Co to waga hakowa? Jest to pytanie, z którym często możemy spotkać się w Internecie. Zadają je osoby poszukujące profesjonalnego sprzętu do swoich przedsiębiorstw oraz wszyscy, zastanawiający się nad wyborem odpowiedniego modelu. Waga hakowa należy do specjalistycznych urządzeń przemysłowych, wykorzystywanych do ważenia towarów, w tym surowców, charakteryzujących się wielkimi, a często również niestandardowymi gabarytami.

waga hakowa

Jest ona niezastąpionym wyposażeniem w wielu branżach, takich jak transport i logistyka, umożliwiając dokładne pomiary przesyłek, które ze względu na swoją masę i formę nie mogłyby zostać zważone w żaden inny sposób. Jak działa waga hakowa oraz jaka waga hakowa będzie odpowiednia dla wybranych przedsiębiorstw?

Co to waga hakowa i jakie ma zastosowanie?

Waga hakowa, określana również jako waga zawieszana jest sprzętem służącym dokonywaniu pomiarów masy towarów i surowców wielkogabarytowych oraz posiadających niestandardowe kształty. Ze względu na znaczny ciężar tych przedmiotów oraz maksymalne zakresy pomiarów sięgające nawet kilkunastu ton, waga hakowa musi posiadać odpowiednią budowę.

Jej konstrukcja wyróżnia się najwyższą solidnością, wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Podstawowym elementem tworzącym wagę wiszącą jest specjalny hak, najczęściej wykonywany ze stali, na którym podwiesza się ważone przedmioty. Niezbędnym wyposażeniem są również stalowe liny i zawiesia, służące do podwieszania ładunku.

waga hakowa

Ze względu na swoją wytrzymałą budowę, urządzenia te wykorzystuje się powszechnie w przemyśle, na halach produkcyjnych oraz w magazynach. W odróżnieniu od wag platformowych wyróżniają je stosunkowo niewielkie gabaryty, dlatego też wagi hakowe są stosowane wszędzie tam, gdzie na pierwsze z nich brakuje wystarczającej przestrzeni. Jest to ponadto sprzęt mobilny, łatwy w transportowaniu z miejsca na miejsce, w sytuacjach, gdy zachodzi taka potrzeba.

Dzisiaj, poszukując odpowiednich urządzeń do ważenia, możemy wybierać spośród niezliczonej ilości wag zawieszanych, charakteryzujących się różnymi zakresami pomiarowymi. Na rynku znajdziemy modele do 150 kg, 600kg, jak i wagę hakową 2000kg, a także sprzęt znoszący obciążenia od kilkuset kilogramów do kilkunastu ton. To, jaką wagę wybierzemy, jest oczywiście zależne od specjalizacji naszego przedsiębiorstwa oraz świadczonych usług.

Jak działa waga hakowa?

Wagi podwieszane, podobnie jak zdecydowana większość współczesnych urządzeń wykorzystują w swojej pracy elektronikę oraz wysokiej jakości czujnik wagowy na rozciąganie. Oczywiście w ogromnej ofercie znajdziemy również mniej zaawansowane wagi ręczne hakowe, bazujące na podstawowych systemach.

Jak działa waga hakowa, jakie ma funkcjeoraz na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Jak zostało już wcześniej wspomniane, podstawowym i niezbędnym elementem wagi hakowej jest hak. W zależności od modelu hak ten może być obrotowy z zakresem 360 stopni lub nieobrotowy. Równie ważne jest zawiesie górne oraz tensometryczny układ pomiarowy. Bardzo ważny w przypadku wag hakowych jest współczynnik wytrzymałości, im wyższy tym waga posiada solidniejsze wykonanie co przekłada się na trwałość i bezpieczeństwo użytkowania.

waga hakowa

Wagi są zasilane za pomocą akumulatorów lub z wykorzystaniem zasilania bateryjnego. Większość wag hakowych wyposażonych jest w wyświetlacz LED, należy jednak zwrócić uwagę, że odczyt z takiego wyświetlacza w słoneczny dzień jest mało widoczny. Lepiej w takich warunkach sprawdza się waga z wyświetlaczem LCD. Ewentualnie należy rozważyć zakup wagi z pilotem wyposażonym w zdalny odczyt.

Zdecydowana większość urządzeń jest ponadto wyposażona w kilka opcji ważenia, wykorzystując jednostki: Kg, lb, N. Do wykonania obudowy najczęściej stosuje się odlewane ciśnieniowo aluminium lub wytrzymałe i odporne na zarysowania i uszkodzenia tworzywo sztuczne ABS.

Każde uruchomienie wagi wymaga szczegółowego zapoznania się z instrukcją stworzoną przez producenta, w której znajdziemy odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości. Jest to zawsze najlepszy sposób na to, aby dowiedzieć się, jak działa waga hakowa.

