Wagi platformowe z czujnikami tensometrycznymi
Wagi platformowe to wagi pomostowe czteroczujnikowe przeznaczone do ważenia dużych ładunków, wózków i palet. Są to typowe wagi podłogowe przemysłowe przystosowane do pracy w ciężkich warunkach magazynowych lub na halach produkcyjnych.
KPZ 2 VA EKO - waga platformowa ocynkowana ogniowo
Waga platformowa budowa
Waga elektroniczna platformowa czteroczujnikowa zbudowana jest z następujących elementów:
- Platforma wagowa
- Przewód sygnałowy
- Miernik wagowy
Platforma wagowa czteroczujnikowa zbudowana jest najczęściej z profili zamkniętych stalowych gwarantujących odpowiednią sztywność konstrukcji. Od tego, jak będzie ona sztywna, zależy, czy waga pomostowa będzie poprawnie ważyła. Kolejnym ważnym elementem są czujniki tensometryczne i zastosowane do nich nóżki. Dobrej jakości stopa wagowa umożliwia zawsze prostopadłe przyłożenie siły działającej na tensometr wagowy pracujący na zginanie. Kolejnym elementem jest sumator wagowy, czyli puszka łącząca wszystkie tensometry w jednym miejscu. W dokładniejszych platformach wagowych czteroczujnikowych za pomocą sumatora można precyzyjnie wyrównać wskazania wagi we wszystkich narożnikach wagi. Od jakości wykonania platformy zależy jakość wagi oraz cena wagi czteroczujnikowej.
Przewód sygnałowy wagi przemysłowej to element najbardziej narażony na uszkodzenie. Waga podłogowa w miarę możliwości powinna być w ten sposób zamontowana, aby uchronić przewód sygnałowy przed różnymi udarami mechanicznymi. Producent wagi zabezpiecza go, stosując różnego rodzaju zabezpieczenia w postaci oplotu ochronnego lub peszla. Uszkodzenie mechaniczne przewodu sygnałowego objawia się niestabilnymi wskazaniami lub wyświetleniem błędu na terminalu wagowym.
Miernik wagowy, inaczej terminal wagowy decyduje o tym, jakie funkcje będzie posiadała waga platformowa magazynowa. Prosta waga pomostowa czteroczujnikowa ma tylko podstawową funkcję tarowania. Oferta mierników wagowych oraz ich wyposażenia jest bardzo duża. Każdy producent do tej samej platformy wagowej może zaproponować mierniki o różnym stopniu zaawansowania. Najczęściej jest to poziom podstawowy, zaawansowany i profesjonalny umożliwiający współpracę z wieloma urządzeniami zewnętrznymi takimi jak skanery, drukarki etykiet, czytniki itp.
Ze względu na stopień zabezpieczenia przed wilgocią wagi magazynowe platformowe mogą być wykonane różnych materiałów.
Waga 4 czujnikowa z konstrukcją wykonaną ze stali lakierowanej najczęściej malowanej proszkowo. Waga podłogowa tego typu idealnie nadaje się do suchych magazynów i hal produkcyjnych. Dopuszczalne jest też stosowanie wag tego typu do pracy na zewnątrz pod wiatami i w nieogrzewanych halach magazynowych. Należy liczyć się z tym, że z czasem tam, gdzie został uszkodzony lakier- pojawi się rdza. Elementy elektroniczne wagi i ich stopień zabezpieczenia jest wystarczający do pracy w tych warunkach.
Wagi magazynowe platformowe z konstrukcji wykonanej ze stali nierdzewnej to wagi, które spełnia wymagania branży farmaceutycznej, chemicznej czy branży spożywczej. Konstrukcja wagi podłogowej jest odporna na działanie wody i wielu środków chemicznych. W przypadku ich mycia jest zalecane przestrzeganie właściwego stężenia środków myjących oraz unikania mycia silnym strumieniem elementów elektroniki. Dla bardzo ciężkich warunków dostępne są platformy o stopniu zabezpieczenia IP 68K.
