Z pojęciem wagi gabarytowej najczęściej spotkamy się podczas korzystania z usług firm przewozowych. Znając jej wartość, będziemy mogli określić koszty przesyłki. Jak w takim razie wyliczać wagę gabarytową? Informacje zawarte w tym artykule odnoszą się do wagi objętościowej Fedex.

Waga gabarytowa Fedex

Waga gabarytowa, określana także jako objętościowa, wymiarowa lub wolumetryczna, nie jest tożsama z wagą rzeczywistą. Waga gabarytowa fedex wskazuje na objętość paczki, czyli to, ile miejsca wypełni ona w samochodzie dostawczym. Odwołanie się do wagi wolumetrycznej ma najczęściej zastosowanie w przypadku paczek lekkich i jednocześnie nieproporcjonalnie dużych. Wielkość przesyłek oraz sposób ich ułożenia w przestrzeni transportowej wpływa bezpośrednio na kwestie logistyczne. Waga objętościowa fedex wskaże nam zatem, ile wyniesie nas koszt przesyłki krajowej lub zagranicznej.

Jak obliczać wagę wolumetryczną fedex?

Do wyliczenia wagi gabarytowej fedex wykorzystamy wymiary naszej paczki oraz odpowiedni przelicznik. Warto jednak pamiętać, że przewoźnicy z reguły stosują różne przeliczniki, dlatego też wskazany poniżej odnosi się jedynie do firmy Fedex.

długość paczki (cm) x szerokość paczki (cm) x wysokość paczki (cm)/ 5000

Ze strony firmy dowiadujemy się, że zastrzega ona sobie prawo do naliczenia opłat transportowych w oparciu o wagę objętościową dla wszystkich przesyłek. Opłata jest pobierana na podstawie wagi gabarytowej lub rzeczywistej w zależności od tego, która z nich jest większa.

Przewoźnik informuje również, że waga gabarytowa nie dotyczy przesyłek w opakowaniach FedEx. Jednak jeśli FedEx®Pak w ramach przesyłki europejskiej przekracza 0,0154 m3, wtedy też dla przesyłki może obowiązywać waga gabarytowa.

Jak obliczyć wagę gabarytową dla innych firm kurierskich?