silomierz

Siłomierz puszkowy a dynamometr puszkowy

Siłomierze puszkowe, znane również jako dynamometry puszkowe, siłomierze naciskowe lub dynamometry naciskowe, są popularnym narzędziem stosowanym w wielu dziedzinach przemysłu i nauki. Umożliwiają precyzyjne pomiary siły nacisku, co jest niezwykle ważne w procesach produkcyjnych, badaniach naukowych oraz w kontroli jakości. 

W naszej firmie znajdziesz bogaty wybór naciskowych czujników siły oraz układów elektroniki pomiarowej, pozwalających zbudować dowolny siłomierz puszkowy dostosowany do potrzeb Klienta. Dodatkowo, ten układ pomiarowy można wywzorcować w naszym akredytowanym laboratorium wzorcującym.

Kontakt z laboratorium wzorcującym siłomierze - kliknij

Formularze i dokumenry do pobrania - wzorcowanie siłomierza - kliknij


dynamometr puszkowyDynamometr puszkowy - budowa i zasada działania


Siłomierze puszkowe składają się z czujnika siły, który mierzy siłę nacisku -wykonanego w kształcie walca (stąd nazwa "puszkowy") oraz układu pomiarowego z wskaźnikiem zegarowym lub elektronicznym. W przypadku siłomierzy mechanicznych jest to puszka wypełniona cieczą i wskaźnik ciśnienia wyskalowany w jednostkach siły. Siłomierz elektroniczny składa się z okrągłego tensometrycznego czujnika siły oraz wyświetlacza elektronicznego.


dynamometr puszkowyDynamometr puszkowy wczoraj i dziś


Siłomierze puszkowe mechaniczne, najczęściej hydrauliczne, ze względu na budowę oraz wrażliwość na zmiany temperatury, były urządzeniami mało dokładnymi o rozdzielczości rzadko przekraczającej 100-200 działek odczytowych. Ze względu na stosunkowo słabe wartości metrologiczne zostały obecnie wyparte przez elektroniczne siłomierze puszkowe. Współczesne elektroniczne dynamometry puszkowe są wolne od tych wad i wykonywane jako dokładne urządzenia pomiarowe mierzące siłę nacisku w różnych zakresach pomiarowych.


dynamometr puszkowySiłomierz puszkowy - dokładność i zakres pomiarowy


Dowolność stosowania dostępnych na rynku tensometrycznych przetworników siły nacisku pozwala na dowolną konfigurację tych urządzeń. Rozdzielczość tych urządzeń najczęściej zawiera się pomiędzy 1000 a 5000 działek odczytowych. Zakresy pomiarowe zaczynają się od kilku N do aż 1 000 000, czyli 1 MN.


dynamometr puszkowyWymiary czujnika a dokładność i cena


Dokładność układu pomiarowego siłomierza puszkowego najczęściej zawiera się pomiędzy 0,1% a 1% zakresu pomiarowego. Najczęściej występuje zależność: im bardziej miniaturowy czujnik siły nacisku, tym mniejsza jego dokładność oraz większa cena. Innym czynnikiem mającym wpływ na cenę jest zakres pomiarowy. W przypadku pomiarów siły większych niż 50 kN cena zaczyna gwałtownie rosnąć, co jest związane z ceną czujników siły.


dynamometr puszkowyDokładność pomiaru siły nacisku a dokładność siłomierza puszkowego


Dokładność pomiaru najczęściej nie jest równa dokładności siłomierza puszkowego. W czasie adiustacji układu pomiarowego pracownik laboratorium korzysta z zestawu specjalnych adapterów pozwalających na idealne prostopadłe przyłożenie siły. Jeśli użytkownik jest w stanie zrobić to samo, czyli przyłożyć siłę centralnie i prostopadle na trzpień pomiarowy czujnika siły, to pomiary będą prawidłowo zmierzone. Należy zdawać sobie sprawę, że brak staranności w przygotowaniu stanowiska do pomiaru siły przy pomocy siłomierza puszkowego będzie prowadził do niedokładnych pomiarów. Dlatego warto korzystać z porad naszych konsultantów, którzy zaproponują najlepsze rozwiązanie. Do niektórych czujników można zakupić specjalne oprzyrządowanie gwarantujące najlepszy sposób przyłożenia mierzonej siły za pomocą dynamometru puszkowego.


dynamometrySiłomierz puszkowy - zastosowanie


Siłomierze puszkowe znajdują szerokie zastosowanie w różnych branżach. W przemyśle motoryzacyjnym są używane do pomiaru siły nacisku, sprawdzania maszyn oraz testowania wytrzymałości materiałów i komponentów. W medycynie pomagają w ocenie siły mięśniowej pacjentów. W laboratoriach badawczych służą do precyzyjnych pomiarów sił w eksperymentach naukowych. W budownictwie oraz przy budowie instalacji fotowoltaicznych, np. palowanie. Ich wszechstronność sprawia, że są niezastąpione w wielu dziedzinach.


dynamometryDynamometr puszkowy, pomiar nacisku - wybór


W naszej ofercie mamy kilka gotowych zestawów różniących się zakresem oraz funkcjami. W przypadku wyboru siłomierza puszkowego musimy zwrócić uwagę na następujące kryteria, które pomogą skonfigurować odpowiedni przyrząd. Oto one:

  • zakres pomiarowy
  • rodzaj siły: wolnozmienna czy szybkozmienna
  • dokładność pomiaru
  • maksymalne wymiary czujnika
  • temperatura pracy
  • warunki środowiskowe (IP)
  • funkcje dodatkowe
  • zasilanie
  • zakres przeciążenia
  • sposób prezentacji i rejestracji pomiarów

W przypadku wyboru siłomierza warto skorzystać z wiedzy naszych konsultantów.