Liczenie sztuk metodą wagową było już znane od dawna, nawet powstały specjalne konstrukcje wag mechanicznych dwuszalkowych ułatwiające ten proces. Wraz z rozwojem elektroniki, wagi mechaniczne liczące odeszły do lamusa, aby zastąpiły je nowoczesne elektroniczne wagi liczące. Specjalistyczne elektroniczne wagi liczące Ohaus oraz Kern gwarantują użytkownikowi prostą obsługę i niezawodną jakość precyzyjnych pomiarów.

liczenie sztuk metoda wagowa

Liczenie sztuk, detali i produktów metodą ręczną wymaga skupienia pracownika i po kilku godzinach pracy wiąże się ze spadkiem jego wydajności i możliwością popełniania błędów. Inwentaryzacja czy konfekcjonowanie materiałów i produktów jest to czynność, która często jest przeprowadzana w małych, jak i dużych firmach.
Światowy producent wag elektronicznych Ohaus już od lat wdrożył do produkcji doskonale wagi liczące, które z powodzeniem pracują w wielu sektorach gospodarki. Najpopularniejsze branże to przemysł elektrotechniczny, metalowy, tworzyw sztucznych i automotive.

waga licząca Ohaus Ranger

Jak przebiega liczenie elementów na wadze liczącej jednoplatformowej?

  1. Należy przygotować pojemnik, który umieszczamy na szalce wagi, a następnie korzystając z przycisku Tara doprowadzamy do wyświetlenia wartości zerowej na wyświetlaczu.
  2. Następnie ręcznie odliczamy 10 lub 100 detali i jednocześnie wkładamy do pojemnika znajdującego się na wadze (jednoczesne włożenie detali ważne jest zwłaszcza przy małej masie pojedynczych detali)
  3. Za pomocą klawiatury alfanumerycznej wpisujemy ilość sztuk i naciskamy przycisk SAMPLE, waga obliczy i zapamięta z dużą dokładnością średnią masy elementu (skrót APW)
  4. Kładziemy na szalkę wagi pojemnik i wytarowujemy go, następnie można dokładać kolejne elementy do pojemnika.

Waga licząca Ohaus posiada trzy wyświetlacze, na których jest prezentowana aktualna wartość

  • masa wszystkich elementów znajdujących się na wadze
  • masa pojedynczego elementu APW wyliczona z dużą dokładnością po przecinku
  • ilość wszystkich elementów znajdujących się na wadze

Szczegółowe instrukcje obsługi są dodane na stronie produktów w naszym sklepie i można je pobrać za darmo oraz zobaczyć filmy pokazujące liczenie sztuk na wadze Ranger OHAUS na naszym kanale youtube.


Algorytm liczenia sztuk na elektronicznej wadze liczącej jest bardzo podobny dla różnych typów i producentów wag. Należy stwierdzić, że wagi liczące Ohaus ze względu na intuicyjność i prostą obsługę są uważane przez naszych Klientów za najlepsze i nie wyobrażają sobie tak wygodnej pracy na innych wagach.

waga dwuplatformowa Kern

Od czego zależy dokładność liczenia sztuk?


Dokładność liczenia sztuk zależy od powtarzalności masy ważonych elementów i od sposobu wyznaczenia średniej masy elementu APW. Podstawowym błędem w liczeniu sztuk metodą wagową jest wyznaczenie średniej masy elementu ze zbyt małej ilości sztuk np. 1 lub 3 czy 5 sztuk. Najłatwiej sprawdzić to odliczając na początek ręcznie 10 czy 50 sztuk danych elementów i położenia na wadze i sprawdzenia jakie różnice występują między nimi. Jeśli to będzie różnica sięgająca powyżej ¼ masy jednego elementu należy się liczyć z błędami ważenia związanymi z niepowtarzalnością elementów.

W instrukcjach obsługi wag zawarto informacje, jakie dokładności wag należy wybierać oraz z jakiej ilości wyliczać średnią masę próbki, aby liczenie elementów było jak najdokładniejsze. Aby jak najdokładniej wyznaczyć średnią masę elementu APW stosuje się często wagę referencyjną o dużej dokładności i wagę platformową o większym zakresie do liczenia elementów w opakowaniach zbiorczych- taki układ wag nazywany jest jako waga licząca dwuplatformowa.

waga liczaca wybór

Waga licząca cena

Waga licząca jest to najczęściej waga przemysłowa z dużą ilością wyświetlanych działek odczytowych. Typowa waga przemysłowa legalizowana III klasy ze względu na przepisy umożliwia użytkownikowi pomiar w zakresie 3000 działek odczytowych, co przy np. wadze 3 kg daje dokładność 1g. Często ta dokładność jest niewystarczająca, dlatego wagi liczące standardowo wykonuje się o rozdzielczości 30 000 działek odczytowych, czyli dla przykładowej wagi 3kg-dokładności 0,1g. Dlatego nie jest możliwe wykonanie dobrej wagi liczącej o tej rozdzielczości w cenie wagi łazienkowej.

