Przegląd dostępnych dynamometrów medycznych na rynku 

Pomiar siły ścisku dłoni jest coraz częstszym badaniem umożliwiającym wczesną diagnozę różnych chorób. Od wielu lat nasza firma sprzedaje dynamometry do pomiaru siły mięśniowej dłoni, niektórzy bardziej świadomi użytkownicy dodatkowo przy zakupie nowego dynamometru medycznego zamawiają certyfikat sprawdzenia siłomierza lub świadectwo wzorcowania sprzętu.

Dokumenty te potwierdzają własności metrologiczne używanego sprzętu do badań i mogą służyć do prawidłowego formułowania wniosków z wykonanych badań. Zwłaszcza ostatnio pojawiło się dużo ciekawych publikacji zajmujących się siłą chwytu dłoni, siła ścisku dłoni, czy siły ściskania dłoni - różnie ten pomiar siły jest nazywany.

Pomiar siły chwytu u osób starszych

Na pewno warto zapoznać się z wynikami badań Dr Darryl Leong „Prognostic value of grip strength findings from the Prospective Urban Rural Epidemiology (PURE) study" Lancet 2015; 386: 266–73. Jest to o tyle ciekawe, że badania były prowadzone na dużej grupie osób z różnych krajów świata przez 7 lat od stycznia 2003 do grudnia 2009. Osobiście polecam wykres numer 1: Siła chwytu dostosowana do wieku i wzrostu, z podziałem na płeć i kraje, gdzie kraje są podzielone na grupy o niskich, średnich i wysokich dochodach oraz są przedstawione w kolejności na rosnący PKB na mieszkańca. Praktycznie przed nami, jeśli chodzi o siłę scisku dłoni, są tylko nieznacznie Szwedzi, natomiast nasze panie i panowie są o ponad 25% silniejsi od swoich rówieśników w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Jeszcze należy się podziękowanie Dr Darrylowi za optymizm i zakwalifikowanie nas do grupy krajów o wysokich dochodach. Naukowcy przez cztery lata śledzili losy wszystkich 139 691 z 142861 uczestników badań. Wnioski z badań wskazują zależność spadku siły chwytu ręki o kg, a zwiększenie ryzyka śmierci w wyniku chorób serca aż o 17%. Także ryzyko śmierci z dowolnego powodu było większe o 16%. Ten prosty i tani pomiar siły chwytu ręki trwający zaledwie kilka sekund jest lepszy wg badaczy w ocenie ryzyka wszystkich przyczyn i śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych niż pomiar skurczowego ciśnienia krwi. Naukowcy natomiast nie znaleźli żadnego istotnego związku między siłą uścisku ręki a zachorowalnością na cukrzycę; lub ryzykiem przyjęcia do szpitala z powodu zapalenia płuc, urazu spowodowanego upadkiem lub złamaniem.

 Wymienne sprężyny pomiarowe MAP KERN

Sprężyny pomiarowe dynamometru medycznego KERN MAP 130

Dynamometr medyczny do pomiaru siły ścisku jest prostym i łatwym w obsłudze przyrządem pomiarowym coraz częściej wykorzystywanym w służbie zdrowia do monitorowania siły mięśniowej dłoni. Ręczna dynamometria jest skutecznym testem do oceny i monitorowania postępu terapeutycznego, szkolenia i badań naukowych. Siłomierze ręczne mają tę zaletę, że są przenośne, niedrogie i proste w obsłudze dzięki temu mogą być stosowane w podstawowej opiece zdrowotnej, klinikach i szpitalach.

 KERN MAP to dobry i tani dynamometr ręczny

Mała wygodna walizka z dynamometrem umożliwia bezpieczne przenoszenie sprzętu i wykonywanie badań w terenie. Dynamometr ręczny KERN MAP jest nieodzownym przyrządem pomiarowym monitorującym postępy rehabilitacji pacjenta.

Na rynku dostępnych jest kilka modeli medycznych dynamometrów ręcznych, większość z nich w Polsce nie jest w żaden sposób sprawdzana, czy wzorcowana. Na świecie jest kilka publikacji dotyczących sprawdzania metrologicznego dynamometrów. Najpopularniejszy to publikacja dr Elaine Ewing Fess „A method for checking Jamar dynamometer calibration” z racji tego, że pochodzi z 1987, nie jest już do końca aktualna. Dlatego postanowiliśmy przetestować je, sprawdzić i wywzorcować. Często producent zaleca wzorcowanie, sprawdzenie dynamometru ręcznego medycznego nie rzadziej niż raz na rok. Dlatego teraz przygotowujemy stanowiska testowe, aby przeprowadzić test.

