Niedźwiedzie są jednymi z największych i najpotężniejszych ssaków lądowych. Ich wielkość i waga zależą od gatunku, płci, wieku, stanu zdrowia i dostępności pokarmu. Niektóre gatunki mogą osiągać rekordowe rozmiary i przekraczać nawet 1000 kg masy ciała. Jakie są największe niedźwiedzie na świecie, zarówno żyjące współcześnie, jak i wymarłe?

miś waga

Niedzwiedzie gatunki i ich waga

Niedźwiedzie należą do rodziny niedźwiedziowatych (Ursidae), która obejmuje osiem gatunków:

 • niedźwiedź brunatny
 • niedźwiedź polarny
 • niedźwiedź czarny
 • niedźwiedź malajski
 • niedźwiedź błękitny
 • niedźwiedź uszaty
 • niedźwiedź bezłapy
 • panda wielka.

Waga niedźwiedzia zależy od gatunku, płci, wieku, stanu zdrowia i dostępności pokarmu. Oto przykładowe dane o wadze niektórych gatunków niedźwiedzi:

 • Niedźwiedź brunatny ( Ursus arctos) – zamieszkuje Azję, Europę Północną i Amerykę Północną. Jest to największy gatunek niedźwiedzia poza niedźwiedziem polarnym. Waga poszczególnych osobników waha się między 80 a 780 kg . Samce są zwykle większe i cięższe od samic. Niedźwiedzie brunatne żywią się głównie roślinami, ale polują także na zwierzęta.
 • Niedźwiedź polarny ( Ursus maritimus) – zamieszkuje obszary okołobiegunowe na półkuli północnej. Jest to największy żyjący drapieżnik lądowy i największy gatunek niedźwiedzia. Waga dorosłych samców wynosi średnio 450 kg, a samic 250 kg . Niektóre rekordowe osobniki mogą ważyć ponad 800 kg . Niedźwiedzie polarne są wyspecjalizowane w polowaniu na foki i inne zwierzęta morskie.
 • Niedźwiedź czarny ( Ursus americanus) – zamieszkuje Amerykę Północną. Jest to najmniejszy i najliczniejszy gatunek niedźwiedzia na tym kontynencie. Waga dorosłych samców wynosi średnio 135 kg, a samic 90 kg . Niedźwiedzie czarne mają sierść o różnych odcieniach brązu, czerni lub białości. Są wszystkożerne i żywią się głównie roślinami, owadami i owocami.
 • Niedźwiedź malajski ( Helarctos malayanus) – zamieszkuje lasy deszczowe Azji Południowo-Wschodniej. Jest to najmniejszy gatunek niedźwiedzia na świecie. Niedzwiedz malajski waży 27 – 65 kg . Niedźwiedzie malajskie są świetnymi wspinaczami i żywią się głównie owocami, miodem i owadami.
 • Niedźwiedź błękitny ( Ursus arctos pruinosus) – zamieszkuje górzyste tereny Tybetu i zachodnich Chin. Jest to podgatunek niedźwiedzia brunatnego, który charakteryzuje się niebieskawym odcieniem sierści. Niedzwiedz błękitny waży 160 – 200 kg . Niedźwiedzie błękitne są wszystkożerne i polują na jelenie, owce i inne zwierzęta.
 • Niedźwiedź uszaty ( Tremarctos ornatus) – zamieszkuje Andy w Ameryce Południowej. Jest to jedyny żyjący przedstawiciel rodzaju Tremarctos. Niedzwiedz uszaty waży 80 – 125 kg . Niedźwiedzie uszate mają długie, czarne futro z białymi znakami na pysku i klatce piersiowej. Są roślinożerne i żywią się głównie bromeliowatymi, owocami i miękkimi łodygami roślin.
 • Niedźwiedź bezłapy ( Melursus ursinus) – zamieszkuje Indie, Sri Lankę i części Nepalu. Jest to jedyny żyjący przedstawiciel rodzaju Melursus. Niedzwiedz bezłapy waży 60 – 190 kg . Niedźwiedzie bezłapy mają ciemnobrązowe lub czarne futro z białym lub żółtym znakiem na klatce piersiowej. Mają długie pazury i wargi, którymi rozrywają termitiery i mrowiska. Są głównie owadożerne, ale jedzą także owoce, miód i jaja.
 • Panda wielka ( Ailuropoda melanoleuca) – zamieszkuje górskie lasy bambusowe w południowo-zachodnich Chinach. Jest to jedyny żyjący przedstawiciel rodzaju Ailuropoda. Panda wielka waży 75 – 160 kg . Panda wielka ma charakterystyczne czarno-białe umaszczenie, które pomaga jej maskować się w środowisku. Jest roślinożerna i żywi się głównie bambusem, ale czasem zjada także grzyby, ryby lub małe gryzonie.

