Waga hakowa - jej wybór jako urządzenia do pomiaru siły jest najczęściej popełnianym błędem, z jakim się spotykamy przy pomiarach siły; łączy je tylko tyle, że dostępna jest ta sama jednostka siły - Newton. Dodatkowo producenci i dystrybutorzy wprowadzają nieświadomych użytkowników w błąd sugerując, że jest to urządzenie uniwersalne, takie dwa w jednym. Często spotykamy się z przypadkami niewłaściwych zastosowań wag do pomiarów siły w laboratoriach, liczne pomysły takich zastosowań możemy zobaczyć na portalach specjalistycznych i youtube - dobrze, jeżeli są to tylko pomiary nie mające wpływu na bezpieczeństwo - poglądowe itp - przykładowe pomiary siły uderzenia, naciągu, zerwania i ciągu. Cena czyni cuda- wagi hakowe stosowane do pomiaru siły jako dużo tańsze urządzenia są wykorzystywane przez nieświadomych użytkowników do pomiarów w laboratoriach, przy pracach naukowych, a nawet w ochronie zdrowia i BHP - niestety wielu użytkowników przespało lekcje fizyki.

Waga hakowa mierzy tylko poprawnie wolnozmienną siłę ciężkości i nie nadaje się pomiarów dynamicznych!

waga hakowa blad

"Ni pies ni wydra"

Waga hakowa, dynamometr czy wydra? 
(dotyczy zdjęcia z lewej strony)
Naprawdę bardzo trudno jest domyślić się, jaki przyrząd pomiarowy chciał wyprodukować ten producent? Nazwał swój przyrząd DYNAMOMETER (ang) czyli Dynamometr, ale jednostki miary jakby nie te (Capacity = 2000kg i divisisions = 10kg). To tak jakby termometer wskazywał w m (metrach), a nie stopniach Celsjusza. Nie można tu w żaden sposób mieć pretensji do działu zakupu - miał zostać zakupiony dynamometr to go kupił, ale jestem pełen podziwu do działu kontroli jakości, który przyjął to urządzenie na wyposażenie.

Dla mnie"ni pies ni wydra"

Dlatego też powtarzamy, że zakup wagi hakowej do pomiaru siły jest najczęściej popełnianym błędem, z jakim się spotykamy przy pomiarach siły, łączy je tylko tyle, że jest dostępna ta sama jednostka siły Newton.

waga hakowa przykladTo tak trochę jak wiertło do betonu i drewna, niby nazywa się wiertło, jest podana ta sama średnica, lecz budowa i zasada działania jest zupełnie inna; wiercić można ale efekty są dalekie od ideału.

Waga hakowa służy tylko do pomiarów statycznych, lub lekko poruszających się ładunków masy. Często konstrukcja mechaniczna wagi hakowej i dynamometru bywa niemal identyczna. Ale producenci wag hakowych stosują przeróżne „triki” w oprogramowaniu, aby proces ważenia był jak najbardziej przyjazny dla użytkownika. Waga hakowa często jest stosowana do ważenia żywych zwierząt, ptaków ryb, bagażu. W związku z tym zmienia się środek ciężkości, występują kołysania, drgania, bujanie elementów ważonych, podmuchy itp., powoduje to zmianę siły ciękości, którą mierzy waga (F= m x g). Niekorzystne warunki ważenia powodowałyby, że wskazania byłyby nie do odczytania jako szybko zmieniające się cyferki. Producenci stosują różnego rodzaju zabiegi, aby wynik pomiaru prezentować w jak najbardziej przyjazny sposób dla użytkownika. Stosuje się rożnego rodzaju cyfrowe filtry, uśredniania, wybrane szybkości odświeżenia wyświetlacza, funkcje Hold, która nie jest tożsama z funkcja Peak (waga wyświetla pierwszy stabilny pomiar).

funkcja hold

Funkcja HOLD w wadze hakowej firmy KERN

Należy bardzo uważnie czytać instrukcje obsługi, aby właściwie móc zinterpretować wynik. Nawet zastosowanie wagi hakowej do przebiegów wolno zmiennych jest bardzo ryzykowne jak np. pomiar siły naciągania liny, gdy odpowiedź wskazań wagi-mimo, iż w Newtonach pojawia się po kilku, kilkunastu sekundach odpowiednio uśredniona,której wyświetlony wynik nie ma nic wspólnego z bieżąca siłą. Wagę hakową i Dynamometr łączy tylko jedno- wygląd i jednostk,a a zastosowanie i przeznaczenie jest zupełnie inne. Dokonując pomiarów siły wagą hakową możemy popełnić błędy sięgające kilkuset procent.

Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą dynamometrów i wag hakowych w naszym sklepie internetowym https://www.moga.pl/. Każdy produkt jest dokładnie opisany oraz są podane jego najważniejsze parametry.

wybor plikow do pobrania

Przy każdym produkcie jest zakładka "pliki do pobrania" gdzie można pobrać instrukcje obsługi oferowanego sprzętu.

Pomiar siły i masy stał się naszą pasją, którą ciągle rozwijamy biorąc udział w targach i uczestnicząc w szkoleniach naszych partnerów. Obecnie możemy zaproponować Państwu najszerszą ofertę legalnie dostępnego sprzętu pomiarowego do pomiaru siły i masy. W naszej ofercie nie ma najtańszych produktów oferowanych przez nieznanych producentów ze wschodu łudząco podobnych do markowych, ale bez znaku CE i deklaracji zgodności, które są oferowane na aukcjach internetowych typu Aliexpress itp.

W przypadku gdyby samodzielny wybór prezentowanego sprzętu sprawiał Państwu kłopot prosimy o

kontakt z naszymi specjalistami.

Czekamy na Państwa zapytania od poniedziałku do piątku 7-15-ej oraz w siedzibie firmy w Puszczykowie k. Poznania. Zakupiony sprzęt moze zostac wywzorcowany w naszym akredytowanym laboratorium wraz z uzyskaniem świadectwa wzorcowania lub świadectwa sprawdzenia zakupionego sprzętu.