 
Kern MAP wyswietlacz

Umowną jednostką siły ścisku dłoni jest kilogram (kg) - w tych jednostkach wszyscy producenci siłomierzy medycznych skalują i wyrażają tą siłą - nie jest to kilogramsiła (kG) lub (kgf)

Pomiar siły ścisku dłoni jest coraz częstszym badaniem umożliwiającym wczesną diagnozę różnych chorób. Pomiar siły mięśni rąk za pomocą dynamometru ręcznego powinien być wykonany zawsze w tych samych warunkach i tym samym dynamometrem, jeśli ma służyć do analizy i postępu procesu leczenia. Niestety obecnie mało kto sprawdza, wzorcuje i ma pojęcie o własnościach metrologicznych uzytego do badań przyrządu.medycznego. Widać to w pracach naukowych, w których są niewłaściwie nazywane dynamometry medyczne ze względu na budowę (hydrauliczne, sprężynowe, tensometryczne) oraz podawane niewłaściwe jednostki siły.

Pierwszy problem pojawia się ze stosowaniem niewłaściwych jednostek. Jednostką siły jest Newton natomiast przy pomiarach siły mięśniowej wykonywanej za pomocą dostępnych dynamometrów medycznych dostępne mamy jednostki kg (kilogram) i lb (funt). Nie są to kG czy kgf kilogramsiła, czy lbf (funt siła), czyli inne niż legalne jednostki siły dopuszczone do użytkowania w Polsce w roku 2005, ale tylko do stosowania w obronnośc co wiazało się z wejściem Polski w struktury NATOi. Myślę, że jest to związane z przyzwyczajeniem do jednostek masy zwłaszcza w USA, gdzie trudno byłoby przeciętnemu amerykanowi przeliczyć ile jest to N (Niuton) na lb (funt). W Polsce jest już nieco łatwiej, ponieważ wystarczy z grubsza przemnożyć razy 10 (1 kg jest to około 10 N).

Dlatego czy nam się to podoba, czy nie jednostką siły ucisku dłoni powszechnie stosowaną również w publikacjach naukowych, medycznych jest jednostka masy kilogram lub funt. Jest to jednostka masy kg, a nie jest kgf, czy kG (rzadko który siłomierz ma dostępną jednostkę N). Pierwsze dynamometry ręczne powształy w USA, a później były produkowane w Korei, dlatego tez jednostka lb jest też tak popularna.

Dynamometr medyczny to zwykły siłomierz, którego końcówki pomiarowe zostały dostosowane do kształtu rąk, palców, których ma być mierzona siła mięśniowa. Ze względu na budowę wyróżniamy:

Dynamometr medyczny sprężynowy

Siła działa na sprężynę, do której jest bezpośrednio lub przez układ cięgien przymocowana wskazówka pokazująca wartość siły.

Dynamometr sprężynowy SAEHAN

Dynamometr sprężynowy dłoniowy SAEHAN SH5002 konstrukcja tego dynamometru wykonana została z solidnego aluminiowego odlewu. Regulacja bezstopniowa szerokości uchwytu pozwala na dostosowanie dynamometru do pomiaru siły mięśniowej każdej wielkości dłoni. Duża skala dynamometru pozwala na wygodny odczyt mierzonej siły ścisku ręki. Niewątpliwą zaletą jest brak konieczności zasilania, dlatego może być stosowany bez ograniczeń na całym świecie. Dynamometr medyczny SEHAN dostarczany jest w wytrzymałym opakowaniu transportowym.

Dynamometr medyczny pierścieniowy

Siła działa na pierścień, którego zmiany wysokości są prezentowane przez wskazówkę na skali wewnątrz dynamometru.

Dynamometr Colina

Dynamometr medyczny hydrauliczny

Siła działa na pojemnik z płynem, a zmiany są prezentowane za pomocą wskazówki lub wyświetlacza cyfrowego.

Jamar dynamometr

Dynamometr hydrauliczny dłoniowy JAMAR konstrukcja tego dynamometru produkowanego od prawie 45 lat nie uległa zmianie. Wprawdzie produkowane już na bazie tej konstrukcji są dynamometry cyfrowe, ale ten model cieszy się dużą popularnością. Z użyciem tego dynamometru przeprowadzono dużo badan naukowych i jest wymieniany w wielu publikacjach naukowych. Niewątpliwą zaletą jest brak konieczności zasilania, dlatego może być stosowany bez ograniczeń na całym świecie.Dynamometr reczny medyczny JAMAR dostarczany jest w wygodnej solidnej walizeczce.

W zależności od budowy siła działa na jeden lub dwa czujniki tensometryczne, których sygnał jest wzmacniany i prezentowany na wyświetlaczu.

MAP dynamometr

Dynamometr Kern MAP - układ pomiaru siły jest realizowany przez dwa tensometry, wymienne sprężyny służą do regulacji szerokości uchwytu, który zmienia sie wraz z wzrostem mierzonej siły. 

dynamometr WWEH 101

Dynamometr dłoniowy WWEH 101. Siłomierz do pomiaru siły mięśniowej, bardzo popularny ze względu na cenę i dostępne funkcje. Układ pomiarowy oparty na czujniku tensometrycznym.

dynamometr medyczny TAKEI

TAKEI T.K.K.5401 GRIP D (DIGITAL GRIP DYNAMOMETER) - dynamometr ręczny. Japoński miernik siły ścisku dłoni wykonany z dobrej jakości tworzywa z czujnikiem tensometrycznym. Zakres pomiaru do 100 kg.

dynamometr Sahen

Dynamometr dłoniowy DHD-1 SAEHAN (DIGITAL HAND DYNAMOMETER). Siłomierz do pomiaru siły mięśniowej wykonany z odlewu aluminiowego z regulowanym skokowo uchwytem. Popularny w badaniach naukowych.

