Dynamometry elektroniczne - siłomierze cyfrowe
Siłomierze elektroniczne zwane inaczej jako dynamometry elektroniczne są obecnie najpopularniejszymi urządzeniami do pomiaru siły. Siłomierz elektroniczny może dokonywać pomiaru siły w dwóch kierunkach: mierzyć siłę rozciągającą i siłę ściskającą. Dynamometr elektroniczny umożliwia też rejestrację pomiarów i jej obróbkę danych. Zakresy pomiarowe siłomierzy zaczynają się od kilku Niutonów, a największe pozwalają zmierzyć siłę kilku milionów Niutonów.
siłomierze elektroniczne z czujnikiem wewnętrznym
Przeznaczone do precyzyjnego pomiaru siły w zakresie do 1000 N.
siłomierze elektroniczne z czujnikiem zewnętrznym
Przeznaczone do pomiaru siły w szerokim zakresie od 1 N do 3 MN.
siłomierze elektroniczne naciskowe
Siłomierze z czujnikami przeznaczonymi do pomiaru sił ściskających.
siłomierze
mechaniczne
Przeznaczone do prostych pomiaru sił ściskających i rozciągających.
SAUTER FK dynamometr - siłomierz elektroniczny do pomiaru siły nacisku
AXIS FB dynamometr - siłomierz elektroniczny do pomiaru siły nacisku
Siłomierz elektroniczny FB z częstotliwością 40 pomiarów na sekundę. Graficzny wyświetlacz, menu w języku polskim. Walizka transportowa, końcówki pomiarowe do siłomierza. Zasilanie akumulatorowe. Darmowe oprogramowanie komputerowe.
ANDILOG CNR FT Centor First II dynamometr - siłomierz elektroniczny do pomiaru siły nacisku
AXIS FC dynamometr - siłomierz elektroniczny do pomiaru siły nacisku
SAUTER FH dynamometr - siłomierz elektroniczny do pomiaru siły nacisku
IMADA DST dynamometr - siłomierz elektroniczny do pomiaru siły nacisku
AXIS FC dynamometr - siłomierz elektroniczny do pomiaru siły nacisku - czujnik zewnętrzny
SAUTER FC dynamometr - siłomierz elektroniczny do pomiaru siły nacisku
SAUTER FL - dynamometr elektroniczny z czujnikiem zewnętrznym
AXIS FB dynamometr - siłomierz elektroniczny do pomiaru siły nacisku - czujnik zewnętrzny
SAUTER FH dynamometr - siłomierz elektroniczny do pomiaru siły nacisku - czujnik zewnętrzny
SAUTER FL dynamometr - siłomierz elektroniczny do pomiaru siły nacisku
IMADA ZTS dynamometr - siłomierz elektroniczny do pomiaru siły nacisku
ANDILOG CNR CT Centor Star Touch dynamometr - siłomierz elektroniczny do pomiaru siły nacisku
AXIS FB00 dynamometr - siłomierz elektroniczny do pomiaru siły nacisku - czujnik zewnętrzny
SAUTER FH AFH - tester siły zamykania drzwi lub bramy - dynamometr elektroniczny
KERN HFC - waga hakowa wisząca / zawieszana elektroniczna 600 kg - 10 t
ANDILOG CNR FT Centor First dynamometr - siłomierz elektroniczny do pomiaru siły nacisku
ANDILOG CNR EA Centor Easy dynamometr - siłomierz elektroniczny do pomiaru siły nacisku
Tractel Dynafor LLZ Industrial - waga hakowa zawieszana elektroniczna
Siłomierze elektroniczne - historia
Siłomierze elektroniczne stały się powszechnie dostępne w związku z rozwojem elektroniki i techniki mikroprocesorowej. Gwałtowny rozwój to lata 80 ubiegłego wieku powstają wtedy pierwsze dynamometry elektroniczne japońskiej firmy IMADA oraz francuskiego producenta ANDILOG. Kolejno inni producenci wprowadzają do swojej oferty dynamometry francuski TRACTEL, niemiecki SAUTER i na początku XXI wieku nasz krajowy AXIS. Siłomierz cyfrowy AXIS jest jednym z lepiej wyposażonych w funkcje dodatkowe prostych mikroprocesorowych przyrządów do pomiaru siły.