Wagi platformowe z legalizacją najczęściej są wykonywane w następujących zakresach:
- Wagi platformowe z legalizacją 300 kg, dokładność 100 g
- Wagi platformowe z legalizacją 600 kg, dokładność 200 g
- Wagi platformowe z legalizacją 1500 kg, dokładność 500 g
- Wagi platformowe z legalizacją 3000 kg, dokładność 1 kg
- Wagi platformowe z legalizacją 6000 kg, dokładność 2 kg
Waga platformowa z legalizacją to niezbędne wyposażenie magazynów, punktów sprzedaży i skupu. Legalizacja wagi platformowej jest wymagana wszędzie tam, gdzie pomiar masy służy do rozliczeń handlowych.
Wagi podłogowe bez legalizacji nie są i nie muszą być gorsze od wagi pomostowej z legalizacją. Dotyczy to zwłaszcza wag renomowanych producentów waga platformowych. Waga pomostowa bez legalizacji może być dokładniejsza i używana jako dodatkowa platforma do wag liczących. Na pewno wagi przemysłowe platformowe, których cena niewiele przekracza 1000zł netto- nie będą dobrym wyborem. W tej cenie niestety nie można wykonać dobrej wagi platformowej, konstrukcja tej wagi jest odchudzona, co w przyszłości będzie skutkować niedokładnym pomiarem masy. W przypadku zakupu wagi nielegalizowanej platformowej warto sprawdzić stronę internetową producenta i czy waga posiada znak bezpieczeństwa.
Wagi platformowe producent
W ofercie firmy Wagi Wielkopolska są tylko sprawdzeni dostawcy wag platformowych czteroczujnikowych. Wyszukując w Internecie hasło: waga platformowa producent warto przyjrzeć się stronie producenta, certyfikatom oraz dostępności serwisu. Warto korzystać ze sprawdzonych sklepów internetowych poświęconych głównie wagom elektronicznym i sprzętom pomiarowym. Pracownicy z dużym doświadczeniem pomogą wybrać właściwy model wagi oraz sprawdzonego producenta wagi platformowej. W sklepach internetowych wielobranżowych, które sprzedają bardzo różnorodne produkty, na takie wsparcie niestety nie można liczyć.
Waga magazynowa platformowa OHAUS jest reprezentowana przez kilka typów wag z różnymi miernikami wagowymi i platformami. Waga podłogowa przemysłowa Ohaus Defender 5000 z platformą DF to wysokiej jakości waga produkowana w Niemczech przeznaczona do najbardziej wymagających użytkowników. Zastosowane w platformie wagowej belki tensometryczne Mettler Toledo gwarantują długą i niezawodną pracę wagi w warunkach przemysłowych. Wagi elektroniczne platformowe serii DF mogą być wykonane w wersji nierdzewnej i malowanej proszkowo. Inna waga platformowa Ohaus to model VE, który może być wykonany w dwóch wersjach z miernikiem T32XW jako waga nierdzewna. Waga platformowa Ohaus z miernikiem T31P to wersja wagi z konstrukcją lakierowaną.
Klaus Peter Zander to producent dobrej jakości wag platformowych przemysłowych. Popularna waga platformowa 1200 × 1200 KPZ 2E 1500 12 × 12, której wymiary idealnie nadaja się do ważenia nawet nietypowych palet. Waga platformowa legalizowana KPZ 2E jest całkowicie wykonana w Polsce dostępna z różnymi wymiarami platform wagowych. Najbardziej popularne wymiary platform wagowych firmy KPZ to 800 × 800 mm, 1000 × 1000 mm, 1000 × 1200 mm, 1200 × 1500 mm, 1500 × 2000 mm. Waga platformowa magazynowa KPZ może być wykonana w wersji malowanej lub ze stali nierdzewnej. Wagi platformowe KPZ mogą być wykonane na zamówienie z innymi wymiarami pomostu wagowego oraz zastosowanego miernika i urządzeń dodatkowych.
