Zasilacz zewnętrzny do miernika wagowego

Zasilanie sieciowe może być realizowane przez zasilacz zewnętrzny miernika wagowego. Jest to najczęściej zasilacz wtyczkowy dobrany przez producenta miernika wagowego, który przeszedł badania na kompatybilność elektromagnetyczna i zakłócenia. Zastosowanie oryginalnego zasilacza gwarantuje pewną pracę terminala wagowego. Przy wymianie na inny zasilacz nieoryginalny warto zwrócić dokładną uwagę na to, czy na pewno są te same parametry i polaryzację wtyczki. Zastosowanie niewłaściwego zasilacza jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia terminala wagowego.

Zasilacze sieciowe wtyczkowe chętnie stosują producenci sprzedający swoje produkty na całym świecie. Jest to bardzo wygodne i bezpieczne, gdyż dedykowany zasilacz spełnia lokalne przepisy i jest dostosowany do konstrukcji gniazd sieciowych oraz parametrów sieci zasilającej (napięcia i częstotliwości).

 

zasilacz wtyczkowy do wagi

Zasilacz sieciowy do wagi elektronicznej to najczęściej zasilacz typu wtyczkowego. Jest uniwersalny, najczęściej impulsowy może zasilać terminal wagowy w zakresie od 90 do 250 V. Uniwersalne wymienne wtyczki umożliwiają korzystanie z miernika wagowego na całym świecie. Jest to bardzo wygodne, gdyż często sprzęt pomiarowy jest przewożony i badania wykonuje się w wielu krajach.

 


 

Zasilacz sieciowy wewnętrzny miernika wagowego

Zasilacz sieciowy wewnętrzny jest stosowany głównie w mierniku wagowym wykonanym z metalu. Wyprowadzony kabel sieciowy jest trzyżyłowy z przewodem ochronnym, który zapewnia bezpieczeństwo użytkownikowi oraz zabezpiecza skutecznie wagę przed zakłóceniami elektromagnetycznymi i ładunkami elektrostatycznymi. Niestety, gdy gniazdo sieciowe jest niesprawne lub przedłużacz niesprawny może to być niebezpieczne dla użytkownika. Bardzo ważne jest to, aby nie kupować mierników wagowych niewiadomego pochodzenia, bez oznaczeń CE, które gwarantują bezpieczeństwo użytkownikowi. Miernik posiadający oznaczenia CE i deklarację CE gwarantuje, że spełnia wszystkie wymagania. Ważne jest jeszcze posiadanie deklaracji w formie pisemnej, gdzie podane są dokładne dane producenta lub podmiotu wprowadzającego na rynek europejski. Niestety na portalach aukcyjnych można spotkać bardzo atrakcyjne oferty mierników wagowych łudząco podobnych do markowych. Niestety większość mierników wagowych tam oferowanych nie spełnia żadnych wymagań bezpieczeństwa. Może to jeszcze być dopuszczalne w zastosowaniach „domowych” - hobbystycznych.

 

zasilacz wewnętrzny terminala wagowego

Miernik wagowy wymaga stabilnego napięcia zasilania, aby mógł pewnie pracować. Zasilacz transformatorowy jest cięższy niż zasilacz impulsowy, dlatego podczas upadku terminala wagowego często ulega uszkodzeniu, natomiast lepiej daje sobie radę z przepięciami w sieci.

 


 

Miernik wagowy, Terminal wagowy - CE. Co to jest i co oznacza znak CE ?

Niedopuszczalne jest stosowane mierników wagowych bez oznaczeń CE, zwłaszcza gdy urządzenie wykorzystywane jest w celach zarobkowych i pracują przy tym pracownicy- osoba wprowadzająca ten produkt popełnia przestępstwo. Zdarzają się też oznaczenia łudząco podobne do znaku CE, będące skrótem od China Export. Oznaczenia te są nanoszone samowolnie przez nieuczciwych chińskich producentów i w żaden sposób nie potwierdzają, że miernik wagowy spełnia wszystkie dyrektywy europejskie. Najczęściej są to inne proporcje prezentowanego znaku i litery znajdują się bliżej.

 

znak CE

Znak CE to skrót od francuskich słów Conformite Europeenne - zgodność europejska (Certyfikat CE to niepoprawna nazwa, która nie funkcjonuje w systemie prawnym związaną z oceną zgodności). Umieszczenie znaku CE na wyrobie jest deklaracją producenta, że oznakowany produkt spełnia wymagania dyrektyw tzw. Nowego Podejścia Unii Europejskiej (UE) lub rozporządzeń związanych procesem oceny zgodności.

 


 

Zasilanie sieciowo-bateryjne miernika wagowego

Zasilanie sieciowo-bateryjne terminala wagowego umożliwia korzystanie równolegle z zasilacza sieciowego wagi i baterii. Uniezależnia to od braku zasilania sieciowego, zaników zasilania oraz pozwala na używanie wagi jako przenośnej, lub jej pracy w terenie. Niektóre terminale mają jeszcze możliwość wyboru baterii lub akumulatorków. Należy wyboru tego dokonać w sposób świadomy, gdyż pomyłka grozi uszkodzeniem baterii lub wagi oraz przy wymianie zwrócić uwagę na właściwą polaryzację.

