Wzorce masy - odważniki do kalibracji wagi

Wzorzec masy i odważnik to podstawowe narzędzie do sprawdzania dokładności wag i wagowych urządzeń pomiarowych. Odważniki były podstawowym wyposażeniem wag mechanicznych, analitycznych laboratoryjnych i magazynowych. Wzorce masy i odważniki produkowane są wg normy OIML R111:2004 w różnych klasach dokładności. Producent wzorców masy może wykonać je w następujących klasach dokładności: E1, E2, F1, F2, M1, M2 i M3. W ofercie naszego sklepu mamy wzorce masy takich producentów jak OHAUS, KERN, RADWAG, TROEMNER i CIBE. Dodatkowo do oferowanych wzorców masy można dokupić świadectwo wzorcowania wzorca masy wydane przez akredytowane laboratorium.

 

KERN KERN M1 - wzorzec masy nierdzewny

KERN M1 - wzorzec masy nierdzewny

Nierdzewne wzorce masy klasy M1 w opakowaniu z tworzywa firmy KERN. Opcjonalnie świadectwo wzorcowania DAkkS (DKD).
...
KERN KERN F1 - wzorzec masy nierdzewny

KERN F1 - wzorzec masy nierdzewny

Nierdzewne wzorce masy klasy F1 w opakowaniu z tworzywa firmy KERN. Opcjonalnie świadectwo wzorcowania DAkkS (DKD).
...
TROEMNER Wzorzec masy odważnik kalibracyjny F2

TROEMNER - wzorce nierdzewne masy klasy F2

Nierdzewne wzorce masy klasy F2 w indywidualnym opakowaniu z tworzywa firmy TROEMNER (USA). Krótki czas realizacji.
...
OHAUS Wzorzec masy klasy M1 OHAUS

OHAUS M1 - nierdzewny wzorzec masy, odważnik kalibracyjny

Nierdzewne wzorce masy klasy M1 w opakowaniu z tworzywa firmy OHAUS. Bez świadectwa wzorcowania.
...
TROEMNER Wzorzec masy odważnik f1

TROEMNER - wzorzec masy / odważnik klasy F1

Wzorce masy klasy F1 w indywidualnym opakowaniu z tworzywa firmy TROEMNER (USA). Krótki czas realizacji.
...
KERN KERN F2 - wzorzec masy

KERN F2 - wzorzec masy

Nierdzewne wzorce masy klasy F2 w opakowaniu z tworzywa firmy KERN. Opcjonalnie świadectwa wzorcowania DKD (Niemcy).
...
TROEMNER Wzorzec masy odważnik E2

TROEMNER - wzorzec masy / odważnik klasy E2

Wzorce masy klasy E2 w indywidualnym opakowaniu z tworzywa firmy TROEMNER (USA). Krótki czas realizacji.
...
KERN Wzorzec masy / odważnik klasy E2 KERN do sprawdzania wag analitycznych

KERN E2 - wzorzec masy

Nierdzewne wzorce masy klasy E2 w opakowaniu z tworzywa firmy KERN Opcjonalnie świadectwo wzorcowania DAkkS (DKD). Opcjonalnie opakowanie z drewna.
...
OHAUS OHAUS - Zestawy wzorców masy / odważników klasy M1 w walizce z tworzywa

OHAUS - Zestawy wzorców masy / odważników klasy M1 w walizce z tworzywa

Zestawy wzorców masy / odważników klasy M1 w walizce z tworzywa firmy OHAUS do sprawdzania wag klasy III oraz wag bez legalizacji.
...
KERN Wzorzec masy / odważnik klasy E1 KERN do sprawdzania wag analitycznych

KERN E1 - nierdzewny wzorzec masy / odważnik

Nierdzewne wzorce masy klasy E1 w opakowaniu drewnianym firmy KERN Opcjonalnie świadectwo wzorcowania DAkkS (DKD).
...
KERN Wzorzec masy z hakiem klasy M1 KERN

KERN M1 - wzorzec masy z hakiem

Specjalne wzorce masy z hakiem klasy M1 w opakowaniu z tworzywa firmy KERN. Materiał: mosiądz. Opcjonalnie świadectwa wzorcowania DKD (Niemcy).
...
TROEMNER Komplet wzorców klasy F2 Troemner

TROEMNER - komplet wzorców masy / odważników klasy F2

Komplet odważników / wzorców masy klasy F2 w opakowaniu z tworzywa wraz z dodatkowym wyposażeniem. Wzorce masy firmy TROEMNER (USA). Krótki czas realizacji.

