Często chcielibyśmy poznać wagę jakiegoś produktu, ale niestety nie posiadamy wagi, aby sprawdzić jego masę. Nasuwa się pytanie: jak zważyć bez wagi? Na czym polega ważenie bez wagi? Najczęściej temat ważenia bez wagi pojawia się nam w kuchni podczas przygotowywania potraw np. gotowania lub pieczenia.

Istnieją umowne miary i za pomocą przedmiotów dostępnych w naszej kuchni jesteśmy w stanie oszacować masę produktów. Przy pomocy np. szklanki o pojemności 250 ml możemy określić przybliżoną wagę produktów takich jak. np. mąką, cukier, sól, woda, mleko.

Warto zwrócić uwagę, na to, że waga produktu zależna jest też od temperatury. Przykładowo: litr wody w temperaturze pokojowej waży 989 g, natomiast w temperaturze 4°C waży dokładnie 1 kg.

Innym sposobem określania wagi produktów jest używanie łyżki stołowej 15 ml lub łyżeczki do herbaty o pojemności 5 ml. W Internecie podano przeliczniki, ile gram danego produktu ma łyżeczka lub łyżka stołowa.

 Polecamy również do zapoznania się z artykułami z serii „ile waży…?”, gdzie podano przeliczniki najpopularniejszych produktów używanych w kuchni do przygotowywania potraw.

Ile waży litr wody?
Ile waży szklanka cukru?
Ile waży szklanka mąki?
Ile waży banan?
Ile waży ziemniak?