalogowej tensometru będą ściśle odpowiadać dokładności układu wagowego, który powstanie na jego podstawie. Jest to prawie możliwe przy zachowaniu wszystkich wskazań dotyczących montażu i użytkowania tensometru. Tensometry markowe posiadające podstawowe certyfikaty OIML i określoną klasę najczęściej gwarantują poprawną pracę i dokładność ważenia. Należy pamiętać, że ten sam typ tensometru o określonej klasie dokładności a bezklasowy ma inne ceny i niegwarantowaną dokładność. Co to jest klasa dokładności tensometru?- więcej o klasach dokładności.


Belka tensometryczna- „bez papierów”

certyfikat


Portale aukcyjne polskie i zagraniczne oferują tensometry, belki tensometryczne i czujniki wagowe w super cenach. Doskonała cena okupiona czasem realizacji kilku tygodniu prosto z magazynu pośrednika z najczęściej z Chin handlującego „mydłem i powidłem” szybko okazuje się nietrafioną inwestycją. Oczywiście przykładowy rolnik teoretycznie nie potrzebuje certyfikatu CE, nie interesuje go czy aby zakupiony towar jest bezpieczny i użyte materiały nie zawierają niebezpiecznych materiałów. Nie jest istotne, że nie otrzymał faktury zakupu, a wprowadzający do obrotu przedsiębiorca nie zapłacił opłaty śmieciowej. Ważne jest, że kupił kilkaset złotych taniej tensometry, na których zbuduje mieszalnik pasz, wagę inwentarską czy wagę do ważenia uli. Jakie jest później zdziwienie, że waga ważąca ul w ciągu dnia zmienia masę o kilka kilogramów, mimo że z niego nie wyleciała i wleciała do niego żadna pszczoła lub waga pustego mieszalnika zmienia wartość o kilkadziesiąt kilogramów.


Tensometr niemarkowy

nbc tensometr


Czym się różni tensometr niemarkowy od markowego?
Podstawowa widoczna różnica to głównie cena, bo wizualnie często wygląda tak samo i nawet posiada dwie literki trochę o innym kroju mające symbolizować znak CE. Inna bardzo ważną sprawą jest brak nazwy producenta lub nazwa i oznaczenia zbliżone, a nawet prawie takie same jak znanego producenta belek tensometrycznych. Ale najważniejsze jest, jak nasz tani tensometr zachowuje się w czasie pomiaru masy. Czy w funkcji czasu i temperatury wskazania są stabilne i poprawne i powtarzalne? Doskonałym przykładem mogą być tensometry stosowane w tanich wagach łazienkowych i kuchennych, na których wskazania są za każdym razem inne.


Belka tensometryczna niezbędne dokumenty.

sauter tensometrs


Jeśli dostawca nie dostarcza, żadnych dokumentów oraz nie podaje nazwy producenta, jest to co najmniej podejrzane. Wyjątek mogą stanowić jedynie czujniki tensometryczne modyfikowane do specjalnych zastosowań przy budowie specjalistycznych urządzeń i maszyn. Oferowany czujnik tensometryczny, belka tensometryczna lub czujnik wagowy powinien posiadać tabliczkę znamionową, na której powinny się znajdować następujące informacje:

  • producent lub strona www
  • maksymalne obciążenie
  • czułość tensometru
  • numer fabryczny
  • numer certyfikatu

Często informacje są umieszczane w sposób mieszany na belce tensometrycznej. Czyli część na nalepce- etykiecie naklejonej na korpus belki tensometrycznej a część wygrawerowana na niej.


Uszkodzony tensometr co zrobić?

tensometr test


Przed wymianą uszkodzonego czujnika warto go sprawdzić, gdyż często przyczyną wadliwego działania wagi nie musi być akurat uszkodzenie tensometru. Często przyczyną jest niewłaściwy montaż mechaniczny tensometru lub uszkodzenie kabla sygnałowego. Więcej jak sprawdzić czujnik tensometryczny na naszym blogu oraz co to jest sumator i jak go wyregulować.


Tensometr gdzie kupić

wagi wielkopolska


Tensometry wagowe, belki tensometryczne oraz czujniki wagowe dostępne są w naszym sklepie internetowym. Istnieje możliwość doboru zamiennika niedostępnego już czujnika wagowego. W naszej ofercie są tensometry oryginalne i zamienniki czujników wagowych z pełną dokumentacją m.in. takich firm jak AST, CAS, CURIOTEC, DINI ARGEO, DGCELL, KELI,FLINTEC, LAUMAS NBC, HBM, HBK, ZEMIC, SENSOCAR, SENSY,SCAIME, UTILCELL, ZEMIC, TEDEA, REVERE, CELTRON, RICE LAKE, SENSOTRONICSVPG i inne.

 

Oferta czujników tensometrycznych w naszym sklepie