Obecnie na rynku możemy spotkać się z różnorodnymi rodzajami powszechnie używanych wag przemysłowych, spośród których najpopularniejsza to waga stołowa. Jest ona modelem uniwersalnym, o szerokim zastosowaniu w wielu branżach, takich jak handel, gastronomia, farmacja, produkcja. Bardzo dobrze spisuje się ponadto w zróżnicowanych warunkach roboczych, jak i rozmaitych miejscach pracy. Dzisiaj to właśnie jej poświęcimy naszą uwagę, odpowiadając na pytania, co to jest waga stołowa, czym się charakteryzuje oraz do czego służy.

Waga stołowa - opis przedmiotu i zastosowanie

Waga stołowa jest jednym z rodzajów wag przemysłowych, jednakże ze względu na swoje stosunkowo niewielkie rozmiary wykorzystuje się ją do ważenia mniejszych gabarytowo paczek i ładunków, osiągających maksymalną masę do 60 kg. Sprzęt ten charakteryzuje się zwiększoną i wygodną ustawnością oraz łatwą obsługą, przy zachowaniu precyzji dokonywanych pomiarów, dlatego też jest chętnie stosowany w wielu gałęziach przemysłu.

waga stołowa

Po zapoznaniu się z podstawowymi właściwościami tego modelu, pora dowiedzieć się, do czego służy waga stołowa. Ze względu na swój charakter urządzenie te wyróżnia się bowiem niezwykle wszechstronnym i szerokim zastosowaniem. Wagi stołowe najlepszych marek, takich jak Ohaus lub Axis są powszechnie wykorzystywane w szczególności na halach produkcyjnych, w magazynach, hurtowniach, a ponadto w m.in. branżach chemicznych, farmaceutycznych, gastronomicznych, spożywczych, jak i transportu i logistyki. Można zatem łatwo zauważyć, że są to przyrządy nad wyraz uniwersalne, służące całkowicie odmiennym sektorom.

Waga stołowa historia

Potrzebowaliśmy tysięcy lat, aby wynaleźć wagę znaną nam w dzisiejszej formie. Jednoszalkową, elektryczną, dokonującą maksymalnie precyzyjnych pomiarów, z dokładnością do nawet 10 μg lub wyżej.

Chcąc poznać historię wagi, musimy cofnąć się do Starożytności, na obszary Egiptu i Grecji. To właśnie tam powstały pierwsze prototypy tego urządzenia, określane jako wagi szalkowe (dwuramienne), które w podobnej, choć oczywiście udoskonalanej formie wykorzystywano przez setki lat.

waga stołowa

Znaczące zmiany przypadają dopiero na wiek XIX, kiedy to bracia Carl Reuther i Eduard Reisert wynaleźli pierwszą na świecie automatyczną wagę z możliwością kalibracji. 12 kwietnia 1883 w Berlinie otrzymała ona pieczęć potwierdzającą jej legalizację. Był to absolutny przełom, rewolucja w zakresie ważenia i mierzenia.

Wagę stołową historia zapamiętała jako model szalkowy równoramienny. Aż do roku 1945, w którym to pochodzący ze Szwajcarii dr Erhard Mettler wynalazł pierwszą wagę jednoszalkową. Dzisiaj, oczywiście w zupełnie innym kształcie możemy spotkać w często odwiedzanych miejscach, takich jak sklepy spożywcze, piekarnie, pracownie cukiernicze lub placówki pocztowe oraz wiele innych.

Waga stołowa opis budowy

To, co wyróżnia wagi stołowe to ich prosta, nieskomplikowana konstrukcja, przy jednoczesnej wielości różnorodnych funkcji. Na budowę poszczególnych modeli wpływ ma przede wszystkim ich przeznaczenie oraz miejsce, w którym będą eksploatowane.

Stołowe wagi wykorzystuje się w różnych środowiskach pracy. Urządzenia, które swoje zastosowanie znajdują w warunkach normalnych, suchych posiadają konstrukcję malowaną (lakierowaną) w sposób proszkowy, z kolei wagi przeznaczone do miejsc narażonych na wilgoć wykonuje się z wytrzymałej stali nierdzewnej. Dzięki temu wykazują one wysoką odporność na łagodne substancje chemiczne, a także bardzo duże zawilgocenie. Na rynku dostępne są również specjalne modele wodoodporne, o różnej klasie IP, gwarantującej odpowiednią szczelność.

W profesjonalnych sklepach internetowych znajdziemy szczegółowy opis wagi stołowej, z którego możemy dowiedzieć się, z jakich elementów składają się poszczególne egzemplarze, a także poznać ich specyfikację, zawierającą informacje o m.in.: rozmiarze szalki, zakresie pomiarowym, działce elementarnej, legalizacji, kalibracji wewnętrznej.

Podstawowa budowa tej odmiany wag stosowanych w przemyśle obejmuje:

 • akumulator,

 • wyświetlacz LED,

 • nierdzewną szalkę,

 • klawiaturę,

 • regulowane, antypoślizgowe nóżki,

 • uchwyty transportowe do przenoszenia wagi,

 • zasilacz zewnętrzny

W zależności od konkretnego modelu, opcjonalnie może on również zostać wyposażony w elementy, takie jak: złącze RS232, osłonki przeciwzabrudzeniowe na miernik, port ethernet/Wifi/Bluetooth/USB, czy też wyjścia przekaźnikowe.

Wagi stołowe z legalizacją i bez legalizacji

Spośród różnorodnych urządzeń, które oferują nam producenci wag, możemy zdecydować się na urządzenia legalizowane, jak i pozbawione legalizacji. Nie mamy tutaj jednak pełnej dowolności, ponieważ obowiązujące przepisy wyraźne precyzują, w jakich sytuacjach nasza waga musi posiadać stosowane oznaczenie. Jest ono wymagane w zależności od tego, do czego służy waga stołowa.

waga stołowa

Obowiązek legalizacji dotyczy stołowych wag, które są wykorzystywane:

 • w obrocie handlowym,

 • przy paczkowaniu towarów i sprzedaży konsumenckiej,

 • przy sporządzaniu lekarstw na receptę,

 • w trakcie analiz przeprowadzanych przez laboratoria medyczne i farmaceutyczne

 • podczas stosowania przepisów prawa oraz przy wydawaniu opinii w postępowaniach sądowych przez biegłych i ekspertów,

 • do określania masy pacjenta w praktyce medycznej w celu monitorowania, diagnozowania i leczenia,

 • dla obliczania opłaty, cła, podatku, premii, opustu, kary, wynagrodzenia, odszkodowania lub podobnych płatności

Nasza waga nie musi natomiast posiadać odpowiedniego potwierdzenia, gdy będzie wykorzystywana do użytku domowego, w ramach systemów zapewniania jakości, jak i do wewnętrznej kontroli.