Należy również podkreślić, że każdy wiodący producent wag hakowych wraz z wagą dołącza szczegółową instrukcję konserwacji wagi oraz sugerowanych przeglądów technicznych. Tylko sprawne urządzenie gwarantuje bezpieczne użytkowanie w zalecanym przez producenta okresie.

Chcąc dokonać pomiaru masy wybranego towaru, należy uruchomić wagę odpowiednim przyciskiem ON, następnie wyzerować wagę przyciskiem ZERO ( gdy po wyświetleniu waga wskaże wartość inną aniżeli 0), oraz umieścić ładunek na haku. W przypadku, gdy do wagi zostały dołączone jakiekolwiek akcesoria, konieczne jest naciśnięcie klawisza TARE. Waga jest gotowa do pracy, kiedy na wyświetlaczu pojawi się liczba 0.

Do wstrzymania wyniku ważenia służy natomiast przycisk HOLD. Wszelkie nieprawidłowości i informacje w wagach elektronicznych powinny pojawiać się na wyświetlaczu LED lub być sygnalizowane przez odpowiednie diody.

Obsługując wagę hakową, warto pamiętać również o odpowiednich i poprawnych sposobach jej ładowania, wskazanych przez producenta, a także zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Zakazuje się m.in. stania pod zawieszanymi ładunkami, ustawiania urządzenia blisko silnych pól magnetycznych i elektrycznych oraz w miejscach narażonych na promienie słońca i inne źródła ciepła, jak i nadmierną wilgoć lub deszcz.

waga hakowa

Funkcje wagi hakowej

Wiedząc już co to waga hakowa, gdzie jest stosowana oraz jak działa waga hakowa, warto zapoznać się również z funkcjami, które spotkamy w większości modeli.

Najczęściej spotykane funkcje to:

  • Dokonywanie pomiarów w różnych jednostkach,

  • Informowanie o przeciążeniu i przekroczeniu maksymalnej ładowności,

  • Możliwość zamrażania wyniku oraz automatycznego sumowania różnych wyników,

  • Funkcje TARY, umożliwiające ważenie w pojemniku po wcześniejszym wytarowaniu jego masy,

  • Programowane wyłączanie wagi w celu zaoszczędzenia baterii

  • Funkcje PEAK, pozwalające zapamiętać maksymalną wartość pomiaru

  • Funkcja ważenia na trawersie

Należy pamiętać, że występowanie powyższych funkcji jest zależne od konkretnego modelu wagi. Im bardziej zaawansowany sprzęt wybierzemy, tym też zyskujemy pewność, że będzie on wyposażony we wszystkie udogodnienia, gwarantujące wygodne i maksymalnie precyzyjne pomiary.

Jaka waga hakowa?

Wybór konkretnej podwieszanej wagi warunkuje rodzaj przedsiębiorstwa oraz świadczonych przez niego usług. Możemy zdecydować się ponadto na wykorzystywane w handlu modele z legalizacją, jak i wagi nielegalizowane. Zatem jaka waga hakowa będzie najlepsza?

Do ważenia niewielkich towarów, o masie do 60kg, 150 kg lub 600 kg doskonale sprawdzą się kompaktowe wagi na baterie, których masa i wymiary ułatwiają ich przenoszenie i transport. W wielu zakładach występuje zapotrzebowanie na znacznie większe, specjalistyczne wagi, posiadające ogromny udźwig do kilkuset kilogramów lub kilku, kilkunastu ton. Są to miejsca, takie jak składy opałowe, budowlane, a także nawozownie, hale, magazyny, stacje przeładunkowe oraz firmy transportowe, w których dokonuje się pomiarów towarów o dużych gabarytach oraz niestandardowych kształtach.

W takim przypadku ogromne znaczenie odgrywa zarówno sama konstrukcja wagi, zastosowana obudowa, sposób jej wykonania, jak i wykorzystana elektronika, pozwalająca na wygodne i sprawne operowanie takim urządzeniem, nawet z odległości kilkudziesięciu metrów. Dodatkowo należy uwzględnić środowisko w jaki będzie pracowała waga. Jeżeli waga ma pracować na zewnątrz w zmiennych warunkach atmosferycznych warto zakupić wagę o stopni ochrony co najmniej IP65, do pracy w wewnątrz hali lub magazynu wystarczy standardowe wykonanie.

waga hakowa

Waga hakowa służy do pomiarów statycznych i nie nadaje się do pomiarów dynamicznych ponieważ układ pomiarowy jest zbyt wolny, w tym celu stosuje się dynamometry (Waga hakowa a dynamometr / siłomierz).

Przed wyborem odpowiedniego sprzętu warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi w Internecie ofertami. Zachęcamy do zakupu wag hakowych od głównych producentów, dających gwarancję jakości, niezawodności oraz pomiarów. Jeśli przewidujemy, że waga będzie służyła ważeniu paczek wielkogabarytowych, szczególną uwagę należy zwrócić na materiał, z jakiego została wykonana rama, obudowa oraz hak.