Już wkrótce wyniki wielkiego testu dynamometrów dłoniowych
Zapraszamy dystrybutorów i producentów dynamometrów medycznych do testu.

DYNAMOMETR DO POMIARU SIŁY ŚCISKU - WIELKI TEST SIŁOMIERZY DOSTĘPNYCH NA RYNKU

Oto zgłoszone do testu dynamometry:

  1. Dynamometr ręczny KERN MAP 130K1. Siłomierz dłoniowy będący w ofercie niemieckiej firmy KERN już prawie od 10 lat. Konstrukcja aluminiowa, układ pomiarowy oparty na dwóch belkach tensometrycznych. Regulacja rozstawu elementów pomiarowych bezstopniowa, ale wymaga zastosowania jednej z trzech dostępnych sprężyn. Dostępne jednostki to kg i lb. Zakres pomiarowy 80 kg lub 130 dokładność odczytu, działka odczytowa 100 g. Siłomierz medyczny ręczny KERN MAP jest lekkii, prosty w obsłudze oraz  dostarczany w wygodnej walizeczce.

  2. Dynamometr dłoniowy WWEH 101najtańszy wśród pozostałych dynamometrów do pomiaru siły ucisku dłoni. Konstrukcja całkowicie wykonana z dobrej jakości tworzywa. Układ pomiarowy oparty na jednej belce tensometrycznej. Prosty i intuicyjny w obsłudze. Jesteśmy ciekawi jak sobie poradzi z konkurencją? Zakres pomiarowy 80 kg, dokładność odczytu, działka odczytowa 100 g. Siłomierz ręczny EH 101 dostarczany w  kartoniku z wypełnieniem styropianowym.

  3. Dynamometr dłoniowy DHD-1 SAEHAN (DIGITAL HAND DYNAMOMETER). Siłomierz do pomiaru siły mięśniowej ręki. Wykonany z odlewu aluminium. Jako układ pomiarowy zastosowano tensometry, produkowany model od 2013 roku jest elektroniczną wersją swoich hydraulicznych poprzedników. Solidna konstrukcja mechaniczna, wewnetrzny akumulator. Regulacja szerokości dłoni skokowa co 1/2 cala. Zakres pomiarowy 90 kg, dokładność odczytu, działka odczytowa 100 g. Siłomierz  reczny medyczny SAEHAN DHD-1 dostarczany w profesjonalnej walizeczce.

  4. Dynamometr ręczny TAKEI T.K.K.5401 GRIP D (DIGITAL GRIP DYNAMOMETER) Japoński miernik siły ścisku dłoni wykonany z dobrej jakości tworzywa z czujnikiem tensometrycznym. Regulacja szerokości uchwytu dłoni regulowana bezstopniowo w zakresie od 40 to 70 mm. Zakres pomiarowy od 5 do 100 kg, dokładność odczytu, działka odczytowa 100 g. Bardzo prosty w obsłudze - dwa przyciski. Siłomierz  medyczny ręczny TAKEI dostarczany jest w opakowaniu styropianowym.

  5. Dynamometr hydrauliczny dłoniowy JAMAR. Siłomierz do pomiaru siły mięśniowej ręki. Wykonany z odlewu aluminium. Jako układ pomiarowy zastosowano układ hydrauliczny z wskaźnikiem zegarowym. Produkowany model jest już od 70-ych XXw. Solidna konstrukcja mechaniczna, regulacja szerokości dłoni skokowa co 1/2 cala, zapamiętanie wartości szczytowej pomiaru siły ścisku dłoni. Zakres pomiarowy 90 kg lub 200 lb. Siłomierz medyczny JAMAR dostarczany w profesjonalnej walizeczce.

  6. Dynamometr sprężynowy dłoniowy SAEHAN SH5002 - konstrukcja tego dynamometru wykonana została z solidnego aluminiowego odlewu. Regulacja bezstopniowa szerokości uchwytu pozwala na dostosowanie dynamometru do pomiaru siły mięśniowej każdej wielkości dłoni. Duża skala pozwala na wygodny odczyt mierzonej siły ścisku ręki. Zakres pomiarowy od 0 do 100 kg Niewątpliwą zaletą jest brak konieczności zasilania, dlatego może być stosowany bez ograniczeń na całym świecie. Siłomierz medyczny reczny SAEHAN SH5002  dostarczany jest w wytrzymałym opakowaniu transportowym.

Zapraszamy dystrybutorów i producentów dynamometrów medycznych do testu.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu.