Waga hakowa często nazywana jako waga zawieszana lub waga suwnicowa swoją nazwę zawdzięcza temu, że najczęściej jest wyposażona w hak. Hak wagi służy do zawieszenia elementów, które będą podlegały procesowi ważenia.

waga hakowa budowa

 


 

Waga hakowa jak działa?

Jak działa waga hakowa? Zasada działania wagi zawieszanej polega na pomiarze odkształcenia elementów pomiarowych działających pomiędzy miejscem zawieszenia a hakiem, na którym znajduje się ważony ładunek. Najprostsza waga hakowa mechaniczna to waga sprężynowa, gdzie do rozciągającej się sprężyny została zamocowana wskazówka informująca o aktualnej masie ważonego przedmiotu. Inne mechaniczne wagi to wagi posiadające mechanizm zegarowy.

kpz waga zegarowa

W wagach elektronicznych stosuje się przetworniki tensometryczne działające na rozciąganie, których sygnał wyjściowy jest wprost proporcjonalny do ważonego materiału. Zmierzony sygnał jest prezentowany na wyświetlaczu wskazującym masę ważonego ładunku.waga hakowa kern

 


 

Waga hakowa budowa

Współczesna waga zawieszana to najczęściej waga elektroniczna, która jest zbudowana z następujących elementów:

 1. Elementy mechaniczne służące do zawieszenia wagi i ładunku (hak, szakla, ucho)
 2. Czujnik tensometryczny działający na rozciąganie najczęściej typu S
 3. Elektronika pomiarowa z wyświetlaczem
 4. Układ zasilania bateryjny lub akumulatorowy
 5. Obudowa wagi wykonana z tworzywa lub metalu
 6. Klawiatura wagi służąca do jej obsługi
 7. Dodatkowe wyposażenie takie jak pilot, drukarka lub dodatkowy wyświetlacz, interfejsy oraz dodatkowe osłony termiczne

waga hakowa z pilotem

 


 

Waga hakowa rodzaje i ceny

Wagi hakowe produkowane są w różnych zakresach ważenia i sposobie wykonania. Najtańsze są wagi proste do zastosowań domowych o niskich zakresach ważenia od 20 do 150 kg, są to wagi do ważenia bagażu oraz małych paczek. Proste tanie wagi hakowe są też chętnie wykorzystywane w punktach skupu runa leśnego, ważenia ryb czy surowców wtórnych. Wagi hakowe, które są wykorzystywane do użytku wewnętrznego, nie muszą posiadać legalizacji i ich cena zawiera się w przedziale 300 do 900 zł netto. Wagi legalizowane są średnio dwukrotnie droższe.waga do bagażu

Kolejną grupę wag hakowych stanowią popularne wagi do większych zakresów od 300 do 1500 kg. Są to wagi popularne ze względu na to, że korzystając z możliwości zawieszenia i podniesienia możemy ważyć duże nieforemne przedmioty. Takie małe przenośne wagi doskonale sprawdzają się w rolnictwie do ważenia płodów rolnych w big bagach, w magazynach i na budowie. Ceny tych wag hakowych w zależności od wykonania wahają się w zakresie 900- 2000 zł netto.

 

mobilna waga zawieszana

 

Wagi hakowe powyżej 2000 kg to są wagi, które są najczęściej zawieszone na suwnicy. Stosunkowo tanie wagi można jeszcze spotkać w zakresie do 10 t. Jednak ze względu na duże obciążenia należy dokładnie przyjrzeć się ofercie i wyposażeniu. Niektóre wagi są oferowane tylko z otworami do montażu szakli, a inne posiadają już ucho i hak. Przy wyborze warto zsumować te wszystkie elementy, aby poznać realną cenę wagi. Należy pamiętać, że przy udźwigach rzędu kilkudziesięciu ton te elementy mogą kosztować kilka tysięcy złotych.

dobrej jakości waga hakowa

Przy wyborze wagi hakowej powyżej 10 ton konieczne jest dokładne przyjrzenie się certyfikatom bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko upadku ważonego ładunku. Ceny wag hakowych o dużych zakresach zaczynają się od 2000 zł, a kończą się do około 100 000 zł netto.

 

dynamometr waga hakowa do 250 ton

 


 

Waga hakowa zakresy ważenia

Waga hakowa zakresy ważenia. Podstawowe zakresy ważenia są związane z ich zastosowaniem i budową. 

