Waga gabarytowa, określana również jako waga objętościowa lub waga wolumetryczna to pojęcie, które może być znane osobom współpracującym z firmami kurierskimi i spedycyjnymi oraz często nadającym własne paczki. Jeśli jednak terminy te są dla nas obce, warto zapoznać się z ich znaczeniem, ponieważ w przyszłości na pewno bardzo pomogą nam przy korzystaniu ze wspomnianych wyżej usług. Co to jest waga gabarytowa, kiedy powinniśmy jej użyć oraz jak ją obliczyć?

Waga gabarytowa co to? Waga a objętość

Waga gabarytowa, mimo że w swoim nazewnictwie zawiera słowo „waga”, nie powinna być kojarzona z urządzeniem wskazującym rzeczywistą wagę przesyłki. Pojawia się w takim razie pytanie: waga wolumetryczna co to jest? Waga wolumetryczna to waga objętościowa, odgrywająca ogromną rolę w transporcie, podczas ustalania kosztów przesyłek. Zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy towar nieproporcjonalny pod względem wielkości i masy. To właśnie dlatego, chcąc zapoznać się z tym pojęciem, najczęściej wyszukujemy go w odniesieniu do firm kurierskich, jako „kurier waga gabarytowa”, czy „przesyłki kurierskie waga”.

waga gabarytowa

Jak w takim razie wygląda waga gabarytowa a waga rzeczywista? Punktem wyjścia jest w tym przypadku rozdzielenie dwóch całkowicie odrębnych pojęć: wagi rzeczywistej towaru oraz jego wymiarów. Najlepiej obrazują to paczki lekkie, jednakże o dużych gabarytach, które przez swoje wymiary zajmują więcej miejsca w samochodzie dostawczym niż przesyłki mniejsze, ale cięższe. W przedstawionej wyżej sytuacji firma kurierska weźmie zatem pod uwagę wagę gabarytową takiej paczki. Będzie ona większa niż jej waga rzeczywista. Możemy zatem przygotować się na to, że w przypadku przesyłek lekkich i jednocześnie dużych, często o nieproporcjonalnych wymiarach, przewoźnik skorzysta z przelicznika objętościowego, a nie uwzględniającego wagę rzeczywistą.

Znajomość wagi kurierów oraz sposobu jej wyliczania pozwoli nam samodzielnie obliczać kwotę, jaką powinniśmy zapłacić firmie za transport naszej przesyłki. W ten sposób nie zostaniemy zaskoczeni „dziwną” wartością na fakturze, różniącą się od tej, jaką sami wyliczyliśmy podczas ważenia paczki tradycyjną metodą, a nie z wykorzystaniem prawidłowej wagi objętościowej.

Waga gabarytowa kalkulator – waga paczek kurierskich

Waga gabarytową jak obliczyć? Sposób określania objętości paczki nie należy do zadań trudnych, a wzór pomocny do tego zadania jest ogólnodostępny i nie wymaga z naszej strony długich poszukiwań. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze waga gabarytowa przelicznik będzie taki sam. Niektórzy przewoźnicy stosują różne metody wyliczania wagi objętościowej, dlatego też, zanim przystąpimy do obliczeń, warto sprawdzić, czy stosujemy prawidłowy wzór.

Najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym przelicznikiem jest 1:5000. Co dokładnie to oznacza? Aby uzyskać informację o wadze kurierskiej (objętościowej) naszej paczki, musimy pomnożyć przez siebie jej trzy wymiary, a następnie otrzymany wynik podzielić przez 5000.

Waga gabarytowa wzór wygląda następująco:

długość cm x szerokość cm x wysokość cm / 5000 = waga gabarytowa paczki mierzona w kilogramach.

Wymiary paczki

Przykładowo, waga wolumetryczna kalkulator paczki o wymiarze 38 cm/64 cm/41 cm wyniesie 20 kg, przy założeniu, że przelicznik to 1:5000.

Jeśli przesyłka jest złożona z kilka elementów, jej waga gabarytowa składa się wagi każdego z elementów, obliczanego osobno.

Z wyliczeń tych nie będziemy musieli korzystać w sytuacji, gdy na stronie internetowej firmy, za której pośrednictwem chcemy wysłać paczkę, znajduje się gotowy kalkulator. Po wpisaniu potrzebnych danych automatycznie wskaże on wymagany koszt przesyłki.

Wagi transportowe w praktyce – waga a waga gabarytowa

W zależności od wybranej firmy spedycyjnej lub kurierskiej, czy też rodzaju transportu, istnieją inne sposoby wyliczania wagi objętościowej. Powyższy wzór nie powinien być zatem stosowany automatycznie, bez wcześniejszego sprawdzenia.

W transporcie lądowym przewoźnicy mogą posługiwać się m.in. przelicznikiem 1:6000 lub 1:4000. Wytyczne International Air Transport Association (IATA) odnoszące się do transportu lotniczego zezwalają natomiast na to, aby przy wyliczaniu paczek przewożonych drogą lotniczą brać pod uwagę wagę gabarytową lub rzeczywistą. Standardowy przelicznik wagi objętościowej w przesyłkach lotniczych cargo wynosi 1:6000. Przy nadawaniu przesyłek drogą morską, należy natomiast pamiętać, że w transporcie drobnicowym (ładunki mniejszych gabarytów) obowiązuje przelicznik: 1m3=1000kg. Opłaty są ustalane w zależności od wagi brutto (masy przesyłki oraz łącznej objętości ładunku).

Jak obliczyć wagę gabarytową dla poszczególnych firm kurierskich?