Sumatory wagowe i okablowanie

Sumator wagowy to podstawowy element wagi elektronicznej wieloczujnikowej. Zadaniem sumatora wagowego jest zsumowanie sygnałów analogowych z poszczególnych tensometrów i umożliwienie przesłania ich do miernika wagowego jednym przewodem. Jakość przewodu wagowego ma wpływ na stabilność pracy wagi elektronicznej.

Wybrane filtry:
rodzaj komponentu wagowego:
sumatory wagowe, okablowanie
Sumator / puszka sumująca z tworzywa  dla max  4 szt. tensometrów

Sumator wagowy / puszka sumująca do wagi z tworzywa dla max 4 szt. tensometrów

Sumator / puszka sumująca wykonana z tworzywa dla max 4 szt. tensometrów do budowy wag i serwisu
Cena brutto:
159,90 zł

Obudowa sumatora / puszka sumująca z tworzywa  dla max  4 szt. tensometrów

Obudowa sumatora wagowego / puszka sumująca do wagi z tworzywa (bez płytki)

Obudowa sumatora / puszka sumująca wykonana z tworzywa dla max 4 szt. tensometrów do budowy wag i serwisu - bez płytki elektroniki
Cena brutto:
86,10 zł

płytka sumatora - 4 szt.

Płytka sumatora wagowego bez obudowy

Płytka elektroniki sumatora dla max 4 szt. tensometrów do budowy wag i serwisu - bez obudowy
Cena brutto:
102,09 zł

Sumator / puszka sumująca z aluminium dla max  4 szt. tensometrów

Sumator wagowy / puszka sumująca do wagi z aluminium dla max 4 szt. tensometrów

Sumator / puszka sumująca wykonana z lakierowanego aluminium dla max 4 szt. tensometrów do budowy wag i serwisu
Cena brutto:
719,55 zł

Obudowa sumator / puszka sumująca z lakierowanego aluminium  tworzywa (bez płytki)

Obudowa sumatora wagowego / puszka sumująca do wagi z lakierowanego aluminium tworzywa (bez płytki)

Obudowa sumatora / puszka sumująca wykonana z aluminium lakierowanego dla max 4 szt. tensometrów do budowy wag i serwisu - bez płytki elektroniki
Cena brutto:
116,85 zł

KERN Sumator / puszka sumująca z aluminium dla max  4 szt. tensometrów

Sumator wagowy CJP4 - puszka sumująca do wagi z IP65 z aluminium dla max 4 szt. tensometrów

Metalowy sumator / puszka sumująca wykonana z lakierowanego aluminium IP65 dla max 4 szt. tensometrów niemieckiej firmy do budowy wag i układów pomiarowych.
Cena brutto:
503,07 zł

KERN Sumator / puszka sumująca z aluminium dla max  6 szt. tensometrów

Sumator wagowy CJP6 - puszka sumująca do wagi z IP65 z aluminium dla max 6 szt. tensometrów

Metalowy sumator / puszka sumująca wykonana z lakierowanego aluminium IP65 dla max 6 szt. tensometrów niemieckiej firmy KERN do budowy wag i układów pomiarowych.
Cena brutto:
624,84 zł
KERN Sumator / puszka sumująca z aluminium dla max  8 szt. tensometrów

Sumator wagowy CJP8 - puszka sumująca do wagi z IP65 z aluminium dla max 8 szt. tensometrów

Metalowy sumator / puszka sumująca wykonana z lakierowanego aluminium IP65 dla max 8 szt. tensometrów niemieckiej firmy KERN do budowy wag i układów pomiarowych.
Cena brutto:
624,84 zł

 


 

Sumatory wagowe

 

Sumator wagowy jak jest zbudowany? Sumator wagowy składa się z obudowy zwanej puszką sumatora i płytki elektroniki z rezystorami, zworkami oraz potencjometrami. Celem elementów regulacyjnych jest wyrównanie wskazań wagi elektronicznej na każdym czujniku tensometrycznym.

 

Sumator z elementami regulacyjnymi potencjometry

 

Puszka sumatora w zależności od potrzeb odporności na wilgoć (IP) może być wykonana z różnych materiałów. Dla wag elektronicznych pracujących w suchych warunkach wystarczająca jest obudowa puszki sumatora wykonana z tworzywa lub bardziej odporna na udary mechaniczne obudowa sumatora wykonana z aluminium.