Dostępne na portalach aukcyjnych tanie wagi najczęściej mają dostępne 30 000 działek odczytowych, natomiast nie ma to nic wspólnego z dokładnością, powtarzalnością i wiarygodnością pomiarów. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi, sprawdzić, czy waga posiada deklaracje zgodności, czy jest podany producent, czy to jest tylko nazwa handlowa produktu i sprawdzić przy okazji jego stronę www oraz zapoznać się z tabliczką znamionową wagi (numer wagi, data produkcji itp.) Ważne jest też, aby każdą zakupioną wagę w celu liczenia sztuk sprawdzić lub wzorcować, aby poznać właściwe parametry wagi i podjąć decyzje czy jej dokładność jest wystarczająca.

tabliczka waga liczaca


Waga licząca legalizowana


W przypadku gdy waga ma służyć do rozliczeń handlowych i w transakcjach handlowych oraz gdy do rozliczeń podawana jest łączna masa wyrobu wagę należy legalizować ( metrologia prawna). Nie dotyczy to miejsca, kiedy waga ma służyć do przygotowania produkcji oraz wewnętrznych procesów w firmie, wtedy waga podlega wewnętrznemu systemowi nadzoru nad sprzętem pomiarowym w ramach systemu zarządzania. Waga licząca sztuki jest najczęściej wykonana w III klasie dokładności na 3000 lub 6000 działek odczytowych i legalizacyjnych. W czasie legalizacji wagi sprawdzane są właściwości metrologiczne wagi, natomiast funkcja liczenia sztuk nie podlega legalizacji. Posiadając wagę liczącą legalizowaną warto dopilnować, aby na wadze znalazły się wszystkie niezbędne oznaczenia świadczące o ważności legalizacji.
Uwaga! Legalizacja i świadectwo legalizacji nie jest żadnym dokumentem potwierdzającym własności metrologiczne wagi w ramach systemu zarządzania jakością.

Waga licząca sztuki - wzorcowanie, kalibracja

Waga licząca sztuki powinna być wzorcowana i sprawdzana w określonych odstępach czasu w celu spełnienia wymogu nadzoru nad sprzętem pomiarowym dla potrzeb systemu zarzadzania jakością. Po określeniu potrzeb i wybraniu odpowiedniej wagi liczącej przed rozpoczęciem korzystania z niej należy ją poddać wzorcowaniu w laboratorium akredytowanym.

wzorcowanie wag w laboratorium WW

Następnie należy ustalić harmonogram wzorcowań i sprawdzeń, aby zapewnić jak najlepszy nadzór nad wagą i uniknąć ewentualnych strat. W przypadku, gdy proces liczenia na wadze jest bardzo ważny dla organizacji warto wprowadzić wewnętrzne procedury sprawdzania wagi i zakup wzorców masy do jej sprawdzania. Cykliczne sprawdzenia wag liczących i wzorcowanie można też zlecić firmie zewnętrzne posiadającej udokumentowane kompetencje i wyposażenie pomiarowe (ISO 9001, ISO17025).

wagi ohaus

Wagi liczące – jak wybrać?


Wagi liczące i wagi z funkcją liczenia różnią się konstrukcją, dokładnością oraz sposobem obsługi. Do wyboru jest wiele możliwości i konfiguracji wag, aby proces liczenia był dla użytkownika jak najprostszy i jak najbardziej precyzyjny. Poniżej przegląd podstawowych typów wag liczących sztuki.

ranger RC11 Ohaus

Waga licząca Ohaus Ranger Count 1000 następca modelu Ohaus EC, który cechował się niezawodnością i prostą obsługą. Ta przenośna kompaktowa waga licząca wyposażona w akumulator, czytelny potrójny wyświetlacz doskonale nadaje się do podstawowych zastosowań przemysłowych. Wyższe modele wag liczących Ohaus Ranger Count 3000 i Ranger Count 4000 posiadają większą szalkę. Model wagi Ohaus Ranger Count 4000 posiada odporną obudowę wykonaną z odlewu ciśnieniowego. Obsługa wagi jest prosta dzięki dobrze wykonanej klawiaturze oraz 3-segmentowemu wyświetlaczowi z intuicyjnymi ikonami i łatwym w obsłudze interfejsem.

ohaus ranger 4000

Waga umożliwia podłączenie dodatkowej platformy o różnych wymiarach i zakresach, nawet do kilku ton. W tym przypadku waga Ranger Count pełni funkcję wagi referencyjnej. W konstrukcji wagi zastosowano doskonałej jakości czujnik Mettler Toledo gwarantujący najwyższy poziom jakości pomiarów.