mis 2

Największe niedźwiedzie na świecie

Niedźwiedzie są jednymi z największych i najpotężniejszych ssaków lądowych. Niektóre gatunki mogą osiągać rekordowe rozmiary i przekraczać nawet tonę masy ciała. Oto lista największych niedźwiedzi na świecie, zarówno żyjących współcześnie, jak i wymarłych:

 • Niedźwiedź jaskiniowy ( Arctotherium angustidens) – zamieszkiwał Amerykę Południową od około 2 milionów do około 500 tysięcy lat temu. Jest to największy znany gatunek niedźwiedzia w historii planety. Niedzwiedz jaskiniowy ważył około 1500 – 2000 kg . Niedźwiedzie jaskiniowe były roślinożerne i żywiły się głównie trawami, liśćmi i owocami.
 • Niedźwiedź krótkopyski ( Arctodus simus) – zamieszkiwał Amerykę Północną od około 1,5 miliona do około 11 tysięcy lat temu. Jest to drugi największy znany gatunek niedźwiedzia w historii planety. Niedzwiedz krótkopyski ważył około 800 – 1000 kg . Niedźwiedzie krótkopyskie były mięsożerne i polowały na duże zwierzęta, takie jake jak konie, antylopy czy mamuty
 • Niedźwiedź kodiacki ( Ursus arctos middendorffi) – zamieszkuje wyspy archipelagu Kodiak u wybrzeży Alaski. Jest to podgatunek niedźwiedzia brunatnego i największy żyjący współcześnie gatunek niedźwiedzia. Niedzwiedz kodiacki waży około 480 – 780 kg . Niedźwiedzie kodiackie są wszystkożerne i żywią się głównie rybami, łosiami, owcami i jagodami.
 • Niedźwiedź polarny ( Ursus maritimus) – zamieszkuje obszary okołobiegunowe na półkuli północnej. Jest to drugi największy żyjący współcześnie gatunek niedźwiedzia. Niedzwiedz polarny waży około 350 – 700 kg . Niedźwiedzie polarne są wyspecjalizowane w polowaniu na foki i inne zwierzęta morskie.
 • Niedźwiedź brunatny syberyjski ( Ursus arctos beringianus) – zamieszkuje Syberię i Daleki Wschód Rosji. Jest to podgatunek niedźwiedzia brunatnego i trzeci największy żyjący współcześnie gatunek niedźwiedzia. Niedzwiedz brunatny syberyjski waży około 300 – 500 kg . Niedźwiedzie brunatne syberyjskie są wszystkożerne i żywią się głównie rybami, jeleniami, dzikami i jagodami.
 • Niedźwiedź grizzly ( Ursus arctos horribilis) – zamieszkuje Amerykę Północną. Jest to podgatunek niedźwiedzia brunatnego i czwarty największy żyjący współcześnie gatunek niedźwiedzia. Niedzwiedz grizzly waży około 180 – 450 kg . Niedźwiedzie grizzly są wszystkożerne i żywią się głównie rybami, łosiami, owcami i jagodami.
 • Baribal ( Ursus americanus) – zamieszkuje Amerykę Północną. Jest to najmniejszy i najliczniejszy gatunek niedźwiedzia na tym kontynencie. Niedzwiedz baribal waży około 90 – 360 kg . Baribale mają sierść o różnych odcieniach brązu, czerni lub białości. Są wszystkożerne i żywią się głównie roślinami, owadami i owocami.