Jaką wagę wybrać? To najczęściej zadawane pytanie przez Klientów w momencie pojawienia się potrzeby zakupu nowej wagi elektronicznej. Przed dylematem wyboru właściwej wagi stoją zarówno: użytkownik, właściciel firmy, czy dział zakupów. Wbrew pozorom zakup wagi to nie jest prosty proces i warto wcześniej zadać sobie kilka pytań, które ułatwią podjęcie decyzji zakupowej.

waga 5000

Jakie maksymalne obciążenie i dokładność wagi?

Każda waga elektroniczna charakteryzuje się przynajmniej dwoma parametrami:

 1. Maksymalne obciążenie max= Kupując wagę zwykle wiemy ile waży nasz produkt, czyli wstępnie znamy maksymalny zakres wagi, jaki potrzebujemy. Decydując się na konkretną wartość maksymalnego obciążenia należy przyjąć zasadę, że ważymy w zakresie do 2/3 max, co zabezpieczy wagę przed szybkim wyeksploatowaniem i przeciążeniem układu pomiarowego, przykładowo, jeżeli ważmy towar o masie ok 9kg to należy zakupić wagę, która posiada maksymalne obciążenie max=15kg

 2. Działka odczytowa d= (zwaną również działką elementarną) potocznie często nazywaną dokładnością wagi. Warto zaznaczyć, że działka elementarna d jest to najmniejsza wartość, co ile zmienia się wskazanie masy, dla przykładu, jeżeli działka d=5g to oznacza, że zmiana masy będzie zawsze o 5g i waga nigdy nie pokaże nam na ostatnim miejscu na wyświetlaczu innej wartości niż co 5g.

Co to jest dokładność ważenia?

Dokładność wagi a ściślej ujmując dokładność ważenia to różnica pomiędzy wskazaniem masy a rzeczywistą wartością ważonego elementu. Im mniejsza jest różnica tym wskazania wagi są dokładniejsze. Należy pamiętać, że każdy pomiar / ważenie obarczone są błędem pomiaru, dlatego też powinniśmy uwzględnić wszystkie czynniki, jakie mogą mieć wpływ na poprawne wskazania wagi (błąd odważników, warunki środowiskowe tj. zmiany temperatury, wilgotności i ciśnienia atmosferycznego, miejsce ustawienia wagi czy poprawna procedura ważenia: znajomość obsługi wagi, kalibracja, sposób umieszczania ładunku).

Co to jest działka legalizacyjna e?

Waga, która posiada legalizację jest dodatkowo oznaczona parametrem e= czyli tzw. działką legalizacyjną. Czym różni się działka elementarna d= od działki legalizacyjnej e=? Inspektor Urzędu Miar podczas legalizacji sprawdza poprawność wskazania wagi tylko i wyłącznie w oparciu o wartość działki e=. Po prostu waga nie jest weryfikowana dla dokładniejszej działki d=. Dla wag z legalizacją działka elementarna d= traktowana jest, jako urządzenie pomocnicze. Wagi niepodlegające legalizacji posiadają tylko działkę d=.

Waga PX Precision

Potrzebuję „małą wagę”:

Jeżeli znamy już wartość max obciążenia oraz działki odczytowej to następnym krokiem jest wybór wielkości szalki /pomostu / platformy wagowej, czyli powierzchni, na której kładziemy ważony towar.

Jaka jest różnica między szalką / pomostem / platformą wagową? Podział jest umowny i to producent decyduje jak nazwie własne wagi. Próbując usystematyzować można przyjąć, że wagi stołowe, które stawiamy na blacie roboczym np.: waga laboratoryjna, waga analityczna, waga precyzyjna, waga techniczna i waga stołowa mają szalkę natomiast wagi stawiane na podłodze mają pomost wagowy lub platformę wagową (określenie stosowane zamiennie).

Wagi stosowane w laboratorium zwykle charakteryzują się rozmiarem szalek, które mieszczą się w przedziałach:

 • Wagi analityczne: 80 – 90mm
 • Wagi precyzyjne: 120mm – 200x200mm
 • Wagosuszarki: 90mm
 • Wagi techniczne: 120mm – 377 x 311mm

Łatwo, więc zauważyć, że im waga posiada mniejszą działkę odczytową (większą rozdzielczość) tym szalka wagi jest mniejsza, co obrazuje tabelka:

Typ wagi

Rozmiar szalki wagi

Działka odczytowa wagi

Waga analityczna

~ 80 – 90mm

0,01mg / 0,1mg

Waga precyzyjna

~ 120 – 200x200mm

1mg / 0,01g

Wagi techniczne

~ 120 – 377 x 311mm

0,01g / 0,1g / 1g

Wagosuszarki

~ 90 mm

1mg / 5mg / 10mg

W przypadku wag przemysłowych wybór rozmiarów i kształtów szalek jest zdecydowanie większy, dlatego warto zadać sobie dodatkowe pytania:

 • jak zapakowany jest towar? karton, worek, beczka, paleta euro, paletopojemnik, bigbag? – waga stołowa; waga magazynowa; waga paletowa, waga hakowa?

