Ostatnio dostaliśmy informację od naszego Klienta, że po odpakowaniu przesyłki, znajdujące się w niej bufory zamarzły.


zamarzniętę bufory Mettler Toeldo

Zapytaliśmy się firmy Mettler Toledo - producenta buforów -jak postępować w takiej sytuacji i czy roztwory pH używane do kalibracji nadal nadają się do użytku? Jaki wpływ ma zmiana temperatury na jakość buforu pH?

Okazuje się, że zamarznięcie buforów np. podczas transportu nie ma wpływu na ich jakość.


zamarznięcie buforów ph

Wszystkie bufory pH w ofercie Mettler Toledo składają się z jednego lub kilku kwasów, lub zasad rozpuszczonych w wodzie. W większości są to sole nieorganiczne (np. wodoroftalan potasu dla pH 4,01), natomiast niektóre to związki organiczne (np. glicyna dla roztworu o pH 10,00). Skład poszczególnych buforów można znaleźć w kartach charakterystyki. 

Karty charakterystyki buforów są dostępne na naszej stronie internetowej www.moga.pl w zakładce pliki do pobrania.

strona moga.pl -karty charakterystyki

Zalecane jest przechowywanie roztworów buforowych w saszetkach, jak i buforów w butelkach w temperaturze pokojowej. 

W ekstremalnych sytuacjach, takich jak większe przymrozki zdarzyło się, że bufory zamarzły podczas transportu. Firma Mettler Toledo postanowiła przeanalizować czy zamrożonych buforów nadal można używać do kalibracji. Z chemicznego punktu widzenia nie ma żadnych powodów, aby odrzucać zamrożone roztwory buforowe. Wytrącone sole lub skrystalizowane związki ponownie rozpuszczą się w wodzie podczas nagrzewania. Tak długo, jak butelka lub saszetka z buforem nie są uszkodzone, wartość pH pozostanie taka sama, jak tylko roztwór pH osiągnie temperaturę pokojową.


laboratorium Mettler Toledo-testy na buforach

Próby z poszczególnymi buforami potwierdziły, że wartość pH roztworu nie zmienia się podczas zamrażania i odmrażania


bufory Mettler Toledo na tle firmy Wagi Wielkopolska

Podsumowując - zamrożony wcześniej bufor może być używany do kalibracji.


bufory techniczne do kalibracji elektrody Mettler Toledo

Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego www.moga.plbufory techniczne Mettler Toledo w butelkach 250 ml o wartościach pH 2,00 4,01 7,00 9,21 10,00 11,00 - dostępne "od ręki" w promocyjnej cenie. Roztwory buforowe zamawiamy na bieżąco z magazynu producenta, więc ich data ważności jest długa


Gdyby mieli Państwo jakieś pytania dotyczące asortymentu Mettler Toledo, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym opiekunem produktu - Joanna Kulińska tel. 784 646 675 asia@moga.pl