Firmy przewozowe do wyznaczenia cen za przesyłki czasami odwołują się nie do ich wagi rzeczywistej, a wagi określanej jako gabarytowa (objętościowa, wolumetryczna). Jak obliczyć wagę wolumetryczną gls oraz jakie zasady nadawania paczek obowiązują u tego przewoźnika?

Waga gabarytowa GLS

Cena ustalona na podstawie wagi wolumetrycznej pozostaje w związku do przestrzeni, jaką paczka ta zajmuje w samochodzie dostawczym podczas transportu. Jest to zatem waga odnosząca się do jej objętości. Najczęściej przewoźnicy wykorzystują ją, gdy przedmiotem zlecenia są przesyłki duże, jednakże lekkie, które mogą zajmować więcej miejsca niż towary mniejsze, ale cięższe.

W firmie GLS cena za przesyłkę zależy od rozmiaru paczki (sumy najdłuższego i najkrótszego boku przesyłki). Maksymalna waga paczki krajowej i międzynarodowej wynosi 31,5kg, a maksymalne wymiary: 80 cm szerokość, 200 cm długość oraz 60 cm wysokość.

Przewoźnik wyróżnia 5 kategorii cenowych. Suma obwodu paczki i jej najdłuższego boku nie może przekroczyć 300 cm.

Waga wolumetryczna gls nie jest uwzględniana przez przewoźnika na terenie UE (z nielicznymi wyjątkami). Taką wagę system obliczy jednak automatycznie.

Jak obliczyć wagę gabarytową dla innych firm kurierskich?