Regeneration Solution – co to jest?

Inaczej zwany jako roztwór regenerujący lub roztwór do regeneracji elektrod, oparty jest na silnie rozcieńczonym roztworze kwasu fluorowodorowego, który wytrawia wierzchnią warstwę szkła membrany i pozostawia nową nienaruszoną powierzchnię. Możemy go użyć w przypadku zarysowanych elektrod, a także tych, które mimo dobrego przechowywania oraz regularnej konserwacji z upływem czasu zaczynają źle działać. Regeneration Solution firmy Mettler Toledo można zakupić w opakowaniu – butelka 25 ml – numer katalogowy 51350104.

Regeneration Solution


Jak używać Regeneration Solution?

Zastosowanie roztworu regenerującego wymaga dużej uwagi i ostrożności, gdyż zostawienie sondy pH zbyt długo w roztworze lub też pominięcie kroku z zanurzeniem w roztworze neutralizującym może spowodować zbyt daleko posuniętą degradację membrany, czego skutkiem będzie zniszczenie elektrody.

Ważne – należy zapoznać się z kartą charakterystyki roztworu oraz zachować środki ostrożności w postaci odpowiedniego ubioru (okulary ochronne, rękawice)

Jak wygląda procedura użycia roztworu do regeneracji elektrody?

 1. Opłucz elektrodę wodą i delikatnie osusz ją pozostałą wodę chusteczką
 2. Wlej roztwór regeneracyjny do naczynia odpornego na HF o odpowiedniej wielkości. Na rysunku poniżej pokazano maksymalny poziom zanurzeniapoziom zanurzenia elektrody
 3. Zanurz elektrodę w naczyniu - w zależności od rodzaju szklanej membrany czas zanurzenia jest różny:
   • do 2 minut dla szklanej membrany typu U
   • do 15 minut dla membran wykonanych ze szkła typu A41, LoT, HA, HF

Aby sprawdzić jaki rodzaj szkła zastosowano w elektrodzie należy sprawdzić specyfikację sondy

 1. Następnie dokładnie wypłucz elektrodę wodą i pozostaw na około godzinę w roztworze buforowym pH 7,00
 2. Umieść elektrodę na około 12 godzin w elektrolicie referencyjnym lub roztworze do przechowywania elektrod (te informacje podano w specyfikacji elektrody)
 3. Sprawdź ponownie elektrodę poprzez normalną kalibrację

Wskazówki:

 • Nie zanurzaj elektrody na dłużej niż jest to zalecane – w przeciwnym wypadku membrana ulegnie korozji, a elektroda będzie bezużyteczna
 • Nigdy nie zanurzaj trzonu elektrody w roztworze regeneracyjnym, gdyż może on również zostać wytrawiony

Jeśli nie ma oznak poprawy co do objawów, należy rozważyć inne przyczyny lub też wymienić elektrodę. Oczekiwana żywotność prawidłowo używanej i konserwowanej elektrody pH wynosi od kilku miesięcy do trzech lat. Wysoka temperatura, bardzo częste pomiary oraz ekstremalne wartości pH wpływają na skrócenie żywotności elektrody

Gdyby mieli Państwo jakieś pytania dotyczące asortymentu Mettler Toledo, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym opiekunem produktu - Joanna Kulińska tel. 784 646 675 asia@moga.pl Zachęcamy również do odwiedzenia naszego sklepu internetowego www.moga.pl, gdzie znajdą Państwo szeroki wybór produktów Mettler Toledo w atrakcyjnych cenach.