Czujnik wagowy na swojej obudowie lub tabliczce znamionowej ma podana wartość maksymalnego obciążenia (Maximum capactity) podana najczęściej w kg. Producent belek tensometrycznych najczęściej dopuszcza przeciążenie przetwornika wagowego do 120%, natomiast przeciążenie jego o 150% wiąże się najczęściej z trwałym uszkodzeniem.

Belka tensometryczna aluminiowa jest mniej odporna na udary mechaniczne niż belka tensometryczna wykonana ze stali, dlatego należy zadbać wybór odpowiedniego zakresu pomiarowego czujnika wagowego, aby uniknąć uszkodzenia jej podczas użytkowania układu ważącego.

Tensometr przetwornik

Belka tensometryczna - temperatura pracy

Czujnik tensometryczny tylko w uproszczeniu składa się z czterech tensometrów foliowych naklejonych na korpusie belki tensometrycznej, znajdują się tam dodatkowo elementy: tensometry kompensacyjne, których zadaniem jest kompensacja zmian temperatury. Dobre czujniki tensometryczne są kompensowane temperaturowo w zakresie od -10 C do 40 C.

Tani tensometr kupiony na aukcjach internetowych nigdy nie będzie działał prawidłowo. Przykładem mogą być wagi do ważenia uli, gdzie amplituda zmian temperatury jest bardzo duża i zastosowanie czujnika od taniej wagi na pewno się nie sprawdzi. Czujnik wagowy, którego cena jest niska np. w wadze łazienkowej czy kuchennej powoduje ,że zmiany wskazań wagi wraz ze zmiana temperatury są duże.

 

Oferta czujników tensometrycznych w naszym sklepie