...
TROEMNER Komplet wzorców klasy F1 Troemner

TROEMNER - komplet wzorców masy / odważników klasy F1

Komplet odważników / wzorców masy klasy F1 w opakowaniu z tworzywa wraz z dodatkowym wyposażeniem. Wzorce masy firmy TROEMNER (USA). Krótki czas realizacji.

...
KERN Zestawy wzorców masy klasy E2 KERN w drewnianym opakowaniu

KERN - zestawy wzorców masy klasy E2 w drewnianym opakowaniu - opcjonalnie świadectwo wzorcowania

Zestawy wzorców masy klasy E2 w opakowaniu z drewna firmy KERN. Opcjonalnie świadectwo wzorcowania DAkkS (DKD).
...
KERN NIerdzewne odważniki F2 - zdjęcie poglądowe

KERN - zestawy wzorców masy / odważników klasy F2 w walizce z tworzywa - opcjonalnie świadectwo wzorcowania

Zestawy wzorców masy / odważników klasy F2 w opakowaniu z tworzywa (walizka) firmy KERN do sprawdzania wag klasy II i III oraz wag bez legalizacji. Opcjonalnie świadectwo wzorcowania DAkkS (DKD). - zdjęcie poglądowe
...
KERN NIerdzewne odważniki M1 w skrzynce drewnanej KERN

KERN - Zestawy wzorców masy / odważników klasy M1 w opakowaniu drewnianym - opcjonalnie świadectwo wzorcowania

Zestawy wzorców masy / odważników klasy M1 w opakowaniu drewnianym firmy KERN do sprawdzania wag klasy III oraz wag bez legalizacji. Opcjonalnie świadectwo wzorcowania DAkkS (DKD)
...
KERN NIerdzewne odważniki F1 - zdjęcie poglądowe

KERN - zestawy wzorców masy / odważników klasy F1 w walizce z tworzywa - opcjonalnie świadectwo wzorcowania

Zestawy wzorców masy / odważników klasy F1 w opakowaniu z tworzywa (walizka) firmy KERN do sprawdzania wag klasy II i III oraz wag bez legalizacji. Opcjonalnie świadectwo wzorcowania DAkkS (DKD). - zdjęcie poglądowe
...
KERN Tani żeliwny odważnik M3

KERN M3 - tani odważnik żeliwny

Tani żeliwny odważnik M3 bez opakowania firmy KERN. Materiał: Żeliwo. Brak świadectwa wzorcowania.
...
TROEMNER Komplet wzorców klasy E2 Troemner

TROEMNER - komplet wzorców masy / odważników klasy E2

Komplet odważników / wzorców masy klasy E2 w opakowaniu z tworzywa wraz z dodatkowym wyposażeniem. Wzorce masy firmy TROEMNER (USA). Krótki czas realizacji.

...
KERN Zawiesie / hanger do wzorców masy szczelinowych / slotted M1 KERN

KERN M1 - Zawiesie / hanger do wzorców masy szczelinowych / slotted

Zawiesie z hakiem / hanger do wzorców szczelinowych. Materiał: aluminium / mosiądz. Opcjonalnie świadectwa wzorcowania DKD (Niemcy).
...

Wzorzec masy a odważnik

Metalowy element, który wykonany jest najczęściej wg normy OIML R111:2004 w zależności od zastosowania i sposobu nadzoru metrologicznego może to być:

 • odważnik
 • wzorzec masy
 • odważnik kalibracyjny
 • wzorzec masy specjalny

 

wzorce masy

 

Co to jest odważnik?