Waga platformowa czteroczujnikowa AXIS 4BA1500N to niezawodna waga nierdzewna odporna na wodę i detergenty do zastosowań przemysłowych. Axis to polski producent wag platformowych elektronicznych cechujących się przemyślaną konstrukcją i niezawodnością swoich produktów. Klient ma do wyboru wiele wymiarów platform, kilka typów mierników wagowych o różnych stopniach zaawansowania. W ofercie Axis jest też waga platformowa fundamentowa nierdzewna np. 4BA1500FN z otwierana szalką. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne dla przemysłu przetwórstwa spożywczego, chemicznego czy farmacji, umożliwiając w prosty sposób utrzymanie czystości.
Kern to niemiecki producent wag platformowych, którego wagi podłogowe są też dostępne w Polsce. Wagi platformowe KERN dostarczane są bezpiecznie w specjalnych skrzyniach. Wagi pomostowe są dostępne w różnych wymiarach i stopniach ochrony przeciwwilgociowych IP. Wagi podłogowe KERN BIC i BID to seria ekonomicznych wag przeznaczonych do suchych magazynów. Waga platformowa z legalizacją KERN BFB posiada duży podświetlany wyświetlacz doskonały do pracy w każdych warunkach magazynowych. Waga platformowa KERN BFN jest całkowicie wykonana ze stali nierdzewnej i spełnia wymagania HACCP, nadając się doskonale do zastosowań przemysłowych.
Radwag to polski producent wag przemysłowych z Radomia. Wagi platformowe Radwag dostępne są w wielu wymiarach oraz jest możliwość wyboru różnych mierników wagowych. Najprostsza waga 4-czujnikowa C315.4 Radwag jest wykonana ze stali lakierowanej proszkowo z możliwością zagłębienia w posadzce. Długość kabla łączącego platformę wagową z miernikiem wagowym PUE C315 wynosi 3 m. Inną wagą podłogową jest waga 4-czujnikowa nierdzewna zagłębiana WPT/4 H/Z wykonana całkowicie ze stali nierdzewnej. Zaletą tej wagi jest możliwość otwierania- podnoszenia szalki wagi, która umożliwia łatwy dostęp i utrzymanie czystości pod wagą.
Waga platformowa cena
Waga pomostowa cena, jaką należy zapłacić, jest w dużej mierze zależna od jakości użytych materiałów. Cena wagi platformowe wykonanej ze stali nierdzewnej jest średnio dwa, trzy razy większa niż wagi platformowej ze stali lakierowanej. W przypadku wag wykonanych ze zwykłej stali cena wagi często zależy od ilości i grubości użytych materiałów konstrukcyjnych. Niestety tania waga i lekka z mocno odchudzoną konstrukcją, użytkownika będzie cieszyła bardzo krótko. Po krótkim czasie własności metrologiczne wagi ulegają pogorszeniu, a błędy potrafią sięgać rzędu kilkunastu kilogramów. Zakup wagi platformowej to inwestycja na wiele lat dlatego kupowanie najtańszej wagi od niesprawdzonego producenta niestety nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Waga platformowa wzorcowanie
Waga platformowa jak każdy przyrząd pomiarowy znajdujący się w organizacji, która posiada system zarządzania jakością typu ISO 9000, HACCP, GS 9000,TS 16949, VDA, GLP, GMP itp. wymaga okresowego wzorcowania i cyklicznych sprawdzeń. Wzorcowanie wagi platformowej najlepiej powierzyć laboratorium akredytowanemu w PCA, które po sprawdzeniu wagi wystawi świadectwo wzorcowania, które będzie uznawane na całym świecie.
Dlaczego warto sprawdzać i wzorcować wagi platformowe?
Wagi platformowe służą do odważania stosunkowo ciężkich ładunków, dlatego są narażone na udary mechaniczne. Udary mechaniczne oraz zanieczyszczenia pod wagą mogą powodować złe wskazania wagi. Istnieje duże ryzyko, że wskutek niewłaściwej obsługi wskazania wagi mogą być niedokładne i mieć wpływ na procesy i jakość wytwarzanych, ważonych produktów. Dlatego warto ustalić właściwy, realny harmonogram wzorcowań i sprawdzeń okresowych zależny od sposobu wykorzystywania, intensywności użytkowania i ważności, jakości ważeń i jego wpływu na proces.