Przetwornik wagowy może posiadać cztery lub sześć przewodów najczęściej jest to zależne od długości przewodu wychodzącego z przetwornika. Przy długości przewodu do 3 metrów najczęściej stosuje się system czteroprzewodowy belki tensometrycznej, gdyż spadek napięcia na przewodach zasilający mostek Wheatstona nie jest duży i nie ma znaczącego wpływu na pomiar.

Przewody belki tensometrycznej

W przypadku dłuższych przewodów stosuje się system sześcioprzewodowy umożliwiający dokładny pomiar napięcia zasilania mostka. Uwaga: przewodów belki tensometrycznej bez konieczności nie należy skracać ani wydłużać zwłaszcza w układach pomiarowych masy, gdzie pracuje więcej niż jedna belka tensometryczna.

Miernik wagowy do podłączenia belki tensometrycznej posiada dwa wejścia gdzie podłączamy wyjście mostka tensometrycznego oznaczane najczęściej jako signal (+) i signal (-) napięcie tam wynosi około kilka mV. Natomiast kolejne dwa przewody zasilające mostek tensometryczny oznaczone są excitation (+) i excitation (-), najczęściej w tym miejscu jest napięcie zasilania około 5 do 10V.

W przypadku gdy w mierniku są jeszcze dwa wolne miejsca do podłączenia tzw. Referencji, podłączamy odpowiednio sense (+) i sense (-). W przypadku belki tensometrycznej czteroprzewodowej są dwa rozwiązania albo korzystamy ze zworek, które często znajdują się w mierniku wagowym, zakładając je na odpowiednie pin-y lub wykonujemy zworkę z przewodu łącząc odpowiednio excitation (+) z sense (+) i excitation (-) z sense (-).

Czujnik wagowy – kolor przewodów

Belka tensometryczna posiada wyprowadzony przewód, który w zależności od modelu ma różna długość. Typowa długość przewodu belki tensometrycznej wynosi od 40 cm, 2 m,3 m a czasami dochodzi do 12 metrów. W sieci można się spotkać z mitami na temat koloru przewodu belki tensometrycznej, że pomarańczowy jest lepszy niż czarny, a szary niż czarny.

Kolor przewodu jest indywidualną sprawą producenta belki tensometrycznej i nie świadczy o jej jakości. Należy uważać przy podłączaniu belek tensometrycznych innych producentów, aby nie sugerować się kolorami przewodu i poszczególnych przewodów sygnałowych- co producent to inne oznaczenie. Najlepiej korzystać z dokumentacji, która dostarcza producent czujnika tensometrycznego.

 

Oferta czujników tensometrycznych w naszym sklepie