kon trojanski

Ile waży koń trojański wykonany przez Greków ? Koń trojański został wykonany z drewna jodłowego, którego waga jednego metra sześciennego wynosi 450 kg przy wilgotności 15%. Gdybyśmy wiedzieli, ile zużyli kubików drewna, moglibyśmy dokładnie obliczyć jego wagę. Dziś bez trudu zważylibyśmy konia trojańskiego na wadze hakowej lub na wadze podkładkowej lub wykorzystali do tego celu dynamometr.

Koń trojański co to jest?

Koń trojański to postać z mitologii greckiej, która stała się symbolem podstępu i oszustwa. Według legendy Grecy zbudowali ogromnego drewnianego konia jako ofiarę dla bogów, a wewnątrz ukryli się żołnierze. Koń ten został przekazany Trojczykom jako dar i gdy noc zapadła, żołnierze wyszli z konia i otworzyli bramy miasta, umożliwiając wojskom greckim atak na miasto.

kon

Koń trojański na świecie

Mimo że nie ma dowodów na to, że faktycznie istniał taki koń, postać ta stała się bardzo popularna w kulturze i sztuce. Wiele rzeźb i makiet przedstawiających konia trojańskiego zostało wykonanych na całym świecie.

Jak zważyć konia trojańskiego z drewna ?

Najłatwiej byłoby ze względu na wymiary zważyć wszystkie materiały zużyte do jego budowy na wadze paletowej i je zsumować. Przykładem może być nasz polski największy prawdopodobnie na świecie koń trojański wykonany z drewna o wysokości 16,3 metra, 15,5 długości metra oraz ponad 6 metrów szerokości. Elementy do jego budowy nie były ważone, ale wg informacji prasowej wiemy, ile zużyto drewna. Do jego wykonania zużyto około 50 metrów sześciennych drewna. Gdyby polski koń trojański był wykonany tylko z drewna jodłowego, ważyłby około 22 500 kg. Polskiego konia trojańskiego można podziwiać w Oskowie koło Lęborka

Jednym z przykładów jest makieta konia trojańskiego znajdująca się w Muzeum Archeologicznym w Stambule. Makieta ta ma około 3 metrów wysokości i wykonana jest z drewna. Została wykonana w połowie XX wieku przez tureckiego artystę, który wzorował się na rysunkach i opisach z antycznych źródeł.

koń

Innym przykładem jest rzeźba konia trojańskiego znajdująca się w mieście Canakkale w Turcji. Rzeźba ta ma około 5 metrów wysokości i wykonana jest z brązu. Została odsłonięta w 2018 roku i ma upamiętniać 100. rocznicę zakończenia I wojny światowej.

Podsumowując, koń trojański to postać z mitologii greckiej, która wciąż fascynuje ludzi na całym świecie. Choć nie ma dowodów na istnienie takiej konstrukcji, wiele rzeźb i makiet przedstawiających konia trojańskiego zostało wykonanych. Ze względu na brak informacji na temat dokładnych wymiarów i materiałów, trudno jest dokładnie określić wagę konia trojańskiego, ale można przypuszczać, że ważyłby od kilkunastu do kilkudziesięciu ton.