 1.  Wagi hakowe do 50 kg
 2.  Wagi hakowe do 150 kg
 3.  Wagi hakowe do 300 kg
 4.  Wagi hakowe do 600 kg
 5.  Wagi hakowe do 1 t (1000 kg)
 6.  Wagi hakowe do 3 t (3000 kg)
 7.  Wagi hakowe do 5 t (5000 kg)
 8.  Wagi hakowe do 10 t (10 000 kg)
 9.  Wagi hakowe do 30 t (30 000 kg)
 10.  Wagi hakowe do 100 t (100 000 kg)
 11.  Wagi hakowe do 250 t (250 000 kg)


waga hakowa kern

 


 

Jaka waga hakowa?

Jaka waga hakowa? Waga hakowa z zasilaniem bateryjnym czy akumulatorowym? Najczęściej tańsze modele wag hakowych i do użytku domowego są wyposażone w układ zasilania bateryjnego. Są to proste wagi do ważenia bagażu, wagi do ważenia trofeów łowieckich czy ryb oraz wagi hakowe do użytku domowego. W wagach hakowych do zastosowań przemysłowych stosuje się zasilanie akumulatorowe ze względu na większe zużycie energii potrzebne do obsługi dużego wyświetlacza z podświetleniem. Wyjątek stanowią doskonałe przemysłowe wagi hakowe krajowego producenta AWO, które na jednym komplecie baterii potrafią pracować do 200 godzin.

waga zawieszana awo

 


 

Waga hakowa a dynamometr

Waga hakowa ze względu, że ma wiele dostępnych jednostek ważenia, między innymi jednostkę siły N (Newton) bywa używana jako dynamometr. W pewnych wypadkach jest to dopuszczalne zwłaszcza przy pomiarach wolnozmiennych typu ciągnięcie lub naciąganie. Niestety waga hakowa kompletnie nie nadaje się do pomiarów szybkozmiennych typu zerwanie, pęknięcie itp. W niektórych wagach hakowych dostępne są funkcje HOLD służące do zapamiętania, zamrożenia niestabilnego wyniku. Jest to przydatne przy pomiarach ruchomych, bujających się przedmiotów np. ryb czy dużych elementów zawieszonych na wadze. Inną funkcją jest funkcja PEAK, która faktycznie wyświetla wartość szczytową siły, ale częstotliwość pomiaru rzędu kilku czy kilkudziesięciu Hz jest za mała do przeprowadzenia prawidłowo testu. Pozostaje jeszcze kwestia dokładności, gdzie nie ma możliwości dokładnej wpisania przyspieszenia ziemskiego g. Więcej na ten temat na naszym blogu 

waga hakowa a dynamometr

 


 

Waga hakowa legalizacja

Legalizacja wagi jest wymagana zgodnie z Prawem o Miarach w następujących przypadkach.

„Informacje o legalizacji i metrologii prawnej zawarte są w Dz. U. 2001 Nr 63 poz. 636 USTAWA z dnia 11 maja 2001 r. Prawo o miarach. Najważniejszy Art. 8 wymienia wagi, które powinny być legalizowane w zależności od sposobu użycia. Art. 8.1

Przyrządy pomiarowe, które mogą być stosowane:

 1. w ochronie zdrowia, życia i środowiska,
 2. w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego,
 3. w ochronie prawa konsumenta,
 4. przy pobieraniu opłat, podatków i innych należności budżetowych oraz ustalaniu opustów, kar umownych, wynagrodzeń i odszkodowań, a także przy pobieraniu i ustalaniu podobnych należności i świadczeń,
 5. przy dokonywaniu kontroli celno-skarbowej,
 6. w obrocie — i są określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 6, podlegają prawnej kontroli metrologicznej”.

Nie znaczy to wcale, że waga, którą będziemy kontrolować wagę naszego bagażu wnoszonego do samolotu, musi być wagą legalizowaną – to przewoźnik ma obowiązek, aby jego waga była legalizowana. Wagi hakowe w większości są to wagi kontrolne i nie muszą być legalizowane, o ile nie są wykorzystywane w wymienionych przypadkach.

