Sposób wykonania i materiał, z którego jest wykonany czujnik tensometryczny, umożliwia odpowiednie zabezpieczenie naklejonego tensometru i korpusu czujnika przed wilgocią. Ochrona przed wilgocią czujnika tensometrycznego jest bardzo ważna dla jego prawidłowej pracy i często uszkodzenie izolacji i korozja jest przyczyną ich niesprawności.

Belki tensometryczne

Belka tensometryczna wykonana z aluminium najczęściej jest zabezpieczona przed wilgocią przez pokrycie foli tensometru elastycznym silikonem, natomiast korpus czujnika wagowego jest anodowany. Czujnik wagi wykonany ze stali stopowej najczęściej też jest zabezpieczany poprzez nałożenie powłoki niklu oraz silikonu natomiast czujniki do wagi wykonane ze stali nierdzewnej są zabezpieczane zaspawanym kapslem wykonanym też ze stali nierdzewnej.

STOPIEŃ OCHRONY BELEK TENSOMETRYCZNYCH IP zgodnie z PN-EN 60529:2003)

IP

Pierwsza cyfra

Druga cyfra

Dodatkowa litera

Materiał wykonania czujnika

IP 65

ochrona pyłoszczelna

ochrona przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony przez dyszę o średnicy 6,3mm z odległości 3m, ciśnienie 30kPa.

 

aluminium

IP 66

ochrona pyłoszczelna

ochrona przed silną strugą wody (100 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony przez dyszę o średnicy 12,5mm z odległości 3m, ciśnienie 100kPa.

 

Aluminium, stal stopowa

IP 67

ochrona pyłoszczelna

ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie (30 min na głębokość 0,15 m powyżej wierzchu obudowy lub 1 m powyżej spodu dla obudów niższych niż 0,85 m)

 

Stal stopowa, stal nierdzewna

IP 68 K

ochrona pyłoszczelna

ochrona przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie (obudowa ciągle zanurzona w wodzie, w warunkach uzgodnionych między producentem i użytkownikiem, lecz surowszych niż według cyfry 7)

ochrona przed wysokim ciśnieniem wody podczas czyszczenia strumieniowego/parowego,

stal nierdzewna

IP 69K

ochrona pyłoszczelna

Ochrona przed zalaniem silną strugą wody pod ciśnieniem (80-100 bar i temp. +80°C) zgodnie z normą DIN 40050

ochrona przed wysokim ciśnieniem wody podczas czyszczenia strumieniowego/parowego,

Stal nierdzewna

 

Oferta czujników tensometrycznych w naszym sklepie