Odważnik to przedmiot służący do dokładnego ustalania masy innych obiektów najczęściej przez porównanie przy pomocy wagi mechanicznej. Najczęściej jest to element wykonany ze stali nierdzewnej, mosiądzu, aluminium, srebra, żeliwa, szkła lub porcelany, który ma określoną masę i jest dokładnie oznaczony. Odważniki są stosowane w różnych dziedzinach, w tym w laboratoriach, przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, edukacji, a także w domowej kuchni.

 

odważniki do wag

 

Odważniki służą do dokładnego pomiaru masy innych obiektów. Zazwyczaj są to małe elementy, których masa wynosi od kilku miligramów do kilku kilogramów. Najbardziej znane to odważniki do wagi szalkowej oraz odważniki edukacyjne stosowane do wagi szalkowej szkolnej. W przypadku zastosowania wagi w obrocie handlowym waga mechaniczna i używane z nią odważniki muszą być bezwzględnie zalegalizowane.

 

wzorce masy do wag

 

Co to jest wzorzec masy?

Wzorzec masy to specjalny rodzaj odważnika o znanej i bardzo dokładnie określonej masie, który służy do adiustacji, sprawdzania i kalibracji głównie wag elektronicznych oraz maszyn i urządzeń. Jest to ważny element procesu pomiarowego, ponieważ umożliwia ustalenie, czy waga działa poprawnie oraz, czy wskazania są dokładne.

wzorce masy

Wzorce masy są wzorcowane przez akredytowane laboratoria, co gwarantuje potwierdzenie ich dokładności wykonania. Wzorce masy są klasyfikowane w zależności od precyzji pomiaru, którą zapewniają. Wyróżnia się następujące klasy dokładności wzorców masy: E1, E2, F1, F2, M1, M2 i M3.

 

odważniki

 

Wzorce masy są wykonane z różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, mosiądz, żeliwo, aluminium lub stopy metali. Waga wzorca masy jest określana z bardzo dużą dokładnością, zwykle do kilku cyfr po przecinku. Dokumentem potwierdzającym dokładność wykonania wzorca masy jest świadectwo wzorcowania wzorca masy. Wzorce masy są używane w laboratoriach, przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, motoryzacyjnym oraz wszędzie tam, gdzie wymaga się bardzo wysokiej precyzji pomiarów wagowych.

 

odważniki wagowe

 

Co to jest wzorzec masy specjalny?

Wzorce masy specjalne to elementy o znanej masie wykonane w formie płytek, krążków, kulek, prętów lub innych kształtów. Odważniki specjalne mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów takich jak stal nierdzewna, mosiądz, żeliwo, stal, tworzywo szkło oraz inne.

 

wzorzec masy

 

Wzorce masy specjalne mogą być wzorcowane przez akredytowane laboratoria, co gwarantuje potwierdzenie ich dokładności wykonania. Wzorce masy specjalne, czyli odważniki specjalne najczęściej stosuje się do kontroli urządzeń technologicznych i wykonuje się w klasie dokładności M1.

 

wzorce masy specjalne

 

Specjalne wzorce masy mogą być wykonane w różnych jednostkach masy lub jako obciążniki w jednostkach siły N. Kształt wzorców masy umożliwia bezpieczne ich użytkowanie (np. wzorce masy szczelinowe) oraz ograniczenie wybranej wartości, czasami tylko do jednego wzorca, eliminując możliwość pomyłki lub rozsypywania się stosu składającego się z wielu wzorców masy.

 

odważniki specjalne

 

Co to jest odważnik kalibracyjny?

Odważnik kalibracyjny do wagi to niepoprawna nazwa wzorca masy, pozostałość polskiego nazewnictwa metrologicznego przed wejściem Polski do UE, czyli przed 1.05.2004. Aktualnie odważnik kalibracyjny nie jest legalizowany i nazywa się prawidłowo wzorzec masy do adiustacji wagi, a nie kalibracji wagi. Dodatkowo wzorzec masy powinien być wzorcowany i przedstawiany do legalizacji razem z wagą.

 

odważnik kalibracyjny

 

Do czego służy "odważnik kalibracyjny"?