Siłomierz tensometryczny – budowa
Siłomierz tensometryczny to popularna nazwa dynamometrów elektronicznych wykorzystujący tensometryczny czujnik siły. Dynamometr tensometryczny zbudowany jest z dwóch podstawowych elementów:
- Czujnik siły tensometryczny
- Elektronika pomiarowa
Ze względu na sposób zabudowy przetwornika siły siłomierze elektroniczne możemy podzielić na
- Dynamometr z wewnętrznym czujnikiem siły
- Dynamometr z zewnętrznym czujnikiem siły
- Dynamometr z zewnętrznym czujnikiem siły typu naciskowego
Dynamometr z wewnętrznym czujnikiem siły produkowany jest w zakresach sił najczęściej do 500 N ze względu na zwartą obudowę, która mieści elektronikę pomiarową i czujnik siły. Ten dynamometr cyfrowy jest wyposażony w haczyk do pomiarów sił rozciągających oraz zestaw końcówek pomiarowych do pomiaru sił ściskających. Często na tylnej ścianie obudowy znajdują się otwory montażowe umożliwiające przykręcenie uchwytu dwuręcznego lub montażu do statywu pomiarowego. Obudowa siłomierza z wewnętrznym przetwornikiem siły wykonana jest najczęściej z tworzywa lub aluminium. Kształt obudowy jest odpowiedni wyprofilowany, aby można było wygodnie wykonywać pomiary jedną ręką.
Dynamometr z zewnętrznym czujnikiem siły wykonywany jest jako siłomierz jednozakresowy lub wielozakresowy. W siłomierzu jednozakresowym przewód łączący zewnętrzny czujnik siły może być podłączony na stałe do elektroniki pomiarowej lub za pomocą specjalnego złącza (gniazd-wtyk). Wielozakresowy elektroniczny dynamometr z zewnętrznym czujnikiem siły posiada jedno złącze, do którego można podłączyć od dwóch do kilkudziesięciu różnych czujników siły. Dodatkowy czujnik tensometryczny zwany czasem jako dynamometryczny adapter elektroniczny może posiadać we wtyku układ pamięci, który pamięta wszystkie parametry czujnika i układu pomiarowego. Podłączenie takiego czujnika do elektroniki pomiarowej powoduje automatyczne wybranie zakresu pomiarowego. Przedstawicielem siłomierzy wielozakresowych polskiego producenta AXIS jest seria siłomierzy FB 00 i FC 00 umożliwiająca podłączenie do 16 różnych czujników siły.
Zewnętrzny czujnik siły
Wielozakresowy dynamometr z zewnętrznym czujnikiem może wykorzystywać zupełnie różnego rodzaju budowy czujniki siły. Siłomierz elektroniczny cena, którego może się znacznie różnić od zastosowanego czujnika często dziwi klientów. Zasada jest taka im mniejszy zewnętrzny czujnik siły tym cena większa, czasami kilkakrotnie. Niestety miniaturyzacja niesie za sobą też pogorszenie właściwości metrologicznych czujnika pomimo jego wysokiej ceny. Uniwersalne czujniki typu S są znacznie tańsze od czujników naciskowych i typu puszkowego. Zewnętrzne czujniki siły są dostępne w wielu różnych kształtach i wymiarach.
Dynamometryczny elektroniczny pomiar za pomocą zewnętrznych czujników można realizować w szerokim zakresie sił. Zewnętrzne czujniki siły są doskonałym uzupełnieniem typowych dynamometrów różnych producentów, jednak cena siłomierza cyfrowego w przypadku korzystania tylko z jednego czujnika jest znacznie wyższa. Przy zakupie powyżej dwóch czujników siły dynamometr wielozakresowy wydaje się już ekonomicznie bardziej uzasadniony, tak samo, jak w przypadku późniejszego dokupienia kolejnych czujników.
Siłomierz elektroniczny cena
Siłomierz elektroniczny cena, jak wybrać? Taki sam dynamometr a cena dynamometru jest zupełnie inna? Przykładem może być dynamometr AXIS FB 500 i FC 500, różnica ceny prawie 300 zł. Wszystkie parametry, wygląd takie same poza jednym parametrem częstotliwość próbkowania. Czy mogę kupić tańszy? To zależy od zastosowania i wiedzy użytkownika oraz wiedzy sprzedawcy.
Uczciwy i odpowiedzialny sprzedawca zapyta się, do jakich celów ma być używany sprzęt i nie jest ważny tylko zakres oraz dokładność dynamometru. Ważny jest sposób przykładania siły oraz sposób jej przebiegu. Dla przebiegu siły wolnozmiennej wybór tańszego może być odpowiedni, ale przy siłach szybkozmiennych 40 Hz może wprowadzić w błąd. Dlatego konieczny będzie wybór dynamometru szybszego Model FC, który zmierzy siłę szybkością próbkowania 1000 Hz.
Dynamometr elektroniczny funkcje i cena
Siłomierz cyfrowy IMADA, którego cena będzie inna niż siłomierza SAUTER lub ANDILOG, a może dynamometr TRACTEL lub AXIS - czy to będzie dobry wybór? Czy wiesz, jakie funkcje są Ci potrzebne, aby wykonać prawidłowo pomiar? Czy koniecznie musisz kupić wyposażenie dodatkowe, aby wynik był prawidłowy? Czy potrzebne mi jest świadectwo wzorcowania siłomierza lub certyfikat ISO dynamometru? Nasz sklep i nasi pracownicy są po to, aby pomóc we właściwym wyborze sprzętu do pomiaru siły. Wcale nie znaczy to, że droższy dynamometr będzie lepszym dynamometrem dla Państwa potrzeb.