Terminal wagowy, miernik wagowy co to jest?
Miernik wagowy to podstawowy element budowy wagi elektronicznej. W jego obudowie znajduje się elektronika wagowa, wyświetlacz oraz  zasilacz. Współczesna waga elektroniczna zbudowana jest z następujących elementów:

platforma wagowa ohausSolidna konstrukcja platformy wagowej oraz dobrej jakości czujnik jest gwarancją niezawodnych pomiarów nawet w najcięższych warunkach przemysłowych.Platforma z serii Ohaus Defender 5000 posiada zatwierdzenie typu OIML/EC dzięki czemu mogą być wykorzystywane w procesach, w których wymagana jest konieczność użycia wag legalizowanych, np. w handlu.

1. Belka tensometryczna lub belki tensometryczne przymocowane do platformy wagowej. W przypadku stosowania kilku czujników np. waga czteroczujnikowa stosuje się sumator wagowy służący do podłączenia tensometrów, aby można było dalej je podłączyć do elektroniki wagowej.
2. Przewód połączeniowy łączący tensometry wagowe z terminalem wagowym jest najczęściej czterożyłowy. W przypadku stosowania dłuższych połączeń pomiędzy tymi elementami stosuje system sześcioprzewodowy. Dodatkowo stosuje się ekran czyli oplot ekranujący zabezpieczający przewody sygnałowe przed zakłóceniami elektromagnetycznymi.
3. Miernik wagowy zwany tez jako terminal wagowy, panel sterujący wagowy lub elektronika wagowa.

ohaus nowoczesny terminal wagowy td52

Terminal WagowyTD 52 XW OHAUS Wielofunkcyjny  do Zastosowań Przemysłowych Wyniki ważenia są doskonale widoczne dzięki zastosowaniu dużego podświetlanego wyświetlacza. Klawiatura alfanumeryczna oraz klawisze funkcyjne przyspieszają wprowadzanie danych do biblioteki. Czytelne komunikaty na ekranie oraz dodatkowe przyciski do maksimum ułatwiają korzystanie z urządzenia.

Jakość tych wszystkich elementów współpracujących ze sobą ma wpływ na jakość i stabilność oraz wiarygodność pomiaru zbudowanej wagi. Kupiony tanio na Alliexpres tensometr czy miernik wagowy bez certyfikatów OIML lub NTEP i CE nie gwarantuje poprawnej pracy wagi. Tu nie chodzi o tylko o brak dokumentów wymaganych prawem w Polsce i Unii Europejskiej ale te produkty są niebezpieczne. Użytkownik bez specjalnego sprzętu nie jest w stanie sprawdzić czy zbudowana na tych podzespołach waga działa poprawnie i stabilne chociażby podczas zmian temperatury. Dodatkowo terminal wagowy podłączany bezpośrednio do gniazdka sieciowego 230V bez oznaczenia CE to przestępstwo zagrażające zdrowiu i życiu osób korzystających ze sprzętu.


W naszym sklepie można zakupić dobrej jakości mierniki wagowe renomawanych firm OHAUS, AXIS, KERN, RADWAG, i inne, które posiadają wszystkie niezbedne dokumenty wymagane prawem. Atrakcyjna cena jak i wsparcie techniczne do terminali wagowych Ohaus jest dodatkowym atutem naszej firmy. Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami i wizyty w sklepie www.moga.pl

Obecnie w tym artykule  zajmiemy się tylko miernikami wagowymi, ich podstawowymi cechami, na które warto zwrócić uwagę.

Obudowa miernika wagowego- sposób jej wykonania i materiał może mieć istotny wpływ na działanie wagi.

Ohaus T31P Miernik wagowy Ohaus T31P to połączenie obudowy z odpornego tworzywa ABS z dużym, wysokokontrastowym wyświetlaczem LCD z podświetleniem, wbudowanym portem RS23 oraz akumulatorem pozwalającym na nawet 100 godzin nieprzerwanej pracy.

-obudowa miernika wagowego wykonana z tworzywa powoduje, że cena jego jest znacznie niższa niż cena takiego samego miernika wagowego w wersji metalowej. Miernik wagowy w obudowie z tworzywa doskonale sprawdzi się w warunkach suchych oraz nienarażonych na udary mechaniczne. Często też producenci nie umieszczają zasilacza sieciowego wewnątrz przystosowując miernik wagowy do współpracy z zasilaczem zewnętrznym. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż producent może dostarczać swój terminal wagowy bez ograniczeń na cały świat. Natomiast zasilacz zewnętrzny może posiadać różne wtyczki które pasują do wszystkich gniazd sieciowych na świecie.

ohaus T32XW

Terminal wagowyT32XW to idealny wybór kiedy oprócz prostej obsługi oraz dokładnych wyników ważenia wymagana jest również odporność na mokre środowisko, włącznie z koniecznością mycia urządzenia. Miernik posiada nierdzewną obudowę z NEMA 4X/IP65

- obudowa terminala wagowego wykonana z metalu lub stali szlachetnej w zależności od producenta elektroniki wagowej podnosi jego cenę o kilkaset złotych. Dzięki temu użytkownik zyskuje terminal wagowy, który można poddać niekorzystnym działaniom warunków atmosferycznych, sporadycznie polać wagą przy myciu wagi i pomieszczeń. Czasami producent miernika wagowego podaje wartość IP( 65-69) co ma szczególne znaczenie przy wyborze miernika wagowego do zastosowań przemysłowych. Zasilacz sieciowy jest wtedy zabudowany w obudowie miernika wagowego natomiast przewód sieciowy jest wyprowadzony przez dławicę kablową. Najczęściej przewód sygnałowy oraz przewody do urządzeń zewnętrznych np. drukarki czy innych urządzeń są też wyprowadzone przez dławice, rzadko stosuje się gniazda hermetyczne.

obudowa hermetyczna ohaus

Terminal wagowy Ohaus TD52XW to przemysłowy miernik, którego obudowa została wykonana ze stali szlachetnej 304, to idealny wybór do cieżkich warunków przemysłowych. Mokre środowisko, włącznie z koniecznością mycia urządzenia nie jest dla niego problemem.Na zdjeciu widać uszczeliki i przepusty- dławice kablowe IP 68.

Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią artykułu "Terminal wagowy, miernik wagowy co to jest? Budowa" część druga, w której opiszemy nastepujące zagadnienia
1.Miernik wagowy- zasilanie
2.Miernik wagowy -klawiatura

W przypadku chęci zakupu miernika wagowego lub innych elementów budowy systemu wagowego prosimy o kontakt z naszymi konsultantami www.moga.pl