W tańszych modelach dokładnych wag elektronicznych, aby zapewnić dokładność pomiaru, przed rozpoczęciem pracy zalecane jest przeprowadzenie jej adiustacji (czasami producenci wag nieprawidłowo nazywają ten proces kalibracją i oznaczają przycisk na klawiaturze wagi CAL). Adiustacja ma na celu przywrócenie dokładności ważenia wagi do najlepszych ustawień fabrycznych wagi. (pomimo zmian temperatury, upływu czasu i przyspieszenia ziemskiego).

 

odważniki kalibracyjne

 

Adiustacja wagi polega na delikatnym położeniu wzorca masy (odważnika kalibracyjnego) na szalce wagi i automatycznym lub ręcznym zapisaniu jego wartości do pamięci wagi. Wartość wzorca masy adiustacyjnego zawiera się najczęściej pomiędzy 50 a 90% zakresu wagi. Powtórne położenie wzorca masy i wskazanie jego wartości na wadze pozwala stwierdzić, że adiustacja przebiegła prawidłowo. Mimo wszystko nie świadczy to o tym, że waga działa prawidłowo.

 

wzorce masy do wagi

 

Aby mieć pewność, że waga działa prawidłowo, należy położyć na niej inny wzorzec masy o znanej masie i sprawdzić jej wskazania. Aktualnie wagi bez adiustacji wewnętrznej stanowią margines i są stosowane głównie w rozwiązaniach ekonomicznych i edukacji. Do wejścia Polski do Unii Europejskiej większość wag aptecznych była wyposażona w "kalibrację zewnętrzną" oraz "odważnik kalibracyjny".

Odważniki, wzorce masy- do czego służą?

Odważniki handlowe, odważniki do wag zostały praktycznie całkowicie wyparte poprzez powstałe w latach 80 zeszłego stulecia wagi elektroniczne. Obecnie odważniki już jako wzorce masy odpowiedniej klasy stosowane są powszechnie jako narzędzia kontrolujące dokładność ważenia wag elektronicznych i systemów wagowych. Systemy zarządzania jakością ISO, VDI, HACCP, GMP oraz GLP wymuszają ciągłą kontrolę wag i urządzeń wagowych. Odważniki skompletowane w odpowiednie zestawy wzorców masy pozwalają na łatwe i szybkie przeprowadzanie testów wag. Cykliczne a w niektórych przypadkach ciągłe testowanie wag przed kolejną serią naważeń pozwala na zachowanie najwyższych standardów produkcyjnych lub laboratoryjnych. Pozwala to na uniknięcie błędów w procesie ważenia oraz strat materialnych związanych z niewłaściwą analizą czy recepturą.

 

wzorce masy do wag

 

Klasy dokładności wzorców masy / odważników

Norma OIML R111:2004 określa sposób wykonania i dokładność wykonania wzorców masy. Najczęściej wzorce masy wykorzystuje się do sprawdzania i wzorcowania wag. Wzorce masy wykonuje się w następujących klasach dokładności: E1, E2, F1, F2, M1, M2 i M3. Międzynarodowa Organizacja Metrologii Prawnej określiła również podział wag na klasy dokładności. Przy wyborze wzorców masy do sprawdzania wag należy przyjąć, że maksymalny dopuszczalny błąd wzorca masy powinien być mniejszy lub równy 1/3 błędu granicznego dopuszczalnego badanego przyrządu.

 

odważniki

 

W uproszczeniu klasy wzorców masy do sprawdzania wag można wybrać z poniższym schematem:

 • Wzorce masy E1 przeznaczone są do sprawdzania wag bardzo dokładnych wag analitycznych klasy (I) o rozdzielczości większej niż 300000e
 • Wzorce masy E2 przeznaczone są do sprawdzania wag analitycznych i laboratoryjnych wag (I) o mniejszej rozdzielczości niż 300000e
 • Wzorce masy F1 przeznaczone są do sprawdzania dokładnych wag laboratoryjnych klasy (II) o rozdzielczości poniżej 100000e
 • Wzorce masy F2 przeznaczone są do sprawdzania laboratoryjnych oraz wag technicznych klasy (II) o rozdzielczości poniżej 30000e
 • Wzorce masy M1 przeznaczone są do sprawdzania wag przemysłowych i handlowych klasy (II) o rozdzielczości poniżej 10000e
 • Wzorce masy M2 przeznaczone są do sprawdzania wag przemysłowych i handlowych klasy (III) o rozdzielczości poniżej 5000e
 • Wzorce masy M3 przeznaczone są do sprawdzania wag przemysłowych i handlowych klasy (IIII) o rozdzielczości poniżej 2000e

