Osoby wysyłające paczki za pośrednictwem firm kurierskich na pewno spotkały się już z terminem wagi gabarytowej, występującej także pod nazwą wolumetryczna lub objętościowa. Dzięki niej możemy samodzielnie ustalić koszty przesyłki i w ten sposób nie zostać zaskoczeni w finalnym rozrachunku. Należy bowiem pamiętać, że waga gabarytowa to nie to samo co waga rzeczywista.

Waga gabarytowa Poczta Polska

Odwołanie się do wagi wolumetrycznej ma najczęściej miejsce w przypadku przesyłek lekkich, które jednocześnie wyróżniają się nieproporcjonalnie dużymi wymiarami. Waga gabarytowa umożliwia w tym momencie ustalenie ceny przesyłki z uwzględnieniem tego, ile przestrzeni zajmie ona w samochodzie kurierskim.

Do jej obliczania wykorzystuje się wymiary paczki (długość x szerokość x wysokość) oraz odpowiedni przelicznik, który każda firma przewozowa określa samodzielnie.

W przypadku Poczty Polskiej opłata za przesyłkę jest ustalana na podstawie gabarytów (A lub B), klasy (ekonomiczna lub priorytetowa), a także przedziału wagowego, w jakim mieści się dana paczka (do 1 kg; ponad 1 kg do 2 kg; ponad 2 kg do 5 kg; ponad 5 kg do 10 kg).

Cennik znajduje się tutaj: https://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2013/11/Cennik-us%C5%82ug-powszechnych-w-obrocie-krajowym-i-zagranicznym-1.pdf.

Zgodnie z informacjami na stronie:

  • Minimalne wymiary: 9 cm x 14 cm (strona adresowa) z tolerancją +/-2 mm
  • Maksymalne wymiary: długość + obwód (mierzony w innym kierunku niż długość) = maksymalnie 300 cm przy czym:

Gabaryt A – długość = maksymalnie 60 cm, szerokość = maksymalnie 50 cm, wysokość = maksymalnie 30 cm

Gabaryt B – jeżeli choć jeden wymiar: długość > 60 cm lub szerokość > 50 cm lub wysokość > 30 cm, przy czym największy wymiar nie może przekroczyć 150 cm.

Jak obliczyć wagę gabarytową dla innych firm kurierskich?