Waga gabarytowa, występująca również pod nazwą wagi wolumetrycznej lub objętościowej, jest terminem, z którym najczęściej spotkamy się w odniesieniu do paczek kurierskich. To właśnie ona pozwoli nam określić ostateczny koszt przesyłki. Sposób jej obliczania może różnić się jednak, w zależności od tego, jaką firmę wybierzemy. Dzisiaj skoncentrujemy się na wadze gabarytowej inpost.

Czym jest waga gabarytowa Inpost?

Waga objętościowa inpost bardzo często jest błędnie utożsamiana z wagą rzeczywistą paczki. Wagę rzeczywistą podaną w kilogramach uzyskamy po położeniu przesyłki na odpowiednim urządzeniu pomiarowym. Aby dowiedzieć się, jaka jest waga gabarytowa inpost, musimy natomiast zastosować odpowiedni wzór i przelicznik. Wagę wolumetryczną bierze się pod uwagę przede wszystkim przy paczkach nieproporcjonalnych pod względem swojej wielkości i ciężaru. Możemy zaobserwować to na przykładzie towarów dużych, a zarazem lekkich. Umieszczone w przestrzeni transportowej mimo niedużej wagi zajmą więcej miejsca niż paczki mniejsze, jednak cięższe. Wykorzystanie wagi gabarytowej inpost będzie zatem pewnego rodzaju zabezpieczeniem dla firmy przewozowej.

Jak obliczyć wagę objętościową Inpost?

Do wyliczania wagi gabarytowej inpost stosujemy następujący wzór:

długość paczki (cm) x szerokość paczki (cm) x wysokość paczki (cm) / 6000.

Pamiętajmy jednak, że w zależności od tego, jaką firmę kurierską wybierzemy, zastosowany przelicznik (w tym przypadku 6000) może się różnić.

O ostatecznym koszcie transportu zadecyduje waga wyższa. Jeśli będzie to waga rzeczywista, przewoźnik do obliczenia ceny przesyłki zastosuje właśnie ją. Jeśli natomiast to waga gabarytowa okaże się większa, to ona zostanie wzięta pod uwagę.

W firmie Inpost maksymalna waga paczki nie może przekroczyć 70 kg. W przypadku paczek ważących powyżej 50 kg naliczane są dodatkowe opłaty za każdy dodatkowy kilogram. Ze strony przewoźnika dowiadujemy się ponadto, że oferuje on paczki dłużycowe (wymiar najdłuższego boku jest większy niż 200 cm). Cenę za ich przesyłkę ustala się poprzez zsumowanie każdego rozpoczętego metra. Maksymalna długość nie może być jednak większa niż 350 cm, a waga większa niż 30 kg.

Jak obliczyć wagę gabarytową dla innych firm kurierskich?