 

wzorce masy KERN

 

Wzorce masy dokładność wykonania

Wzorce masy i odważniki produkowane są wg normy OIML R111:2004 w różnych klasach dokładności. Producent wzorców masy może wykonać je w następujących klasach dokładności: E1, E2, F1, F2, M1, M2 i M3. Dopuszczalne błędy do danej wartości i klasy wzorca masy prezentuje poniższą tabelę.

 

Tabela błędów wzorców masy

 

Wzorzec masy pojedynczy zestaw wzorców?

W przypadku gdy istnieje potrzeba sprawdzania wagi lub adiustacji wagi, idealny jest pojedynczy wzorzec masy o wartości zbliżonej do najczęściej ważonych naważek. Wagosuszarka do poprawnej pracy często wymaga adiustacji przed rozpoczęciem pracy wzorcem adiustacyjnym masy. W tym celu dostępne są w naszym sklepie pojedyncze wzorce masy o typowych nominałach (1,2 i 5).

 

wzorce masy

 

Wybierając pojedynczy wzorzec masy, należy zastanowić się nad jego opakowaniem i sposobem transportu wzorca. Dla małych wzorców masy może być to opakowanie zakręcane opakowanie wykonane z tworzywa, drewna lub aluminium.

W przypadku dużych wzorców masy powyżej 2 lub 5 kg należy rozpatrzyć zakup trwałego opakowania wykonanego z drewna, lub aluminium. Dodatkowo można dokupić specjalne uchwyty i widełki, które umożliwią bezpieczne nakładanie i odkładnie wzorców masy. W przypadku wzorców masy wyższej klasy i wykonanych ze stali szlachetnej niezbędne jest korzystanie z rękawiczek.

 

odważniki

 

Zestawy wzorców masy

Wzorce masy, zwłaszcza dokładne klasy E1, E2, F1 i F2 są kompletowane w specjalne zestawy umożliwiające bezpieczne ich transportowanie. Opakowania zestawu odważników wykonywane są najczęściej z drewna, aluminium a wersje ekonomiczne z tworzywa. W opakowaniu są wycięte i odpowiednio oznaczone miejsca przeznaczone na wzorce masy oraz w przypadku małych odważników pincety lub widełki. W przypadku wzorców masy przeznaczonych do szybkich testów wag wykorzystujących 2-3 wzorce masy opakowania transportowe wykonywane są na indywidualne zamówienie.

 

odważnik kalibracyjny

 

Odważniki, odważniki wagowe i wzorce masy - instrukcja obsługi

Odważniki wagowe, czyli wzorce masy to narzędzia pomiarowe, które wymagają ręcznej obsługi. To czy odważniki wzorcowe będą pełniły dobrze swoją funkcję, zależy od sposobu ich przenoszenia, przechowywania i użytkowania. Oto podstawowe zasady użytkowania odważników, czyli wzorców masy:

 • Wzorce masy należy przechowywać w opakowaniach transportowych
 • Odważniki wagowe należy chronić przed zabrudzeniami, wodą i kurzem
 • Wzorce masy służące do adiustacji wagi należy przechowywać w pobliżu wagi
 • Odważników wagowych nie należy dotykać gołymi rękoma (rękawiczki)
 • Wzorce masy należy nakładać na wagę za pomocą pincety, szczypiec i specjalnych uchwytów
 • Odważniki należy wkładać delikatnie na szalkę wagi i unikać przesuwania ich na jej powierzchni
 • Powierzchnia szalki wagi powinna być czysta, aby uniknąć zabrudzenia wzorca mas
 • Odważniki wagowe należy czyścić delikatnie tylko specjalnymi pędzelkami lub myć czystym spirytusem
 • Wzorce masy należy systematycznie sprawdzać i wzorcować zgodnie z ustalonym harmonogramem
 • Odważnik w przypadku uszkodzenia należy poddać ponownej adiustacji i wzorcowaniu