 

miernik wagowy bateryjny defender 6000

Współczesne wagi elektroniczne na zasilaniu bateryjnym mogą pracować do 1600 godzin. Jest to bardzo wygodna zaleta zwłaszcza, gdzie korzystanie z zasilacza sieciowego jest niemożliwe np. terenie.

 


 

Zasilanie sieciowo-akumulatorowe miernika wagowego

Zasilanie sieciowo-akumulatorowe jest dość często stosowane w uniwersalnych miernikach wagowych stosowanych w wagach przenośnych. Terminal wagowy z zasilaniem akumulatorowym jest idealnym rozwiązaniem do zastosowań mobilnych takich jak wózki, wózek paletowy z wagą i innych. Warto zwrócić na rodzaj zastosowanych akumulatorów, których żywotność może się bardzo różnić. Niektóre akumulatory wytrzymują od roku do dwu, natomiast w przypadku dobrych firm ich żywotność jest kilkakrotnie dłuższa.

Producenci dają najczęściej 6 miesięcy gwarancji na akumulatory, ale akumulatory stosowane w markowych terminalach wagowych wytrzymują z powodzeniem znacznie dłużej. Cena stosowanych akumulatorów w terminalach wagowych zawiera się najczęściej w przedziale od 40 do 200 zł. Ważne jest, aby ładować akumulatory w wadze pełnym cyklem ładowania trwającym najczęściej około 10 godzin. Objawem uszkodzonego akumulatora w mierniku wagowym może być niestabilna praca wagi.

 

akumulator do miernika wagowego

Dobry akumulator to gwarancja dobrej pracy miernika wagowego. Niestety tanie akumulatory krótko cieszą użytkownika i przestają działać w najbardziej nieoczekiwanej chwili. Na zdjęciu akumulator i terminal wagowy OHAUS T32 XW w wersji nierdzewnej umożliwia 60 godzin pewnej pracy w przypadku braku zasilania sieciowego. Wyjątkowo trwały i niezawodny akumulator na zdjęciu widoczny prawidłowy znak CE.

 


 

Klawiatura miernika wagowego

Klawiatura miernika wagowego służy do komunikacji się użytkownika z terminalem wagowym. Podstawowe funkcje to wyłącznik sieciowy, tara, zero, print i przycisk funkcyjny. Bardziej rozbudowane terminale wagowe posiadają klawiaturę alfanumeryczną lub programowalne czujniki zbliżeniowe. W zależności od sposobu i rodzaju wykonania klawiatury wagowej wyróżniamy:

  

klawiatura foliowa do wagi

Klawiatura foliowa miernika wagowego

Klawiatura foliowa terminala wagowego, która przy normalnym użytkowaniu wystarcza na kilka lat, a nawet kilkanaście lat normalnej pracy. Niestety nie znosi ostrych przedmiotów i naciskania paznokciami wtedy jej żywotność skraca się kilkakrotnie. Element wagi nienaprawialny.

klawiatura do wagi

 


 

Klawiatura wagowa miernika wagowego mikroswitch + elewacja

Klawiatura wagowa wykonana z użyciem mikroprzycisków (mikroswitch-y) umieszczonych pod elewacją foliową. Rozwiązanie to stosuje się najczęściej w obudowach mierników wagowych wykonanych z tworzywa. Trwałość wykonanej tą metodą klawiatury jest podobna jak klawiatury foliowej. Rozwiązanie to umożliwia tanią naprawę wagi poprzez wymienię tylko uszkodzonego przycisku (mikroswitch).

klawiatura microswitch

 


 

Ekran dotykowy miernika wagowego- terminala wagowego

Ekran dotykowy coraz częściej stosowany ze względu na coraz niższy koszt jego produkcji. Stosowany jest w mierniku wagowym zwanym często terminalem wagowym ze względu na bardzo rozbudowane menu. Ekran dotykowy często wzbogacony jest o przyciski funkcyjne, które bardzo ułatwia nawigację użytkownikowi wagi. Opisy klawiatury są możliwe w różnych językach i mogą być edytowane w dowolny sposób przez użytkownika. Dopełnieniem mogą być czujniki zbliżeniowe, które umieszczone najczęściej po bokach wagi. Umożliwiają one przyporządkowanie niektórych klawiszy najczęściej używanych przez obsługę np. Tara, Print itp. Jest to idealne rozwiązanie w trudnych warunkach, gdzie obsługa ma brudne lub mokre ręce.

 

ekran dotykowy wagi Ohaus

Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią artykułu "Terminal wagowy, miernik wagowy co to jest? Budowa" część trzecia, w której opiszemy następujące zagadnienia

Miernik wagowy - wyświetlacz

W przypadku chęci zakupu miernika wagowego lub innych elementów budowy systemu wagowego prosimy o kontakt z naszymi konsultantami www.moga.pl