 • jaki będzie sposób załadunku? ręczny, wózkiem paleciakiem, wózkiem widłowym? – waga jednoczujnikowa; waga czteroczujnikowa; waga najazdowa z rampą najazdową?

 • ile mamy miejsca i czy na pewno wybrana waga zmieści się na hali, magazynie? – waga paletowa, waga platformowa, wózek z wagą?

 • czy waga ma być mobilna? waga magazynowa na kołach; zawieszana waga hakowa; wózek paletowy z wagą?


Odpowiedź na powyższe pytania ułatwia wybór wagi dostosowanej do aktualnych potrzeb.

Waga Platformowa

Kiedy potrzebuję wagę z legalizacją?

Dokonując wyboru nowej wagi należy zastanowić się do jakich celów waga będzie stosowana. To właśnie od zastosowania zależy czy waga powinna posiadać legalizację czy nie. Można przyjąć, że wagi stosowane do rozliczeń handlowych np. wszystkie wagi sklepowe, na poczcie, do skupu na podstawie, których jest wyliczana cena bezwzględnie muszą posiadać legalizację. Podobnie sytuacja wygląda z wagami, które są stosowane do kontroli towarów paczkowanych tzn. kontroli wartości netto towaru zapakowanego w opakowanie oznaczonego stałą masą, co w praktyce oznacza, że każdy producent, który paczkuje: produkty spożywcze, środki chemiczne i każdy inny produkt, podając stałą masę na etykiecie zobligowany jest do kontrolowania paczek na wadze z ważną legalizacją.

Uwaga, kupując wagę bez legalizacji należy pamiętać, że takiej wagi nigdy już nie uda się zalegalizować. Legalizacji ponownej podlegają tylko wagi, które w momencie zakupu posiadały legalizację.

Stopień ochrony wagi:

Jeżeli chcemy korzystać z wagi bezawaryjnie możliwie jak najdłużej warto wybrać wagę o odpowiedniej konstrukcji i zabezpieczeniu dostosowanych do warunków panujących w zakładzie. Jeżeli kupujemy wagę do suchego magazynu to wystarczy zakupić wagę o stalowej lakierowanej konstrukcji z nierdzewną szalką, natomiast na produkcję żywności zdecydowanie warto zakupić wagi nierdzewnej o stopniu ochrony min. IP65. Oczywiście nie oznacza to, że waga nierdzewna jest niezniszczalna, jej konstrukcja gwarantuje bezpieczne użytkowanie w trudnych warunkach pod warunkiem stosowania się do zaleceń producenta w zakresie konserwacji i sposobu czyszczenia. Szczególnymi warunkami produkcyjnymi jest strefa zagrożenia wybuchem Ex, w której stosuje się wagi o właściwej konstrukcji i wyposażone w certyfikowane komponenty.

Ostatnim krokiem przy wyborze wagi jest przenalizowanie, jakie dodatkowe funkcje lub wyposażenie wagi będzie nam niezbędne. Do wyboru mamy bardzo dużo różnych opcjonalnych akcesoriów:

 • zestaw do wyznaczania gęstości ciał stałych i cieczy
 • jonizator
 • przystawka do kalibracji pipet
 • dodatkowy wyświetlacz
 • złącze USB
 • złącze Ethernet / LAN
 • złącze WiFi
 • złącze Bluetooth
 • Kable waga – komputer
 • Drukarka do wagi
 • Osłona przeciwzabrudzeniowa
 • Rampa najazdowa do wagi
 • Rama do zabudowy wagi w posadzce
 • Wyjście analogowe 4-20mA, 0-10V
 • Akumulator do wagi
 • Kolumna sygnalizacyjna
 • Słupek do wagi
 • Wyjście przekaźnikowe

Reasumując, jeżeli mamy potrzebę zakupu wagi proponuję przenalizować poniższe pytania:


1. O jakiej masie będę ważył produkty - jakie maksymalne obciążenie?

2. Jaką działkę elementarna d= potrzebuję?

3. Rozmiar szalki / platformy / pomostu wagowego?

4. Czy waga ma posiadać legalizację?

5. Warunki pracy wagi: mokre / duże zapylenie / strefa zagrożenia wybuchem?

W przypadku braku pewności co do zasadnego wyboru właściwej wagi zawsze mogą Państwo zapytać naszych doradców za pośrednictwem czata na stronie www.moga.pl, emaila lub bezpośredniego kontaktu telefonicznego.

Wagi elektroniczne