 

wzorce masy

 

Odważniki i wzorce masy - opakowanie

Wzorce masy, pomimo że są wykonane z metalu, wymagają bardzo delikatnego obchodzenie się z nimi. Im wyższa klasa dokładności to sposób używania odważnika ma większy wpływ na jego trwałość. Upadek wzorca masy E1, dotknięcie jego ręką, oraz zarysowanie może spowodować, że wartość masy wzorca przekroczy błędy graniczne dla swojej klasy i stanie się wtedy bardzo kosztownym złomem. Nie wszystkie wzorce masy mają możliwość jego adiustacji i w związku z tym nie ma możliwości adiustacji i jego naprawy.

 

odważniki kalibracyjne

 

Aby zabezpieczy wzorce masy lub zestaw wzorców masy przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas użytkowania i transportu, producent odważnika lub zestawu wzorców masy proponuje opakowania transportowe na pojedynczy wzorzec, lub na zestaw wzorców masy. Najtańsze to opakowania wykonane z tworzywa, które dobrze chronią odważniki przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Dla bardziej wymagających Klientów stosuje się doskonale wykonane opakowania na odważniki wykonane z drewna lub aluminium. Dla wzorców o dużej masie są przeznaczone skrzynki i specjalne opakowania, w których można je bezpiecznie przewozić.

 

Zestaw wzorców masy

 

Odważniki i wzorce masy - producent

Dokładnie i starannie wykonany wzorzec masy będzie służył nam wiele lat. Bardzo ważny jest materiał, z jakiego jest wykonany odważnik oraz doświadczenie producenta, który zagwarantuje nam niezmienność masy zakupionych wzorców masy. W przypadku tanich wzorców masy należy się liczyć z dużymi zmianami masy w funkcji czasu (dryft) oraz częstą ich adiustacją. W ofercie naszego sklepu mamy sprawdzonych producentów dobrych wzorców masy takich jak OHAUS, KERN, RADWAG, TROEMNER i CIBE. Dodatkowo do oferowanych wzorców masy można dokupić świadectwo wzorcowania wzorca masy wydane przez akredytowane laboratorium.

 

odważnik

 

Odważniki i wzorce masy - wzorcowanie

Wzorce masy najlepiej w momencie zakupu zamówić u dostawcy razem ze świadectwem wzorcowania laboratorium akredytowanego DAkkS lub PCA. Rozwiązanie takie jest zazwyczaj tańsze i szybsze, a dodatkowo w momencie otrzymania odważnika możemy go wprowadzić do ewidencji wyposażenia sprzętu pomiarowego. Wzorzec masy ze świadectwem wzorcowania może nam wtedy od razu służyć np. do sprawdzania wag.

 

wzorzec masy

 

Wzorzec masy jak często wzorcować?

W przypadku odważników okres ważności legalizacji jest ustalony przez prawo i wynosi 3 lata, dowodem legalizacji są cechy urzędowe nabite na wzorcu. Inaczej wygląda sprawa wzorców masy, których wzorcowanie jest dobrowolne, ale wymagane przez systemy zarządzania celem potwierdzenia ich sprawności, czyli dokładności. Świadectwo wzorcowania wzorców masy gwarantuje nam bezpieczeństwo i gwarancję poprawnych pomiarów.

 

wzorce masy

 

W związku z tym, że ważność świadectwa wzorcowania nie jest określona, to użytkownik sam musi podjąć decyzję, co jaki czas będzie wzorcował wzorce masy. To jak często należy wzorcować wzorce masy, zależy od użytkownika, który podejmuje decyzję, na podstawie jak ważne są dla niego wyniki, jak często korzysta z nich oraz w jakich warunkach i jaka jest świadomość, oraz wiedza osób obsługujących je. Inna będzie trwałość wzorca masy używanego w sterylnym laboratorium przez dobrze wyszkolony personel, a zupełnie inna trwałość wzorców używanych do sprawdzania urządzeń technologicznych często w agresywnym środowisku na hali produkcyjnej przewożonych na wózku paletowym.

zestaw odważników do wag