Podczas organizowania transportu zawodowego pod uwagę brana jest nie tylko waga paczki, ale także to, ile faktycznie miejsca zajmuje ona w samochodzie dostawczym. Właśnie dlatego przewoźnicy do wyznaczania kosztów przesyłki posługują się wagą gabarytową (objętościową lub wolumetryczną). Na przykładzie firmy DHL pokażemy, czym jest waga wolumetryczna dhl oraz jak ją obliczać.

DHL waga wolumetryczna – kiedy znajduje swoje zastosowanie?

Osoby, które stosunkowo rzadko korzystają z usług kurierskich lub też pierwszy raz wysyłają za pośrednictwem takiej firmy paczkę, często zastanawiają się, ile wyniosą ich koszty przesyłki. Bardzo przydatną informacją okazuje się w tym przypadku znajomość wagi gabarytowej dhl. Stanowi ona odzwierciedlenie objętości paczki i jest stosowana zarówno w odniesieniu do przesyłek krajowych, jak i międzynarodowych. Najlepiej widać to na przykładzie lekkich paczek o dużych gabarytach, które mogą zająć w przestrzeni samochodowej więcej miejsca niż paczki cięższe, jednak o mniejszych rozmiarach. Waga wolumetryczna dhl nie pozostaje zatem obojętna na logistykę transportu.

Waga objętościowa DHL – przelicznik i sposób obliczania

Znając przelicznik oraz sposób wyliczania wagi gabarytowej dhl, możemy we własnym zakresie obliczyć, ile wyniesie nas koszt przesyłki. Nie zawsze jest to oczywiście konieczne, ponieważ większość firm pozwala na automatyczne dokonanie takich wyliczeń podczas uzupełniania danych za pośrednictwem ich strony.

Musimy pamiętać, że kurierzy przeliczają wagę objętościową paczek w różny sposób. Zawsze jednak pod uwagę brane są jej wymiary, tj. szerokość, długość oraz wysokość. Różnice dotyczą wartości przelicznika. W niektórych firmach może wynosić on 1:5000, czy 1:6000.

Wzór wagi wolumetrycznej dhl wygląda następująco:

[długość (cm) x szerokość (cm) x wysokość (cm)] / 4000

Sposób naliczania opłat w DHL może odbywać się ponadto z uwzględnieniem przelicznika: 1m3 przesyłki = 250 kg.

Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie firmy przewozowej DHL, dowiadujemy się, że waga gabarytowa (przestrzenna) jest obliczana zgodnie z powyższym przelicznikiem dla każdego elementu w przesyłce. W ostatecznym rozrachunku obowiązuje zasada wyboru wyższej wagi elementu – rzeczywistej lub przestrzennej.

W odniesieniu do elementów, których waga przestrzenna jest większa niż 31,5 kg, stosuje się opłatę podstawową dla paczek o wadze 31,5 kg oraz dodatkową opłatę za wagę przestrzenną.

Jak obliczyć wagę gabarytową dla innych firm kurierskich?