 

wagi legalizowane AXIS

 


 

Waga hakowa wzorcowanie

Każda organizacja, która ma wdrożony lub wdraża system kontroli jakości ISO, HACCP i inne powinna wzorcować i sprawdzać swój sprzęt pomiarowy. W ewidencji wyposażenia pomiarowego przedsiębiorstwa są wskazane terminy sprawdzeń międzyokresowych i wzorcowań. Wzorcowanie wagi hakowej w akredytowanym laboratorium w PCA gwarantuje bezstronność i niezależność wykonanych pomiarów oraz uznawanie wystawionego przez nie świadectwa wzorcowania na całym świecie. Dobrze jest, jak użytkownik zna sposób wykorzystania sprzętu i wskaże właściwe punkty wzorcowania swojej wagi. Wzorcowanie wagi hakowej można zlecić w laboratorium wzorcującym. Zapraszamy do naszego laboratorium wzorcującego. Czas wykonani usługi to zwykle 1-3 dni.

 

laboratorium wazorcowanie

 


 

Waga hakowa używana, czy warto kupić?

Zakup wagi hakowej używanej jest bardzo ryzykowny, głównie ze względu bezpieczeństwa ważenia. Przyszły użytkownik nie zna jej historii, ile razy była przeciążona i jak była eksploatowana. Niektórzy producenci ze względu na bezpieczeństwo zalecają po określonej liczbie ważeń i czasie użytkowania jej wycofanie i utylizację. Oczywiście waga ta mogłaby służyć nam jeszcze wiele lat bezawaryjnie, ale producent nie może zagwarantować czy się nie pojawiły mikropęknięcia lub inne niekorzystne czynniki, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo procesu ważenia. Niektóre elementy można wymienić np. szakle, ucha czy haki, ale zakup wag o wyższych udźwigach jest bardzo ryzykowne.

 

wagi hakowe uzywane

 


 

Waga hakowa gdzie kupić?

Obecnie na rynku mamy dostępnych wielu producentów wag hakowych. W Polsce powstają doskonałej jakości wagi hakowe firmy AWO i AXIS. Dużo jest dostępnych w atrakcyjnych cenach wag z dalekiego wschodu. Najczęściej można je zobaczyć na portalach aukcyjnych gdzie kuszą atrakcyjną ceną. Pochodzą one z legalnego i nielegalnego importu, dlatego przy zakupie taniej wagi należy bezwzględnie żądać deklaracji bezpieczeństwa CE, oraz przyjrzeć się oznaczeniom na wadze działce odczytowej, legalizacyjnej, klasie wagi oraz dokładnym danym producenta i sprawdzić to na jego stronie www czy faktycznie takie wagi produkuje i czy istnieje.

 

oznaczenie ce

 

Należy pamiętać, że jakość sprzętu pomiarowego jest proporcjonalna do jego ceny. W przypadku wypadku to użytkownik będzie odpowiadał za to, że użytkował sprzęt bez odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa. Kolejna grupa dostawców to producenci europejscy, których wyroby spełniają wszystkie wymagania bezpieczeństwa. Produkty niemieckie, francuskie, angielskie czy włoskie są dobrej jakości, ale niestety trochę droższe niż wymienione wcześniej. W przypadku zakupu polecamy kontakt z naszymi doradcami lub sklepem internetowym, gdzie postaramy się wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do Państwa potrzeb.

 

wagi wielkopolska showroom

 

Wagi Wielkopolska i sklep internetowy www.moga.pl to obecnie najlepsza oferta i wybór wag elektronicznych firmy OHAUS. Wagi Wielkopolska to też serwis gwarancyjny i pogwarancyjny OHAUS. Każda nowo zakupiona waga może zostać szybko poddana wzorcowania i dostarczona do Klienta wraz ze Świadectwem Wzorcowania z akredytacją PCA.

 

siedziba Wagi Wielkopolska

 

Nasi konsultanci czekają na Państwa od godz. 7 do 15. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowo pod adresem sklep@moga.pl.

 


 

Tematy kolejnego bloga o wagach hakowych:

 • Waga hakowa komfort i wygoda
 • Waga hakowa obsługa i bezpieczeństwo
 • Waga hakowa wady i zalety
 • Waga hakowa zastosowanie
 • Waga hakowa podstawowe funkcje wagi
 • Waga hakowa przegląd dostępnych modeli
 • Waga hakowa jak wybrać i na co zwrócić uwagę
 • Waga hakowa cena a jakość 

W przypadku pytań prosimy o kontakt biuro@moga.pl.