Dla firm kurierskich, w tym DPD, nie bez znaczenia pozostaje wielkość przesyłek oraz ilość zajmowanego przez nie miejsca w samochodzie dostawczym. Najbardziej problematyczne okazują się w tym przypadku towary o dużych gabarytach i nieproporcjonalnej do swoich wymiarów, małej wadze. O kwocie przesyłki takiej paczki zadecyduje waga gabarytowa dpd, określana również jako waga objętościowa lub wolumetryczna. Czym jest oraz jak ją wyliczać, jeśli zdecydowaliśmy się na pośrednictwo firmy kurierskiej DPD?

Czym jest waga gabarytowa dpd?

Waga oraz wymiary przesyłki to jedne z podstawowych informacji, jakie musimy podać, chcąc wysłać paczkę za pośrednictwem firm kurierskich, spedycyjnych, czy poczty. Waga wolumetryczna dpd jest pojęciem wskazującym wagę objętościową towaru, którą ustala się na podstawie wymiarów paczki oraz zastosowania określonego przez daną firmę przelicznika. Waga objętościowa dpd nie jest zatem pojęciem tożsamym z wagą rzeczywistą, czyli faktycznym ciężarem przesyłki. Najlepiej widać to na przykładzie paczek dużych i lekkich, które w samochodzie kuriera zabiorą więcej miejsca niż towary dużo cięższe, jednakże mniejsze. Waga gabarytowa dpd odgrywa zatem ogromną rolę również ze względów logistycznych.

Waga gabarytowa dpd kalkulator

Znając wagę gabarytową dpd przelicznik, możemy samodzielnie obliczyć koszt naszej przesyłki. To przydatne informacje nie tylko dla osób, które regularnie korzystają z usług kurierskich, ale również tych, które będą robić to po raz pierwszy. Koszt przesyłki to stały wydatek, dlatego też wiedząc, jak go wyliczyć, nie zostaniemy zaskoczeni jego wysokością.

Dpd waga gabarytowa wzór wygląda następująco:

wysokość paczki (cm) x szerokość paczki (cm) x długość paczki (cm) / 6000

Przelicznikiem jest w tym przypadku 1:6000. Co jednak ważne, nie jest to wartość stała. W zależności od wybranej firmy przewozowej możemy spotkać się z różnymi przelicznikami, np. 1:5000. Wskazany powyżej wzór odnosi się jedynie do wagi gabarytowej kalkulator dpd.

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie DPD, jeśli waga gabarytowa przekroczy wagę rzeczywistą, cena za usługę zostanie ustalona z uwzględnieniem wagi gabarytowej dpd. Dotyczy to następujących paczek:

  • O wadze gabarytowej większej niż 10 kg, nadanych w serwisie krajowym DPD Classic;
  • Wszystkich nadanych w serwisie międzynarodowym DPS Express i w serwisie miejskim DPD City.

Jak obliczyć wagę gabarytową dla innych firm kurierskich?