ranger 7000 ohaus

Waga Ohaus Ranger 7000 to przemysłowa waga kompaktowa przeznaczona do najcięższych warunków. Konstrukcja wagi jest wykonana z odpowiednio żebrowanego odlewu umożliwiając uzyskanie doskonałej stabilności i rozdzielczości nawet przy dużych obciążeniach -rzędu 60kg. Czytelny kolorowy graficzny wyświetlacz TFT umożliwia bardzo prostą obsługę urządzenia w języku polskim. Waga Ohaus Ranger 7000 posiada wiele zaawansowanych trybów pracy do złożonych zastosowań przemysłowych oraz możliwość podłączenia urządzeń zewnętrznych. Duża rozdzielczość wyświetlacza do 75 000 działek i doskonałe parametry wagi Ranger 7000 umożliwiają podłączenie zewnętrznej platformy do ważenia dużych elementów. Obsługa wagi liczącej dwuplatformowej Ranger 7000 jest bardzo prosta, gdyż waga pełni rolę wagi referencyjnej, na której jest wyznaczana średnia masa próbki. Na dodatkowej platformie można na paletach lub w dużych pojemnikach liczyć elementy – przełączanie wskazań odbywa się za pomocą jednego przycisku na klawiaturze. Waga posiada największą bibliotekę pamięci spośród wszystkich kompaktowych przemysłowych wag OHAUS, którą można użyć do zapisania wartości średniej próbki detalu i wybierania liczonego produktu za pomocą skanera.

waga przemysłowa Ohaus 5000

Waga platformowa Ohaus Defender® 5000 to nowa generacja wielofunkcyjnych wag do zastosowań przemysłowych. Konstrukcja wagi przystosowana została nawet do tego, aby mogła pracować w bardzo ciężkich warunkach zapewniając dużą dokładność wskazań. Dostępne są różne zakresy ważenia oraz wymiary szalki. Waga posiada doskonale czytelny wyświetlacz LCD graficzny oraz wiele portów komunikacyjnych i wyjście analogowe 4-20mA, 0-10V oraz płytkę z wyjściem przekaźnikowym. Waga platformowa Defender® 5000 posiada wiele przyjaznych funkcji i bibliotekę produktów. Funkcja liczenia sztuk doskonale sprawdzi się w warunkach przemysłowych do liczenia większych i cięższych detali. Przyjazne oprogramowanie sprawia, że w prosty sposób można określić średnią masę sztuki, i zapisać dane w bibliotece. Do wagi można podłączyć drukarkę lub zapisać dane z datą i godziną przydatną do pełnej kontroli procesu ważenia, dostępny jest też protokół GLP/GMP.

defender ohaus

Waga platformowa Ohaus Defender 3000 to prosta, solidna waga do zastosowań przemysłowych ze wbudowanym wewnętrznym akumulatorem umożliwiającym pracę do 100 godzin. Wyróżnia się na tle konkurencji tym, że producent zrobił wszystko, aby waga przetrwała nawet w najcięższych warunkach. Konstrukcja jest wykonana z solidnych stalowych profili i malowana proszkowo, natomiast dobrej jakości czujnik tensometryczny został zabezpieczony aż w 5 punktach przed przeciążeniem. Szalka wagi została wykonana ze stali nierdzewnej 304 gwarantując łatwe utrzymanie czystości. Waga nie nadaje się do pracy w środowisku agresywnym. Waga idealnie nadaje się do wszelkich zastosowań przemysłowych oraz umożliwia proste liczenie sztuk w procesie pakowania, produkcji, magazynowania i inwentaryzacji.

Ohaus Adventuer

Waga precyzyjna Ohaus Adventurer oraz waga analityczna ohaus Adventurer to nowoczesne wagi elektroniczne wyposażone w kolorowy wyświetlacz dotykowy VGA, dzięki któremu jest w sposób przyjazny korzystanie z wielu funkcji wag. Funkcja liczenia sztuk jest dostępna w polskiej wersji językowej. Obsługa funkcji liczenia sztuk umożliwia w prosty sposób ręczne wprowadzanie masy pojedynczej sztuki oraz korzystanie z innych funkcji wagi, które można wykorzystać przy współpracy z innymi wagami Ohaus. Wyznaczenie APW próbki z dokładnością do 0,0001g umożliwia bardzo dokładne liczenie sztuk na wagach Ohaus Ranger 3000 i Ohaus Defender 5000.

opcje w wagach KERN

Zakup wagi liczącej sztuki


Nasz sklep internetowy www.moga.pl oferuje kilkadziesiąt typów wag liczących różnych producentów wag, m.in.: Axis, Ohaus, Radwag, Cas, Kern. Cena wagi liczącej zależy od zakresu ważenia liczonych elementów oraz dodatkowych funkcji wagi. Dobra waga licząca gwarantuje szybki zwrot zainwestowanych środków. Wybrane modele można nabyć z legalizacją natomiast do wszystkich wag można zamówić świadectwo wzorcowania akredytowanego laboratorium w PCA.

kern nowoczesne wagi liczace

Firma KERN&SOHN od wielu lat ma w swoim portfolio bogatą ofertę wag liczących