 

Puszka sumatora wagowego wykonana z aluminium

 

Puszka sumatora wykonana ze stali nierdzewnej to rozwiązanie przeznaczone do urządzeń wagowych pracujących w kontakcie z dużą wilgotnością i wodą. Zastosowanie sumatora w obudowie ze stali nierdzewnej nie gwarantuje jeszcze pewnej pracy układu wagowego. Aby zabezpieczyć się przed skutkami wilgoci, potrzebny jest jeszcze bardzo staranny montaż każdej dławicy kablowej- właściwe jej dokręcenie i montaż mechaniczny sumatora.

 

Puszka sumatora wykonana ze stali nierdzewnej

 

 

Montaż mechaniczny sumatora oraz przewodów sygnałowych musi być tak wykonany, aby w sposób naturalny woda odpływała od puszki sumatora, a sposób ułożenia okablowania kierował wodę w kierunku od sumatora, a nie w stronę dławic kablowych. Wybranie właściwego miejsca montażu sumatora i jego sposobu jest gwarancją długiej bezawaryjnej pracy wagi elektronicznej.

 

Montaż sumatora

 

Płytka elektroniki sumatora posiada punkty lutownicze lub zaciski śrubowe służące do montażu przewodów od czujników tensometrycznych. Aby waga działała prawidłowo, wszystkie przewody muszą być bardzo staranie przylutowane lub przykręcone. Niedopuszczalne są nacięcia cienkich przewodów sygnałowych lub luzy w zaciskach śrubowych.

 

Płytka sumatora

 

Płytka sumatora z elementami regulacyjnymi umożliwia precyzyjną regulację czułości belki tensometrycznej wyrażonej w mV/V. Regulacja czułości tensometru za pomocą potencjometrów lub zwór pozwala na to, aby waga, lub układ wagowy np. zbiornik dokładnie ważył w każdym miejscu układu pomiarowego masy.

 

Elementy regulacyjne sumatora wagowego

 

Kabel sygnałowy łączący sumator a miernik wagowy ma decydujący wpływ na to, czy wskazania będą stabilne i wolne od zakłóceń elektromagnetycznych. W układach wagowych najczęściej stosuje się system czteroprzewodowy belki tensometrycznej + ekran ochronny. Przy systemach wagowych bardziej oddalonych od miernika wagowe doskonale sprawdza się system sześcioprzewodowy tensometrów wagowych, który kompensuje spadki napięcia na przewodach zasilających mostka tensometrycznego.

 

Przewód sygnałowy czterożyłowy

 

Nawet najlepszy przewód sygnałowy tensometru jest narażony na udary mechaniczne, ruch pieszych lub przejazd wózkami i bez odpowiedniego zabezpieczenia mechanicznego nie posłuży długo. Ogólnie rzecz biorąc, należy maksymalnie unikać tych szkodliwych czynników poprzez właściwy montaż i zaplanowanie lokalizacji wagi. Niestety ze względu na charakter pracy nie wszędzie uda się tego uniknąć.

 

Oplot zabezpieczający przed uszkodzeniem przewód sygnałowy tensometrów

 

Dla wag najazdowych, paletowych i mobilnych mamy w ofercie odpowiednie przewody i oploty zabezpieczające przewód sygnałowy przed udarami mechanicznymi. Właściwie wybrany odpowiedni oplot, pancerz przewodu sygnałowego tensometru jest w stanie kilkakrotnie przedłużyć trwałość przewodu sygnałowego i czas niezawodnej pracy wagi.

 

Przewody sygnałowe i oploty zabezpieczające

 

Okablowanie wagi elektronicznej często jest uszkadzane przez gryzonie. Niektórzy producenci za dopłatą oferują specjalne przewody z pancerzem metalowym mającym chronić cienkie przewody sygnałowe przed ostrymi zębami tych mało sympatycznych zwierzaków. Niestety straty z tego powodu są znaczne zwłaszcza w wagach pracujących w rolnictwie.

 

Przewód sygnałowy odporny na gryzonie