Sumatory wagowe i okablowanie
Sumator wagowy to podstawowy element wagi elektronicznej wieloczujnikowej. Zadaniem sumatora wagowego jest zsumowanie sygnałów analogowych z poszczególnych tensometrów i umożliwienie przesłania ich do miernika wagowego jednym przewodem. Jakość przewodu wagowego ma wpływ na stabilność pracy wagi elektronicznej.
Sumator wagowy / puszka sumująca do wagi z tworzywa dla max 4 szt. tensometrów
Obudowa sumatora wagowego / puszka sumująca do wagi z tworzywa (bez płytki)
Płytka sumatora wagowego bez obudowy
Sumator wagowy / puszka sumująca do wagi z aluminium dla max 4 szt. tensometrów
Obudowa sumatora wagowego / puszka sumująca do wagi z lakierowanego aluminium tworzywa (bez płytki)
Sumator wagowy CJP4 - puszka sumująca do wagi z IP65 z aluminium dla max 4 szt. tensometrów
Sumator wagowy CJP6 - puszka sumująca do wagi z IP65 z aluminium dla max 6 szt. tensometrów
Sumator wagowy CJP8 - puszka sumująca do wagi z IP65 z aluminium dla max 8 szt. tensometrów
Sumator wagowy jak jest zbudowany? Sumator wagowy składa się z obudowy zwanej puszką sumatora i płytki elektroniki z rezystorami, zworkami oraz potencjometrami. Celem elementów regulacyjnych jest wyrównanie wskazań wagi elektronicznej na każdym czujniku tensometrycznym.
Puszka sumatora w zależności od potrzeb odporności na wilgoć (IP) może być wykonana z różnych materiałów. Dla wag elektronicznych pracujących w suchych warunkach wystarczająca jest obudowa puszki sumatora wykonana z tworzywa lub bardziej odporna na udary mechaniczne obudowa sumatora wykonana z aluminium.
Puszka sumatora wykonana ze stali nierdzewnej to rozwiązanie przeznaczone do urządzeń wagowych pracujących w kontakcie z dużą wilgotnością i wodą. Zastosowanie sumatora w obudowie ze stali nierdzewnej nie gwarantuje jeszcze pewnej pracy układu wagowego. Aby zabezpieczyć się przed skutkami wilgoci, potrzebny jest jeszcze bardzo staranny montaż każdej dławicy kablowej- właściwe jej dokręcenie i montaż mechaniczny sumatora.
Montaż mechaniczny sumatora oraz przewodów sygnałowych musi być tak wykonany, aby w sposób naturalny woda odpływała od puszki sumatora, a sposób ułożenia okablowania kierował wodę w kierunku od sumatora, a nie w stronę dławic kablowych. Wybranie właściwego miejsca montażu sumatora i jego sposobu jest gwarancją długiej bezawaryjnej pracy wagi elektronicznej.
Płytka elektroniki sumatora posiada punkty lutownicze lub zaciski śrubowe służące do montażu przewodów od czujników tensometrycznych. Aby waga działała prawidłowo, wszystkie przewody muszą być bardzo staranie przylutowane lub przykręcone. Niedopuszczalne są nacięcia cienkich przewodów sygnałowych lub luzy w zaciskach śrubowych.
Płytka sumatora z elementami regulacyjnymi umożliwia precyzyjną regulację czułości belki tensometrycznej wyrażonej w mV/V. Regulacja czułości tensometru za pomocą potencjometrów lub zwór pozwala na to, aby waga, lub układ wagowy np. zbiornik dokładnie ważył w każdym miejscu układu pomiarowego masy.
Kabel sygnałowy łączący sumator a miernik wagowy ma decydujący wpływ na to, czy wskazania będą stabilne i wolne od zakłóceń elektromagnetycznych. W układach wagowych najczęściej stosuje się system czteroprzewodowy belki tensometrycznej + ekran ochronny. Przy systemach wagowych bardziej oddalonych od miernika wagowe doskonale sprawdza się system sześcioprzewodowy tensometrów wagowych, który kompensuje spadki napięcia na przewodach zasilających mostka tensometrycznego.
Nawet najlepszy przewód sygnałowy tensometru jest narażony na udary mechaniczne, ruch pieszych lub przejazd wózkami i bez odpowiedniego zabezpieczenia mechanicznego nie posłuży długo. Ogólnie rzecz biorąc, należy maksymalnie unikać tych szkodliwych czynników poprzez właściwy montaż i zaplanowanie lokalizacji wagi. Niestety ze względu na charakter pracy nie wszędzie uda się tego uniknąć.
Dla wag najazdowych, paletowych i mobilnych mamy w ofercie odpowiednie przewody i oploty zabezpieczające przewód sygnałowy przed udarami mechanicznymi. Właściwie wybrany odpowiedni oplot, pancerz przewodu sygnałowego tensometru jest w stanie kilkakrotnie przedłużyć trwałość przewodu sygnałowego i czas niezawodnej pracy wagi.
Okablowanie wagi elektronicznej często jest uszkadzane przez gryzonie. Niektórzy producenci za dopłatą oferują specjalne przewody z pancerzem metalowym mającym chronić cienkie przewody sygnałowe przed ostrymi zębami tych mało sympatycznych zwierzaków. Niestety straty z tego powodu są znaczne zwłaszcza w wagach pracujących w rolnictwie.